Goniec.pl Fakty 11 listopada. Andrzej Duda przemówił do Polaków. "Jako prezydent RP chcę was przeprosić"
Kancelaria Prezydenta

11 listopada. Andrzej Duda przemówił do Polaków. "Jako prezydent RP chcę was przeprosić"

11 listopada 2022
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Andrzej Duda przed Grobem Nieznanego Żołnierz zdecydował się na niecodzienne słowa. Prezydent w czasie przemówienia z okazji 11 listopada postanowił publicznie wygłosić przeprosiny. Skierowane zostały do konkretnych osób.

Obchody 104. rocznicy odzyskania niepodległośc i rozpoczęły się w Warszawie niemal z samego rana. Tuż po godzinie 12 przemówienie w ramach uroczystości 11 listopada wygłosił Andrzej Duda .

Chociaż przekrój tematów poruszanych przez Andrzeja Dudę był wyjątkowo szeroki, to uwagę zawracają krótkie słowa dotyczące szczerych przeprosin . Prezydent nie zapomniał jednak o szczególnych podziękowaniach. Miały one osłodzić trudy "poniżanych" .

11 listopada. Andrzej Duda przeprasza na placu Piłsudskiego

11 listopada to dzień, gdy każdy polityk zwraca się do Polaków ze specjalnym przekazem z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Mateusz Morawiecki i Donald Tusk opublikowali specjalne filmy , ale Andrzej Duda wypełnił obowiązki prezydenta i pojawił się na placu Piłsudskiego .

Andrzej Duda wygłosił przemowę, stojąc przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Prezydent nie tylko podziękował za lata edukacji młodych Polaków i zwrócił uwagę, że uczenie o historii musi trwać mimo sprzeciwu niektórych środowisk.

Sporą część w przemówienia Andrzeja Dudy z okazji 11 listopada zajęły podziękowania. Szybko okazało się, że to jedynie wstęp do znaczących słów , które prezydent potraktował wyjątkowo osobiście.

- Jestem wdzięczny wszystkim tym, którzy z czystym sercem, z dodaniem ojczyźnie, z wiarą w konieczność działania dla jej dobra […] pełnili swoją służbę i służyli jako wolontariusze na polskiej granicy - mówił do mikrofonu Andrzej Duda, a z jego twarzy nie znikał poważny wyraz.

- Dziękuję wam za to z całego serc a - podkreślał kilkukrotnie Andrzej Duda . - Jeszcze raz chce wam podziękować i jako prezydent RP przeprosić was za to, że często musieliście znieść przeciwności, obelgi i trudne słowa, ale wierzcie mi. Opłacała się ta służba. Sami z resztą na przestrzeni ostatnich miesięcy to widzieliście - dodał prezydent obecny na placu Piłsudskiego w Warszawie.

Dużo na temat Ukrainy i specjalny gość

Andrzej Duda w czasie celebrowania 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę nie mógł pominąć tematu toczącej się za wschodnią granicą wojny i zmagań Ukraińców walczących o wolność .

Temat pomocy Ukraińcom także jest powodem dumy Andrzeja Dudy. - Dziękuję tym, którzy przyjęli przybyszów z Ukrainy, którzy przynosili pomoc i oferowali wsparcie. Dziękuję za wszystko, co czyniliście. To były i są działania w obronie wolności naszej i naszej części Europy - powiedział prezydent.

Tuż za Andrzejem Dudą zobaczyć można było polityka niezwiązanego z polską sceną polityczną. Prezydent RP wyjaśnił, że to gość specjalny . Na placu Piłsudskiego pojawił się Gitanas Nausėda , prezydent Litwy wraz z małżonką.

Wiara Andrzeja Dudy w suwerenność Polski nie słabnie

Wśród tematów poruszanych przez Andrzeja Dudę nie pojawiła się tylko duma z postawy Polaków wobec tragedii Ukraińców, czy silne pragnienie wygłoszenia przeprosin za nieprzyjemności związane z ksenofobicznymi komentarzami kierowanymi w stronę strażników granicznych, czy wolontariuszy pracujących na granicy.

Andrzej Duda powrócił pamięcią do czasu pandemii koronawirusa oraz podkreślił, że wzrost cen to coś, co przeraża wszystko władze, w tym samego prezydenta. - Niech żyje Polska - powiedział na sam koniec.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl

Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
wiadomości fakty społeczeństwo telewizja finanse rozrywka sport