Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > RCB: Chmura dwutlenku siarki nad Polską
Maria Glinka
Maria Glinka 20.10.2021 18:36

RCB: Chmura dwutlenku siarki nad Polską

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Screen z windy.com

Chmura dwutlenku siarki z wulkanu Cumbre Vieja wkroczyła nad Polskę w nocy z wtorku na środę. Z prognoz ekspertów wynika, że zanieczyszczone opary będą przemieszczały się dalej na wschód kraju. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) zapewnia, że nieustannie monitoruje sytuację. 

Skutki incydentu na wyspie La Palma, należącej do archipelagu Wysp Kanaryjskich, przerosły oczekiwania ekspertów. Wulkan Cumbre Vieja, który wybuchł ponad miesiąc temu, nadal pozostaje aktywny. Opary pojawiły się nad Europą kontynentalną.

Chmura dwutlenku siarki nad Polską. RCB tłumaczy

Pierwsza chmura dwutlenku siarki pojawiła się na polskim niebie 14 października. Nie wyrządziła żadnych większych szkód. Wszystko dzięki sprzyjającym warunkom - w miniony czwartek nie zarejestrowano opadów deszczu, co zahamowało powstanie tzw. kwaśnego deszczu.

W nocy z wtorku na środę (19-20 października) nad Polskę dotarła kolejna chmura oparów. W związku z tym RCB wydało specjalny komunikat.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Nie ma żadnego zagrożenia dla zdrowia osób przebywających w Polsce, w związku z przemieszczaniem się nad krajem chmury dwutlenku siarki z wulkanu Cumbre Vieja”, czytamy w poście, który pojawił się na oficjalnym profilu RCB na Twitterze. 

“Zanieczyszczone dwutlenkiem siarki masy powietrza przemieszczają się nad Polską na wysokości ok. 5,5 km nad powierzchnią ziemi. Opady deszczu prognozowane dla północnej części Polski mogą mieć lekko obniżone pH”, czytamy dalej. Mimo tego eksperci przekonują, że migracja zanieczyszczeń w dalszym ciągu będzie monitorowana.

Komunikat informacyjny pojawił się także na profilu IMGW. 

Wszystkich Świętych zagrożone? Eksperci uspokajają

W związku z szybkim przemieszczaniem się zanieczyszczeń pojawiły się obawy o kondycję powietrza na Wszystkich Świętych. Czy chmura dymu może pokrzyżować szyki Polakom, którzy planują wybrać się na groby?

Z obserwacji Marka Parringtona, eksperta z Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) wynika, że w środę 20 października chmura dwutlenku siarki przykryje całą powierzchnię Polski. Jednak już w czwartek 21 października zagrożenie będzie mniejsze, ponieważ zanieczyszczone opary mają przemieścić się na północny wschód. 

Wybuch, który sparaliżował wyspę

Wulkan Cumbre Vieja wybuchł 19 września 2021 r. Z każdym dniem zniszczenia spowodowane nieregularną aktywnością żywiołu rosną. Portal wiadomosci.gazeta.pl donosi, że obszar zdewastowany przez lawę obejmuje już ok. 750 ha. 

Wybuch wulkanu zmusił obywateli do opuszczenia domów. Niektórzy musieli porzucić cały swój dobytek, a nawet zwierzęta. Wypływająca z krateru magma uniemożliwia dotarcie do nich, w związku z czym do pomocy skierowano drony, które mają dostarczać pożywienie.

To nie jedyny wulkan, który uaktywnił się w ostatnim czasie. W środę 20 października Japońska Agencja Meteorologiczna przekazała, że doszło do wybuchu jednego z największych wulkanów na świecie - Aso. Z uwagi na duże zagrożenie wydano alarm wulkaniczny trzeciego stopnia - mieszkańcy nie mogą zbliżać się na odległość 1 km od krateru. Dotychczas nie odnotowano ofiar śmiertelnych. 

Zobacz też

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

źródło: Twitter, Onet, natemat.pl, wiadomosci.gazeta.pl

Tagi: IMGW