Jest potwierdzenie! Nowy rząd sfinansuje Telefon Zaufania dla dzieci w kryzysie psychicznym
Telefon Zaufania 116 111 będzie w całości finansowany przez nowy rząd. Koszty wyniosą ok. 7 mln zł rocznie, jednak mogą wzrosnąć w zależności od potrzeb - ustalił Goniec. Poprzednia władza cofnęła finansowanie Telefonu, wywołując oburzenie ekspertów i opinii publicznej.
Szokująca decyzja rządu PiS
To była jedna z najbardziej szokujących decyzji gabinetu Mateusza Morawieckiego: w 2022 r. Telefon Zaufania 116 111, który od kilkunastu lat udziela wsparcia dzieciom z całej Polski, został całkowicie odcięty od rządowego wsparcia.
Ta polityczna decyzja wprawiła wszystkich w osłupienie. Prowadząca Telefon Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę to największa tego typu organizacja w Polsce. Prowadzący Telefon 116 111 psycholodzy tylko w 2022 r. podjęli 885 interwencji ratujących życie lub zdrowie dziecka.
Redaktor Naczelny Gońca apeluje: dofinansujcie Telefon Zaufania!Telefon ratuje życie
Rząd PiS pierwotnie dofinansowywał Telefon w minimalnym stopniu, pokrywając jedynie 5 proc. rocznego budżetu koniecznego do utrzymania linii. Już to budziło ogromne kontrowersje. Jednak w styczniu 2022 r. politycy PiS - ku zaskoczeniu opinii publicznej - poszli o krok dalej i zdecydowali o całkowitym cofnięciu rządowego wsparcia.
Od tej pory Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę mogła liczyć już tylko na darczyńców. Równolegle - wskutek pandemii - wzrosło zapotrzebowanie na udzielanie wsparcia dzieciom i nastolatkom. Przygnębiające były też statystyki: tylko z raportów policyjnych wynika, że w ubiegłym roku każdego dnia średnio 5-6 młodych Polek i Polaków próbowało odebrać sobie życie.
W rzeczywistości ich liczba z pewnością jest jedna znacznie większa, ponieważ o wielu próbach samobójczych organy ścigania nie wiedzą i nie uwzględniają w swoich raportach.
Zatrważająca jest także sytuacja całego systemu polskiej psychiatrii dziecięcej. Ostatnio, 1 grudnia 2023 r., jeden z oddziałów w Gdańsku poinformował, że ze względu na przeludnienie nie jest w stanie przyjmować kolejnych pacjentów. W szpitalu przebywało 76 młodych ludzi, na 46 miejsc.
Regularne apele do przedstawicieli rządu PiS - w tym wyraźne sugestie, że brak finansowania Telefonu może przynieść dramatyczne skutki - na gabinecie Mateusza Morawieckiego nie zdawały się jednak robić wrażenia.
Obywatele uratowali linię
Dlatego w sukurs Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę ruszyli obywatele. W internecie zbiórkę rozkręcił działacz społeczny z Wrocławia Aleksander Twardowski. Wsparły go osoby publiczne i liczne konta w mediach społecznościowych, w tym Makę Life Harder. Finalnie udało się zebrać kwotę umożliwiającą dalszą działalność Telefonu.
W pomoc włączyły się także podmioty komercyjne. Dlatego w 2022 r. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę zdołała uruchomić drugą linię, w języku ukraińskim, skierowaną do młodych uchodźców uciekających przed rosyjską ofensywą.
Postulat przywrócenia finansowania Telefonu Zaufania 116 111 znalazł się w „100 konkretach na 100 dni”, czyli w zbiorze przedwyborczych obietnic Koalicji Obywatelskiej. Jak ustalił Goniec, nowy rząd faktycznie w ciągu pierwszych trzech miesięcy uruchomi finansowe wsparcie dla Fundacji.
Nowy rząd sfinansuje Telefon w całości
Jak tłumaczy nam Monika Rosa z Koalicji Obywatelskiej, pieniądze zostaną przekazane w pierwszych miesiącach 2024 r. Prace już trwają. - Docelowo mam nadzieję sprawa ta będzie będzie pozostawać w gestii ministerstwa zdrowia. Uważam, że powinnismy w parlamencie zmienić ustawę o zdrowiu psychicznym i odpowiednim zapisem zabezpieczyć finansowanie Telefonu Zaufania 116 111. To bardzo ważne, bo funkcjonowanie numeru wynika z regulacji UE i jest przedsięwzięciem państwowym - mówi w rozmowie z Gońcem.
- Państwu nie wolno o tym zapominać, a tak stało się w ostatnich latach. Uważam to za karygodne. Operator numeru mógłby w przyszłości być wybierany w drodze konkursu na kilka lat. W grę wchodzi też konkurs na pozyskanie szybkiego finansowania na teraz - wyjaśnia posłanka.
I dodaje, że według bieżących ustaleń Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę potrzebuje obecnie ok. 7 mln zł rocznie na prowadzenie Telefonu. - Jednak jesteśmy gotowi rozmawiać o większych środkach, jeśli będzie to konieczne - zapowiada. - Środki na ten cel zostaną zabezpieczone w ustawie budżetowej - dodaje.
Posłanka zapewnia, że na wsparcie rządu liczyć może również druga linia pomocowa dla młodzieży, działająca przy Biurze Rzecznika Praw Pacjenta.