Goniec.pl Wiadomości "Adwokat dla rodziny" – interdyscyplinarne ujęcie dobra dziecka
Konferencja odbędzie się między innymi pod patronatem Gońca

"Adwokat dla rodziny" – interdyscyplinarne ujęcie dobra dziecka

29 maja 2024
Autor tekstu: Janusz Schwertner

Okręgowa Rada Adwokacka wraz z Sekcją Prawa Rodzinnego, Sekcją Praw Dziecka oraz Komisją ds. Sekcji Tematycznych działającymi przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie oraz Wydział Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego mają zaszczyt zaprosić Państwa na II odsłonę Konferencji pt. "Adwokat dla rodziny – interdyscyplinarne ujęcie dobra dziecka”. Inicjatywę wspiera Goniec!

O zdrowiu psychicznym dzieci

Konferencja odbędzie się w formule stacjonarnej, 5 czerwca 2024 roku w Auli Starego BUW-u Uniwersytetu Warszawskiego przy ulicy Krakowskie Przedmieście 26/28 w Warszawie w godzinach 9.00-15.30.

Tegoroczna konferencja poruszy tematykę zdrowia psychicznego dzieci.

I panel organizowany przez Sekcję Prawa Rodzinnego przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie nosi tytuł: “Opinie sądowe w sprawach z udziałem dzieci jako istotny dowód w postępowaniach sądowych”.

Panel skupi się na zagadnieniu opiniowania sądowego w sprawach z udziałem dzieci i istotnego znaczenia opinii sądowych dla rozstrzygnięcia w postępowaniach sądowych w sprawach karnych, rodzinnych, rozwodowych i nieletnich.

Dzięki udziałowi w panelu zarówno sędziów, biegłych sądowych jak i adwokatów przyjrzymy się metodologii sporządzania opinii sądowych, ich analizie, ocenie, uzupełnianiu oraz możliwości ich podważania z perspektywy różnych uczestników postępowań z udziałem dzieci. Co dla sądu ma znaczenie, gdy zapoznaje się z opinią biegłych? W jakich sytuacjach należy uzupełnić sporządzoną opinię? Co bierze pod uwagę biegły badający dziecko? W jaki sposób adwokat może skutecznie zakwestionować niekorzystną dla jego klienta opinię? Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć podczas I panelu Konferencji.

Jest potwierdzenie! Nowy rząd sfinansuje Telefon Zaufania dla dzieci w kryzysie psychicznym

O roli adwokatów

II panel prowadzony przez Sekcję Praw Dziecka przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie zastał zatytułowany: "Zdrowie psychiczne dzieci – rola adwokata”.

Zdrowie psychiczne dzieci ma decydujące znaczenie dla ich przyszłości i dobrobytu. Podczas panelu omówimy strategiczne podejścia i systemowe rozwiązania, które wspierają zdrowie psychiczne naszych najmłodszych obywateli. Ponadto, przyjrzymy się roli adwokatów w procesie zapewniania dzieciom odpowiedniego wsparcia prawno-psychologicznego, zwłaszcza w trakcie postępowań sądowych, gdzie ich dobrostan jest często na szali.

Będziemy także dyskutować o dostępnych źródłach wsparcia dla małoletnich, którzy znajdują się w trudnych sytuacjach, szczególnie gdy ich najbliżsi są główną przyczyną ich problemów. Nasza rozmowa będzie skupiała się na tworzeniu bardziej empatycznej i odpowiedzialnej społeczności, która dba o dobro dzieci i młodzieży na każdym etapie ich życia.

Podczas debaty także o traumie i przemocy wobec dzieci

III Panel został zorganizowany przez Wydział Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego

Zdrowie psychiczne jest bardzo ważnym elementem dobrostanu każdego człowieka, także tego małego. Celem panelu jest analiza warunkujących go czynników w ujęciu interdyscyplinarnym. Podczas panelu omówione zostaną zagadnienia wpływu traumy wczesnodziecięcej na życie człowieka, a także skala zjawiska przemocy wobec dzieci i młodzieży w Polsce.

Obecny kurator zawodowy przedstawi swoją perspektywę konsekwencji przemocy domowej dla zdrowia psychicznego dzieci. W dyskusji i wystąpieniach zwrócona będzie też uwagę na wyzwania opiniowania OZSS dla zdrowia psychicznego dzieci. Wreszcie, przyjrzymy się aktywności organizacji pozarządowych w obszarze ochrony zdrowia psychicznego dzieci na przykładzie Fundacji TVN.

Udział prelegentów w osobach sędziów, adwokatów, psychologów, socjologów, pracowników naukowych i innych specjalistów, umożliwi szerokie spojrzenie na kwestie procesu z udziałem rodziny i dziecka z perspektywy zarówno profesjonalnych pełnomocników, jak i jego uczestników.

Konferencja kierowana jest zarówno do adwokatek, adwokatów i aplikantów adwokackich, jak i innych specjalistów uczestniczących w procedurach prawnych związanych z rodziną czy dziećmi, tj. sędziów, radców prawnych, psychologów, socjologów, kuratorów sądowych oraz przedstawicieli nauki.

Dla uczestników konferencji przewidziane są zaświadczenia potwierdzające udział w wydarzeniu.

Obserwuj nas w
autor
Janusz Schwertner

Redaktor naczelny Goniec.pl. Zdobywca "europejskiego Pulitzera" 2021. Trzykrotnie zdobywał Grand Press (2018, 2020, 2022), dwukrotnie Nagrodę im. Fikusa za dziennikarstwo najwyższej próby (2018, 2021) oraz także dwukrotnie Grand Prix Nagrody Dziennikarzy Małopolski. Dwukrotny finalista Nagrody im. Woyciechowskiego, finalista Nagrody im. Torańskiej oraz Nagrody "Kryształowe Pióra". Pięciokrotnie zwyciężał w konkursie "People Awards" Ringier Axel Springer Polska. Zwycięzca plebiscytu "Dobry Dziennikarz 2019", laureat nagród "Zielona Gruszka", "Zielony Prus" i "Człowiek z pasją". Zdobywca Grand Video Award. Współautor książek "Smoleńsk. 96 wspomnień", "Antyterroryści. Polskie siły specjalne w akcji", "Szramy", "Zwierzak. Spowiedź policyjnego przykrywkowca" i "Wałęsa '80". 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport