Chaos prawny w Polsce. Sondaż Gońca: największa wina po stronie PiS
Zamieszanie wokół PKW, prokuratora krajowego, Trybunału Konstytucyjnego… Chaos prawny w Polsce pogłębia się. W najnowszym sondażu spytaliśmy Polaków, kto ponosi za to największą odpowiedzialność. Najwięcej osób wskazało na Prawo i Sprawiedliwość.
Kogo Polacy winią za pogłębiający się chaos prawny?
Pracownia SW Research na zlecenie Gońca zapytała Polaków, kto jest odpowiedzialny za rosnący chaos prawny w państwie. Jak się okazuje, najwięcej wskazań padło na Prawo i Sprawiedliwość. Na partię Jarosława Kaczyńskiego, jako największego winowajcę, zagłosowało blisko 38,7 proc. osób. Co więcej, 8 proc. Polaków uważa, że za chaos odpowiedzialny jest związany z PiS prezydent Andrzej Duda, co daje łączną wartość bliską 47 proc. spośród wszystkich ankietowanych.
Z kolei mniej niż co trzeci Polak (31,5 proc.) wyraził opinię, że wina leży po stronie obecnego rządu. Jedynie 4,8 proc. ankietowanych wskazało natomiast na środowisko sędziowskie.
1,6 proc. osób wskazuje na "kogoś innego", 13,3 proc. nie ma zdania, a 2,2 proc. Polaków chaosu prawnego w Polsce nie dostrzega.
Zamieszanie wokół PKW
Przypomnijmy. W sierpniu 2024 roku PKW odrzuciła sprawozdanie finansowe komitetu wyborczego PiS z wyborów parlamentarnych, jakie odbyły się w 2023 roku, wskazując na naruszenia zasad prowadzenia kampanii wyborczej, co skutkowało zakwestionowaniem wydatków na kwotę 3,6 mln zł.
PiS zaskarżyło tę decyzję do Sądu Najwyższego, a 11 grudnia Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN uwzględniła skargę partii, uchylając wcześniejszą uchwałę PKW. Jednak status tej izby jest kwestionowany przez niektóre środowiska prawnicze oraz instytucje międzynarodowe, co wywołało dodatkowe kontrowersje.
W odpowiedzi na orzeczenie SN, 30 grudnia PKW przyjęła sprawozdanie finansowe komitetu PiS. Jednak jednocześnie zaznaczyła, że nie przesądza o statusie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych jako sądu w rozumieniu konstytucji. Decyzja ta otwiera drogę do wypłaty środków dla PiS, przy czy ostateczna decyzja w tej sprawie należy do ministra finansów.
Politycy PiS wzywają ministra finansów do niezwłocznej realizacji decyzji PKW i wypłaty zaległych środków, podkreślając, że brak działania w tej kwestii może stanowić naruszenie prawa. Przedstawiciele rządu, pytani o sprawę, twierdzą odwrotnie. Powołują się na niejasny status IKNiSP.
Chaos prawny w Polsce
Jednak pogłębiający się prawny galimatias w Polsce dotyczy także innych instytucji. Obecna władza uważa, że Trybunał Konstytucyjny działa nielegalnie - chodzi m.in. o problematyczny sposób obsadzania jego składu oraz wątpliwą legitymację niektórych sędziów. Kontrowersje budzi również Krajowa Rada Sądownictwa (KRS), której obecny skład jest uznawany przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej za niespełniający standardów niezależności.
Dyskusja toczy się też wokół stanowiska prokuratora krajowego, zdanie PiS i prezydenta Andrzeja Dudy jest nim Dariusz Barski, a według władzy - Dariusz Korneluk.