Goniec.pl
Akcja ratownicza w kopalni Pniówek zawieszona, ratownicy wrócą po poszukiwanych za kilka miesięcy

JSW materiały prasowe fot. Dawid Lach

Akcja ratownicza w kopalni Pniówek wstrzymana. Znamy powody

22 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Poszukiwania siedmiu osób w kopalni Pniówek zostają wstrzymane. Sytuacja po wybuchach jest zbyt groźna, by zezwolić na zejście ratowników pod ziemię. - Jest to bardzo trudna decyzja - powiedział prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Tomasz Cudny. Kolejne zejście w rejon, gdzie doszło do wypadku, możliwe będzie dopiero za kilka miesięcy.

Tylko w czwartek doszło do kolejnych czterech wybuchów w kopalni Pniówek. Sztab specjalistów Jastrzębskiej Spółki Węglowej zdecydował, iż ze względu na bezpieczeństwo ratowników konieczne jest zawieszenie akcji ratowniczej.

SBU publikuje nagrania z Ukrainy: Rosjanie dostaną medal za zabójstwa cywili

SBU publikuje kolejne nagrania z Ukrainy. Rosja zachęca żołnierzy do najgorszego nagrodą

CZYTAJ DALEJ

Informację tę potwierdził Tomasz Cudny, prezes JSW. Nie ukrywał, że nie była to łatwa decyzja, jednak ze względu na sytuację panującą pod ziemią była ona niezbędna.

- Po dołożeniu kolejnej lutni, w trakcie wycofywania ratowników doszło do kolejnych wybuchów, w wyniku których podmuchy objęły 10 ratowników, którzy ulegli urazom. Wszyscy po wyjechaniu na powierzchnię trafili do okolicznych szpitali, większość z nich na obserwację. Wszyscy ratownicy opuścili zagrożony rejon o własnych siłach - przekazali przedstawiciele JSW, do której należy kopania Pniówek w Pawłowicach na Śląsku.

Katastrofa w kopalni Pniówek: akcja ratownicza zawieszona, jest zbyt niebezpiecznie

- Odstąpiono od prowadzenia akcji ratowniczej w celu wydobycie siedmiu górników z kopalni Pniówek - przekazał Tomasz Cudny. Obecnie działania skupią się na tym, by rejon, gdzie doszło do wybuchów metanu, został właściwie zabezpieczony.

Bezpieczeństwo reszty górników pracujących w kopalni Pniówek jest obecnie priorytetem. - Akcja ratownicza będzie prowadzona w celu zaizolowania rejonu kopalni, żeby nie zagrażał funkcjonowaniu ludzi w innych częściach zakładu - wyjaśnił prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Wciąż jest wiele niewiadomych dotyczących wybuchów w kopalni Pniówek

Szykuje się rewolucja w emeryturach, Skarbówka odda seniorom pieniądze

Szykuje się rewolucja w emeryturach. Skarbówka odda seniorom pieniądze?

CZYTAJ DALEJ

Pod ziemią pozostaje zatem siedem osób - dwóch górników oraz pięciu ratowników, którzy zostali uwięzieni w trakcie próby dotarcia do poszkodowanych. Sytuacja jest trudna, co potwierdza prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej. - Nie wiemy, skąd następuje dopływ tlenu, ponieważ wzrost stężenia metanu w tej sytuacji powinien nam pomagać - wyznał Tomasz Cudny.

Po górników wrócą za kilka miesięcy

W czasie piątkowej konferencji prasowej padły słowa, które dla rodzin poszukiwanych górników będą ogromnym ciosem. Prezes JSW wskazał, iż powrót po osoby uwięzione pod ziemią będzie możliwy dopiero za kilka tygodni lub miesięcy.

- Występują różnego rodzaju zaburzenia wentylacyjne, które są w tej partii, gdzie na początku doszło do wybuchu. Sytuacja wentylacyjna jest dzisiaj bardzo trudna - przekazał przedstawiciel JSW.

Wprowadzenie kolejnych osób pod ziemię w rejon objęty możliwością wybuchu nazwane zostało "nieodpowiedzialną decyzją". - Ratownicy zawsze w tej sytuacji idą na krawędzi przepisów i ogromnego ryzyka. Natomiast my musimy stworzyć im warunki do tej dobrej, bezpiecznej pracy - dodał przedstawiciel właściciela kopalni Pniówek na Śląsku.

Tak mieszka Wołodymyr Zełenski

Niewiarygodne, jak od początku wojny mieszka Zełenski. Nie może nawet zapalić światła

- Tu musi być ciemno, nie można włączyć światła, bo bomba mogłaby po prostu wlecieć podczas nalotu - powiedział Wołodymyr Zełenski podczas oprowadzania dziennikarzy po swoim tymczasowym domu od początku wojny w Ukrainie. Tak żyje prezydent okupowanego kraju, który nie chciał zostawić rodaków i nie wyjechał ze stolicy nawet, gdy ta była atakowana. fot. Twitter.com/@60Minutes

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Wiek Donalda Tuska to spore zaskoczenie. Wysokość jego emerytury robi wrażenie

  • Ukraiński wywiad: Okupowane miejscowości odcięte od reszty kraju. Rosjanie planują referendum i spis ludności

  • Matura matematyka 2022. Arkusze z poprzednich lat - sprawdź swoją wiedzę

Źródło: goniec.pl

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Agresywna pasażerka autobusu nie mogła powstrzymać emocji. Z jej ust padły przekleństwa

Wiadomości

Agresywna pasażerka autobusu nie mogła powstrzymać emocji. Z jej ust padły przekleństwa

Czytaj więcej >
Iberion

Wiadomości

W 2023 roku emerytury i renty pójdą znacząco w górę. Sprawdź, ile zyskasz na waloryzacji

Czytaj więcej >
Złodziej ukradł nastolatce plecak z insuliną w środku. Policja publikuje wizerunek rabusia

Wiadomości

Złodziej ukradł nastolatce plecak z insuliną w środku. Policja publikuje wizerunek rabusia

Czytaj więcej >
Wielkopolska: Śmiertelny wypadek w Brzezinach. 40-letni motorowerzysta uderzył w drogowy przepust

Wiadomości

Śmiertelny wypadek w Brzezinach. 40-letni motorowerzysta uderzył w drogowy przepust

Czytaj więcej >
Już od poniedziałku ceny paliw na Orlenie będą znacznie mniejsze. Są jednak aż trzy warunki do spełnienia

Wiadomości

Już od poniedziałku ceny paliw na Orlenie będą znacznie mniejsze. Są jednak aż trzy warunki do spełnienia

Czytaj więcej >

Wiadomości

Policja apeluje do Polaków o bezpieczny wypoczynek nad wodą. Nie żyją już 2 osoby, ofiar będzie znacznie więcej

Czytaj więcej >