Będzie nowy przedmiot w szkole. Ocenę zobaczymy na świadectwie
Ministerstwo Edukacji Narodowej szykuje wielkie zmiany w szkołach. Od nowego roku szkolnego z programów nauczania zniknie HiT, ale to nie wszystko. 1 września 2025 r. uczniowie drugich klas szkół ponadpodstawowych zaczną uczyć się edukacji obywatelskiej mającej kształtować proobywatelskie postawy. Ocena z tego przedmiotu pojawi się na świadectwie i wliczy się do średniej.
Edukacja obywatelska wkrótce wejdzie do szkół
Na środowej (10 kwietnia) konferencji prasowej ministra edukacji Barbara Nowacka poinformowała, że przedmiot edukacja obywatelska, decyzją resortu, zostanie wprowadzony do programu nauczania dla uczniów drugich klas szkół ponadpodstawowych. Zdaniem polityczki to odpowiedni moment, bo to wtedy właśnie młodzi ludzie “zaczynają się interesować otoczeniem społeczno-politycznym”.
Chcemy więc, żeby ten przedmiot był jak najbardziej praktyczny, żeby zawierał elementy, które pozwolą uczniom zobaczyć, jak funkcjonuje samorząd, żeby zawierał elementy debaty oksfordzkiej, kontaktu z ludźmi o innych poglądach - zaznaczyła Nowacka.
Jak przekazała, edukacja obywatelska miałaby pojawić się w szkołach 1 września 2025 roku. To dlatego, że MEN chce jak najszybciej postawić na nauczanie młodych postaw proobywatelskich.
MEN chce kłaść nacisk na najnowszą historię Polski
Podczas spotkania z mediami Barbara Nowacka ujawniła także, że razem wiceszefową resortu Katarzyną Lubnauer pracuje nad powołaniem zespołu, w którym zasiedliby praktycy, czyli nauczyciele oraz eksperci. Zespół ten ma stworzyć rzetelny program pozwalający młodym ludziom zrozumieć zasady funkcjonowania państwa oraz samorządu i poruszania się w świecie społeczno-politycznym.
ZOBACZ: Największy zwycięzca wyborów? Bez wątpienia Rafał Trzaskowski
Jednym z kluczowych elementów przedmiotu ma być przy tym najnowsza historia Polski , która dotychczas bardzo często była jedynie dotykana przez uczniów z uwagi na przeładowanie podstaw programowych. Szczegóły dotyczące przedmiotu edukacja obywatelska poznać mamy w najbliższych miesiącach.
Z programów nauczania zniknie HiT
Na tej samej konferencji wiceminister Katarzyna Lubnauer przekazała także inną, ważną wiadomość, a mianowicie poinformowała, że do konsultacji trafił projekt rozporządzenia ws. ramowych planów nauczania. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami nie zobaczymy w nim już historii i teraźniejszości. Przedmiot zniknie ze szkół od września tego roku.
Przygotujemy nowoczesne podstawy programowe, będzie czas na powstanie nowoczesnych podręczników - zapewniła Lubnauer.
Nowością w klasach 1-3 ma być z kolei pierwsza pomoc realizowana ze wsparciem WOŚP w ramach lekcji przyrody. Nauczyciele , a następnie również uczniowie, zostaną przeszkoleni z udzielania pomocy na profesjonalnych fantomach.
Źródło: RMF FM