Bez tych dokumentów ZUS nie wypłaci emerytury. Seniorzy muszą wiedzieć, ważne wytyczne
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznaje emeryturę na podstawie wniosku oraz dokumentów udowadniających wysokość zarobków i staż pracy. Bywają jednak sytuacje, kiedy firma, w której się pracowało, została zlikwidowana, a dostęp do odpowiednich zaświadczeń jest niemożliwy. Co należy wówczas zrobić? Już wyjaśniamy.
Te dokumenty musisz mieć, żeby dostać emeryturę z ZUS
Osoba, która decyduje się przejść na emeryturę , nie ma przed sobą trudnego zadania. Może to zrobić na trzy sposoby: drogą elektroniczną, pocztą lub osobiście. Aby uzyskać świadczenie należy przygotować kilka dokumentów, takich jak stosowny wniosek oraz zaświadczenia potwierdzające przebyte okresy pracy i wysokość wynagrodzeń.
Bywają jednak sytuacje, że wspomniane dokumenty są trudne do zdobycia, bo np. firma, w której pracował przyszły emeryt, już nie istnieje. Choć sytuacja wydaje się bez wyjścia, to istnieją sposoby, żeby sobie z nią poradzić. Jakie?
Tu znajdziesz świadectwo pracy ze zlikwidowanej firmy
Przede wszystkim należy ustalić, co stało się z naszym byłym pracodawcą. Firma mogła bowiem zostać zlikwidowana , przekształcona albo sprywatyzowana. Aby zdobyć świadectwo pracy z nieistniejącego już zakładu należy udać się do odpowiedniej instytucji, która przejęła jego dokumentację. Jeśli było to przedsiębiorstwo państwowe, to dokumentację osobową i płacową mógł przejąć:
- następca prawny – np. przedsiębiorstwo, które powstało w wyniku zmian organizacyjnych lub przekształceń, albo spółka prawa cywilnego lub handlowego, która powstała po sprywatyzowaniu przedsiębiorstwa
- organ założycielski – najczęściej wojewoda
- organ nadrzędny – np. ministerstwo
Warto wiedzieć, że każde województwo posiada archiwum, które gromadzi dokumentację ze zlikwidowanych państwowych zakładów pracy. Wykaz tych archiwów znajduje się na stronie internetowej ZUS , a także w każdej placówce terenowej.
Tu znajdziesz dokumentację płacową
Dokumentację płacową można znaleźć w różnych instytucjach, takich jak m.in. marszałek województwa , ZUS (baza zlikwidowanych lub przekształconych zakładów pracy), archiwa państwowe oraz w bazie Archiwum Państwowego w Warszawie. Informacje o miejscu przechowywania dokumentacji osobowej i płacowej byłych pracodawców gromadzą również:
- wydziały sądów rejestrowych właściwych terytorialnie dla siedziby firmy
- sądy upadłościowe
- organy prowadzące ewidencję działalności gospodarczej oraz urzędy skarbowe
- archiwa Stowarzyszenia Archiwistów Polskich i przechowawcy komercyjni. Wydają oni zaświadczenia albo poświadczone za zgodność z oryginałem kserokopie dokumentów
Potrzebne nam dokumenty mogą mieć również archiwa Stowarzyszenia Archiwistów Polskich i komercyjni przechowawcy, którzy wydają poświadczone kopie. Z kolei yli pracownicy PGR znajdą zaświadczenia w Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa , a osoby zatrudnione w jednostkach wojskowych – z Centralnym Archiwum Wojskowym.