Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Minęło 21 lat od śmierci Edwarda Gierka. Widok grobu I sekretarza PZPR budzi niemałe zdumienie
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 31.07.2022 08:29

Minęło 21 lat od śmierci Edwarda Gierka. Widok grobu I sekretarza PZPR budzi niemałe zdumienie

Edward Gierek
Wikimedia

W piątek 29 lipca minęło równe 21 lat, odkąd nie ma wśród nas Edwarda Gierka. Budzący do dziś liczne kontrowersje I sekretarz PZPR spoczął na cmentarzu w Sosnowcu-Środuli, gdzie w sobotę zebrali się jego bliscy i sympatycy. Na spotkaniu nie zabrakło wspomnień o najważniejszych inwestycjach i dokonaniach zmarłego, a opublikowane w sieci zdjęcia udowadniają, że mimo upływu lat, pamięć o nim wciąż jest żywa.

Ocena rządów Edwarda Gierka do dziś dzieli Polaków na jego zwolenników i przeciwników. Skromny robotnik, który z upływem lat wspiął się na szczyty władzy, dla jednych jest prawdziwym cudotwórcą, podczas gdy dla innych pozostaje zdrajcą na usługach ZSRR.

Nie da się jednak zaprzeczyć, że podczas dekady rządów Gierka kraj dokonał pewnego postępu, a na tle swojego skompromitowanego poprzednika Władysława Gomułki, I sekretarz PZPR wypada wyjątkowo dobrze. O jego licznych dokonaniach nie zapominają bliscy i sympatycy, którzy zebrali się na sosnowieckim cmentarzu, by uczcić przypadającą na 29 lipca 21. rocznicę śmierci słynnego Polaka.

Pamięć o Gierku wciąż żywa

Śmierć Edwarda Gierka niewątpliwie była wielkim wydarzeniem w historii Polski. Polityk zmarł na ukochanym Śląsku w wieku 88 lat w wyniku niewydolności płuc. Od lat bowiem zmagał się on z pylicą. Tragiczne wieści przekazał mediom jego syn, Adam.

Świecki pogrzeb byłego polskiego przywódcy odbył się kilka dni po jego śmierci, gromadząc tłumy. I sekretarz PZPR spoczął na cmentarzu w Sosnowcu-Środuli, gdzie sześć lat później pochowano także jego żonę Stanisławę.

Choć po 21 latach wydawać by się mogło, że o małżeństwu Gierków mało kto jeszcze pamięta, nie jest to prawda. Ich rodzina, a także przyjaciele i zwolennicy gierkowskich reform, wciąż czczą kolejne rocznice śmierci polityka. Nie inaczej było w sobotę 30 lipca, kiedy to na sosnowieckiej metropolii przypomniano największe dokonania polityka.

Grób I sekretarza PZPR tonie w kwiatach

Jedną z osób, które przekonane są o wielkości Edwarda Gierka i jego licznych zasługach dla naszego kraju jest Zbyszek Zaborowski, były członek SLD. Mężczyzna zamieścił na swoim profilu na Facebooku krótki wpis.

- W związku z XXI rocznicą śmierci Edwarda Gierka uczciliśmy pamięć tego wielkiego Rodaka, który pierwszy otworzył Polskę na Europę – napisał.

Do posta dołączył także kilka wzruszających fotografii z uroczystości przy grobie Edwarda Gierka i jego żony. Widać na nich, że po latach pamięć o zmarłych wciąż jest żywa, a ich grób wprost tonie w morzu kwiatów i wiązanek.

Edward Gierek - wizjoner czy bumelant?

Pamięć o budzącym skrajne opinie polityku trwa więc w najlepsze. Kilka miesięcy temu w kinach pojawił się film biograficzny na jego temat z Michałem Koterskim w roli głównej.

Do debaty na temat polityki Gierka wraca się również w kontekście rekordowej inflacji w Polsce i zadłużania państwa przez koalicję Zjednoczonej Prawicy. Zdaniem krytyków, ekipa Jarosława Kaczyńskiego powiela kardynalne błędy I sekretarza PZPR.

Celem słynnego Polaka bez wątpienia była budowa Polski silnej gospodarczo, a zagraniczne kontrakty ściągnęły do kraju ogromne pokłady gotówki. Niestety, gospodarka centralnie planowana naszpikowana była poważnymi wadami i przekrętami.

Sam Gierek także był mocno ganiony, głównie za to, że lubił opływać w luksusy. Jego żona miała ponoć jeździć na zakupy do Paryża, a w domu Gierków panował istny przepych. - Życie na świeczniku sprawiło, że jednak oderwali się od rzeczywistości. Nie do końca zdawali sobie sprawę z tego, jak żyje się przeciętnemu Polakowi, że są kolejki w sklepach, że czegoś brakuje. [...] Dziadek miał złych partyjnych doradców, którzy wmawiali mu, że jest dobrze w kraju, żeby myślał, że jest super. I on im wierzył - wyznała po latach wnuczka Edwarda Gierka.

Badania CBOS wykonane po śmierci Edwarda Gierka wskazały, że pozytywnie o jego rządach wypowiedziało się w 2001 roku 50 proc. społeczeństwa. Trzy lata później, w sondażu dla "GW", Radia ZET i TVN 46 proc. respondentów wskazało go jako osobę, która zrobiła najwięcej dla Polski wśród przywódców powojennych.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl, o2.pl