Basia Giewont komentuje reportaż Gońca: fenomenalne, że są ludzie, którzy się nie poddają
- Jestem dumna z osób, które poruszają ten temat, a jeszcze bardziej pełna podziwu dla tych, którzy potrafią działać bezpośrednio. Praca z człowiekiem skrzywdzonym to ogromna odpowiedzialność- tak Basia Giewont, góralka, wokalistka i aktorka musicalowa komentuje reportaż “Rozbite”, który wczoraj ukazał się w Gońcu.
Trudna sytuacja podhalańskiego ośrodka
W Gońcu opisaliśmy historię kobiet, które w 2022 r. otworzyły CPD - placówkę oferującą bezpłatną pomoc psychologiczną, medyczną i prawną dzieciom, które doświadczają przemocy domowej.
Choć specjaliści z ośrodka pomogli już setce najmłodszych z Polski i Ukrainy, w 2023 r. doszły do nich przygnębiające informacje. Stracili budynek, w którym do tej pory świadczyli pomoc. Nie dostali też dofinansowania od państwa ani od gminy. Aktualnie utrzymują się z projektów grantowych, jednak te kończą się 29 lutego.
- Dla nas to nie jest tylko budynek. Dla nas to jest Marysia, Kasia, Julia i Wiktor. Jak możemy im powiedzieć, że od marca nie dostaną pomocy? - zastanawia się Weronika Potaczek, dyrektorka Centrum Pomocy Dzieciom.
"Jestem dumna z tych osób"
- Jestem dumna z osób, które poruszają ten temat, a jeszcze bardziej pełna podziwu dla tych, którzy potrafią działać bezpośrednio. To ogromne poświęcenie i trudne zadanie - absolutnie nie dla każdego. Praca z człowiekiem skrzywdzonym to ogromna odpowiedzialność. Patrząc również na problemy finansowe instytucji pomocowych to naprawdę fenomenalne, że są ludzie którzy się nie poddają - mówi.
- Jako osoba pochodząca z Podhala, jestem pełna nadziei i wiary, że właśnie idzie dużo dobrej zmiany. W Zakopanem radni po 13 latach zmienili zdanie w kwestii ustawy antyprzemocowej i w końcu powstanie zespół interdyscyplinarny. Taki, który powinien funkcjonować dzięki tej ustawie. To powinna być realna i odczuwalna zmiana. Kiedy nastąpi? Mam nadzieję, że jak najszybciej.
13 lat oczekiwania na ustawę antyprzemocową. "Wstyd"
Basia Giewont od kilku lat aktywnie działała na rzez uchwalenia ustawy antyprzemocowej. Artystycznym wyrazem jej sprzeciwu wobec bezczynności lokalnych polityków stał się utwór “Bidula”.
Zobacz teledysk do piosenki “Bidula”:
- To piosenka o zabójstwie na tle przemocy domowej, które miało miejsce w Kościelisku. Było to dla mnie druzgocące, że przez tyle lat gmina Zakopane nie uhonorowała ustawy antyprzemocowej. Nie ma na to wytłumaczenia - jest tylko wstyd - przyznaje w rozmowie z Gońcem Basia.
Piosenkarka podkreśla, że widzi jednak zmiany.
- My młodzi mamy już inną perspektywę, inną edukację i zupełnie nowe realia. Patrzmy na przód, bo wizja przyszłości robi się coraz jaśniejsza - puentuje.