Goniec.pl Wiadomości Braki sygnału przez cały tydzień. Wielu Polaków nie będzie miało dostępu do telewizji
Brak sygnału (Fot. Photo by Fran Jacquier on Unsplash)

Braki sygnału przez cały tydzień. Wielu Polaków nie będzie miało dostępu do telewizji

8 kwietnia 2025
Autor tekstu: Piotr Szczurowski

Od 8 do 18 kwietnia 2025 r. w wielu miejscach w Polsce mogą wystąpić przerwy w odbiorze telewizji naziemnej. Przerwy obejmą zarówno godziny nocne, jak i dzienne, co może zaniepokoić wielu widzów. Co sprawiło, że stracą oni dostęp do ulubionych kanałów telewizyjnych?

Przerwa w nadawaniu telewizji naziemnej

Cyfrowa telewizja naziemna to dla milionów Polaków podstawowy sposób odbioru telewizji. Choć coraz więcej osób korzysta ze streamingu, kablówek czy platform satelitarnych, DVB-T2 wciąż cieszy się dużą popularnością, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach.

W kwietniu 2025 r. wiele gospodarstw domowych może jednak stracić dostęp do sygnału - i to nie na chwilę. Operator infrastruktury nadawczej, firma Emitel, ogłosiła harmonogram planowych prac serwisowych, w których trakcie część z nas może stracić dostęp do popularnych kanałów telewizyjnych.

Donald Trump spełnia groźbę. Biały Dom potwierdził, zacznie się już o północy

Przerwy w odbiorze telewizji w całej Polsce

Prace konserwacyjne zaplanowane są na dwa terminy - od 8 do 11 kwietnia oraz od 15 do 18 kwietnia. W tym czasie sygnał telewizyjny może zostać czasowo wyłączony w różnych częściach kraju. W przeciwieństwie do wcześniejszych lat część prac odbędzie się nie tylko nocą, ale również w ciągu dnia.

Przerwy mogą potrwać nawet do sześciu godzin. Emitel opublikował na swojej stronie internetowej szczegółowy harmonogram, z którego wynika, że prace przeprowadzane będą w stacjach nadawczych obejmujących Warszawę (PKiN), Gdańsk, Poznań, Katowice, Lublin, Radom, Suwałki, Tarnów, Włocławek, Łódź i wiele innych miast.

W czasie prac użytkownicy mogą zobaczyć na ekranie komunikat "Brak sygnału" lub po prostu czarny ekran. Oznacza to brak dostępu do wszystkich kanałów dostępnych w ramach naziemnej telewizji cyfrowej.

Jakie kanały znikną i co zrobić?

Podczas konserwacji mogą być niedostępne najpopularniejsze kanały, takie jak TVP1 , TVP2, TVN, Polsat, TVN7, TVP Info, TV Puls, TTV, TV4 i inne. Znikną one z ekranów wyłącznie w regionach objętych wyłączeniem sygnału.

Widzowie nie muszą podejmować żadnych działań - po zakończeniu prac wszystko wróci do normy. Nie trzeba ponownie wyszukiwać kanałów ani zmieniać ustawień anteny. Warto w tym czasie skorzystać z radia, Internetu lub - jeśli jest taka możliwość - serwisów streamingowych. Co ważne, osoby posiadające dostęp do telewizji online (np. WP Pilot) będą mogły normalnie z niej korzystać.

Za realizację prac odpowiada Emitel S.A. Firma współpracuje z nadawcami publicznymi i komercyjnymi, a konserwacje są wykonywane regularnie, aby zapewnić stabilność systemu i unikać awarii.

Telewizja naziemna nadal ważna dla wielu

Z danych Emitela i KRRiT wynika, że w 2024 roku z naziemnej telewizji cyfrowej korzystało regularnie około 5 milionów gospodarstw domowych. System DVB-T2 nie wymaga zawierania umów, opłat abonamentowych ani posiadania dodatkowego sprzętu - wystarczy telewizor z odpowiednim tunerem lub dekoder i antena do odbierania sygnału.

Mimo rosnącej popularności streamingu, dla wielu Polaków telewizja naziemna to wciąż główne źródło informacji i rozrywki.

Choć młodsze pokolenia wybierają streaming, to dla wielu Polaków tradycyjna telewizja naziemna jest gwarantem codziennej informacji i kontaktu z kulturą narodową - komentuje dr Piotr Kwiatkowski z Uniwersytetu SWPS.

Choć chwilowy brak sygnału może być uciążliwy, prace techniczne są konieczne, aby poprawić jakość odbioru, zmodernizować urządzenia i zagwarantować Polakom stabilny dostęp do popularnych kanałów. To standardowa procedura, która pozwala uniknąć większych problemów w przyszłości.

Widzowie powinni sprawdzać informacje na stronie Emitela i uzbroić się w cierpliwość - po zakończeniu prac wszystko wróci do normy.

Mąż Beaty Klimek zatrzymany przez policję. Wyprowadzili go z domu w kajdankach
Nie żyją dwie osoby, ciała znaleziono w zgliszczach. Tragedia w polskim mieście
Obserwuj nas w
autor
Piotr Szczurowski

Od najmłodszych lat zainteresowany głównie motoryzacją. Od kilkunastu lat codziennie sprawdzam co nowego w branży… choć na co dzień związany jestem raczej z tematyką rozrywkową. Staram się, aby moje teksty zawierały najważniejsze informacje i były przyjemne w odbiorze. Mam nadzieję, że mi to wychodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport