Ceremonia pogrzebowa papieża Franciszka. Zaskakujące, co włożą do jego trumny
Śmierć papieża Franciszka w Poniedziałek Wielkanocny wstrząsnęła wiernymi na całym świecie. Stolica apostolska ma odwieczne tradycje związane z ceremoniałem pogrzebowym głów Kościoła, ale ostatnia droga papieża Franciszka ma wyglądać nieco inaczej. Czego możemy się spodziewać w nadchodzących dniach?
Po śmierci papieża przyszedł czas żałoby i przygotowań
Papież Franciszek zmarł 21 kwietnia w Domu Świętej Marty. Jak podał włoski dziennik "Corriere della Sera", prawdopodobną przyczyną śmierci był udar. Włoski rząd natychmiast rozpoczął przygotowania do uroczystości pogrzebowych - premier Giorgia Meloni poinformowała, że za koordynację działań odpowiadać będzie szef obrony cywilnej.
Zgodnie z kościelnym ceremoniałem, pogrzeb papieża powinien odbyć się między czwartym a szóstym dniem od śmierci, co oznacza, że uroczystość może przypaść na najbliższy weekend. Wiele jednak zależy od ostatniej woli Ojca Świętego.
Ostatnia droga papieża Franciszka. Jak może wyglądać?
Pożegnanie papieża to nie tylko msza żałobna. To szereg symbolicznych gestów i tradycji, które są pielęgnowane od wieków. Twarz zmarłego przykrywana jest białą, jedwabną chustą - to gest pełen duchowego znaczenia. Towarzyszy mu modlitwa:
Wierzymy, że życie (tu wymienia się imię papieża) jest obecne w Tobie. Jego twarz, nieoświetlona już światłem tego świata niech będzie na zawsze oświetlona Twoim, wiecznym i niewyczerpanym Światłem. Jego Twarz, która badała Twoje szlaki, żeby wskazać je Kościołowi, niech cieszy się Twoją łaską. Jego twarz, której my już nie będziemy oglądać, niech cieszy się Twoją obecnością - padają słowa nad ciałem papieża. Biały welon ma symbolizować światło prowadzące duszę Franciszka ku wieczności.
Do trumny wkładana jest tuba z "regito" - krótkim życiorysem Ojca Świętego spisanym po łacinie - oraz sakiewka z monetami lub medalami, odpowiadającymi liczbie lat jego pontyfikatu. W przeciwieństwie do swoich poprzedników Franciszek na pogrzeb zostanie ubrany w proste szaty biskupie, co odzwierciedla motyw przewodni jego pontyfikatu, czyli skromność.

Papież Franciszek spocznie w miejscu, które sam wybrał
Choć dotąd większość papieży spoczywała w Grotach Watykańskich, Franciszek zdecydował inaczej. Już w swojej autobiografii zapowiedział, że nie chce przepychu i na miejsce swojego pochówku wybrał Bazylikę Santa Maria Maggiore - miejsce szczególne, w którym znajduje się jego ulubiona ikona Madonny.
Podczas mszy pogrzebowej trumna zostanie ustawiona na czerwonym dywanie, a na niej spocznie otwarty ewangeliarz. Potem ruszy procesja, która odprowadzi ciało papieża na miejsce ostatniego spoczynku.
Choć papież Franciszek odszedł, jego pontyfikat pozostawił trwały ślad w historii Kościoła - jako czas prostoty, dialogu i bliskości z drugim człowiekiem. Jego wybory często pokazywały wiernym, że prawdziwa siła tkwi w pokorze i skromności. Teraz, gdy wierni z całego świata wierni zjadą się do Rzymu, będą żegnać nie tylko papieża - będą żegnać człowieka, który chciał być przede wszystkim pasterzem.