Czas na zapłatę tylko do środy, mogą zabrać część emerytury. Ważne wieści dla wielu Polaków
Wielu seniorów nie wie, że emerytury mogą zostać obniżone, jeśli nie zostanie uiszczona odpowiednia opłata. Wszystko za sprawą abonamentu RTV. W przypadku, gdy nie opłacimy należności, skarbówka może ściągnąć środki z konta lub ze świadczenia emerytów. Już jutro mija termin na dopełnienie formalności, lepiej o nim pamiętać.
Emerytury mogą zostać zmniejszone za karę
Emerytura może zostać zmniejszona, jeśli nie płacimy abonamentu RTV . Sytuacja ta może dotyczyć sporego grona seniorów, ponieważ jak podaje KRRiT, tylko 1 na 3 osoby uiszcza opłaty za swoje radioodbiorniki i telewizory. Niedługo mija czas na dopełnienie formalności, lepiej się śpieszyć – inaczej skarbówka zajrzy na nasze konto.
ZOBACZ: Nadciąga Brigitta. Alarmujące prognozy IMGW. Burze i silny wiatr to nie wszystko
Emerytura może zostać zabrana za niepłacenie abonamentu RTV
Abonament RTV jest pobierany przez Pocztę Polską, a w kwestii egzekwowania zadłużenia wspiera ją urząd skarbowy. To właśnie on może pomniejszyć emeryturę w sytuacji, gdy ktoś posiada zarejestrowany odbiornik i go nie opłaca . Długi zwykle ściągane są z rachunku bankowego, nadpłaty podatku, emerytury, pensji, lub za pośrednictwem komornika. Seniorzy powinni pilnować więc opłaty abonamentu RTV, która aktualnie wynosi:
- 8,70 zł miesięcznie za radioodbiornik,
- 27,30 zł miesięcznie za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny.
Rejestrując nasze sprzęty, tj. telewizor lub radio, przyjmujemy obowiązek płacenia abonamentu do 25. dnia każdego miesiąca. Ci, którzy zapomną o terminie zapłaty, otrzymają wezwanie. Następnie będziemy mieli 7 dni na opłacenie zaległości. Warto jednak pamiętać, że niektórzy seniorzy są zwolnieni z tego obowiązku.
ZOBACZ: Nowa metoda oszustów, pukają do drzwi powodzian. Ministerstwo alarmuje
Abonament RTV. Te osoby nie muszą płacić
Niewiele osób wie, że istnieje możliwość zwolnienia z płacenia abonamentu RTV dla określonych grup . Szczegółowe wytyczne co do tego znalazły się w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych. Zaoszczędzić na opłatach mogą:
- osoby zaliczone do I grupy inwalidów;
- osoby o stwierdzonej całkowitej niezdolności do pracy;
- osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności;
- osoby z trwałą lub okresową niezdolnością do pracy w gospodarstwie rolnym;
- osoby, które ukończyły 75 lat ;
- osoby, które otrzymują świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy z właściwego organu realizującego zadania w zakresie świadczeń rodzinnych jako zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej lub rentę socjalną z ZUS lub innego organu emerytalno-rentowego;
- osoby niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu;
- osoby niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15 procent;
- osoby, które ukończyły 60 lat oraz mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym, ogłaszanego przez Prezesa GUS;
- osoby spełniające kryteria dochodowe, określone w ustawie z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych;
- osoby bezrobotne;
- osoby posiadające prawo do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego;
- inwalidzi wojenni i wojskowi, a także kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi (w tym także członkowie ich rodzin);
- osoby, które zostały zaliczone do jednej z grup inwalidów wskutek inwalidztwa pozostającego w związku z zatrudnieniem;
- osoby posiadające status weterana poszkodowanego.
Jak uzyskać zwolnienie z opłat abonamentowych? Należy przedstawić w placówce pocztowej dowód osobisty wraz z dokumentami, uprawniającymi nas do ominięcia płatności za abonament RTV. Następnie musimy złożyć specjalne oświadczenie o spełnianiu warunków do korzystania ze zwolnienia.