Goniec.pl Finanse Czas tylko do najbliższego piątku. Za brak zgłoszenia kara nawet 20 tysięcy złotych
Fot. KAPIF

Czas tylko do najbliższego piątku. Za brak zgłoszenia kara nawet 20 tysięcy złotych

29 stycznia 2025
Autor tekstu: Marcin Czekaj

Ważne wieści dla wszystkich właścicieli domów. Do końca stycznia mają oni czas na zgłoszenie urzędnikom ważnej kwestii. W innym wypadku grozić może nawet kilkanaście tysięcy złotych kary. Zdradzamy, o co dokładnie chodzi oraz jak dokonać zgłoszenia. Oto szczegóły.

Posiadacze domów szykują się na dodatkowe koszty

W ostatnim czasie sporo mówi się na temat wszystkich posiadaczy domów. Wszystko ze względu na przepisy, które zaczęły obowiązywać wraz z początkiem 2025 roku . Od stycznia pojawił się bowiem obowiązek uiszczenia podatku przez wszystkich posiadaczy nieruchomości. Chodzi o miliony podatników, którzy już za chwile otrzymają decyzję z kwotą do zapłaty.

Termin pierwszej raty przypada już na 15 marca. Co ważne opłaty obowiązują również za obiekty gospodarcze. Niestety stawki za nie mogą być nawet 10 razy większe niż za duży dom . Sytuacja ta budzi spore wątpliwości między innymi u Rzecznika Praw Obywatelskich. To jednak jeszcze nie koniec, ponieważ urzędnicy szykują już kolejne kontrole . Sprawdzamy, co trzeba zgłosić oraz jakie mandaty grożą za brak wpisu.

Przepisy Konstytucji RP i ustaw przyznają organom samorządu terytorialnego prawo do poboru podatków na rzecz lokalnego budżetu oraz do kształtowania ich wymiaru. Nie należy jednak tracić z pola widzenia konieczności dążenia ustawodawcy do zapewnienia racjonalności i proporcjonalności w kształtowaniu regulacji podatkowych – czytamy na stronie RPO.

Dalsza część artykułu pod zdjęciem.

KAPIF_oryginal_K411765F.jpg
Polskie osiedle domów jednorodzinnych. Fot. KAPIF
Kupiła w Zakopanem kawę i deser. Po spojrzeniu na paragon mogła tylko zapłakać
Tłumy seniorów ruszyły po nowe świadczenie z ZUS. Te osoby mogą liczyć na dodatkowe pieniądze

Posiadacze domów muszą dokonać ważnego zgłoszenia

Tym razem urzędnikom chodzi o posiadanie azbestu. Okazuje się bowiem, że zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy właściciel nieruchomości, na której znajduje się wspomniany materiał, ma obowiązek zgłoszenia tego faktu do urzędu gminy lub miasta . Przepisy wynikają z ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. (Dz.U. 2023 poz. 1587) oraz Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 13 grudnia 2010 r. (Dz.U. 2011 nr 8 poz. 31).

ZOBACZ: Zakaz pieców gazowych. To już postanowione, Polacy muszą wiedzieć. Jest konkretny termin

Ze słów pracowników Najwyższej Izby Kontroli (NIK) wynika, że cała sprawa ma wyjątkowo duże znaczenie. Wszystko ze względu, że azbest, który przez lata stosowany był w budownictwie, został zakazany w Polsce od września 1998 roku. Wszystko ze względu na udowodnione szkodliwe działanie na zdrowie . Według założeń rządzących wszystkie wyroby z tego materiału mają zostać usunięte najpóźniej do 2032 roku.

Warto dodać, że drobiny ze wspomnianej substancji mogą unosić się w powietrzu podczas uszkodzenia lub starzenia się materiału. Jest to szczególnie niebezpieczne, zaważając na to, że są one silnie rakotwórcze . Z badań naukowców wynika, że mogą one prowadzić do poważnych schorzeń takich jak pylica azbestowa, rak płuc czy międzybłoniak opłucnej.

Należy wspomnieć, że zgłoszenie obecności azbestu, a następnie jego usunięcie jest nie tylko obowiązkiem prawnym, ale także działaniem na rzecz własnego zdrowia i bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Eksperci podkreślają, że azbest stanowi zagrożenie przez cały okres jego użytkowania, a jego eliminacja w dużym stopniu przyczynia się do poprawy jakości powietrza, a także ochrony zdrowia publicznego. Okazuje się, że państwo przewiduje dotację na jego usunięcie . Do kiedy oraz jakich formalności trzeba dopełnić, dokonując zgłoszenia obecności substancji na posesji?

Szykują się kontrole w polskich domach

Z informacji udostępnionych przez urzędników wynika, że termin zgłoszenia azbestu upływa 31 stycznia 2025 roku . Oznacza to, że wszystkie nieruchomości, na których wciąż znajduje się substancja, powinny zostać wpisane do specjalnego gminnego rejestru. W innym przypadku spodziewać się można kontroli a w rezultacie kary administracyjnej . W przypadku braku wpisu mandat może wynosić od 500 do nawet 20 000 złotych. Należy pamiętać, że wysokość grzywny zależy od skali naruszenia oraz oceny kontrolera.

ZOBACZ: Znalazłeś w skrzynce list z Opola? Lepiej go nie wyrzucaj. Zaledwie 7 dni, by zapłacić

Sam proces zgłaszania występowania azbestu jest bardzo prosty. Właściciel nieruchomości musi jedynie wypełnić specjalny formularz , który dostępny jest na stronie internetowej gminy lub osobiście złożyć deklarację w urzędzie. Dokument zawiera informacje o rodzaju i ilości materiałów zawierających substancje oraz o ich stanie technicznym.

Co ciekawe, urzędy coraz częściej decydują się na wsparcie właścicieli nieruchomości w usuwaniu azbestu. Z tego powodu niektóre gminy oferują dotacje na jego demontaż, transport i utylizację. Sama wysokość dofinansowania może się różnić w zależności od regionu. W niektórych przypadkach wynosi jednak nawet 100% kosztów związanych z usunięciem materiałów.

Warto także pamiętać, że sam demontaż azbestu musi być przeprowadzony przez firmę, która posiada specjalne uprawnienia do wykonania tego typu czynności. Samodzielne usuwanie jest nielegalne i może grozić poważnymi problemami zdrowotnymi, a także karami administracyjnymi. Na rynku jednak znaleźć można wiele firm, które świadczą tego typu usługi.

Zapłacił 3 zł i rozbił bank w Lotto, nie musi pracować do końca życia. Polska ma kolejnego milionera
Przełomowe wieści dla seniorów, chodzi o nową waloryzację. Niesłychane, o ile wzrosną ich emerytury
Obserwuj nas w
autor
Marcin Czekaj

Dziennikarz portalu Goniec.pl. Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W przeszłość regionalny reporter Radia Eska i dziennikarz mediów studenckich. Specjalizuje się w tematyce rozrywkowej i politycznej.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport