Goniec.pl
Wikimedia Commons/Roch Mściwój

Wikimedia Commons/Roch Mściwój

109. rocznica urodzin Edwarda Gierka. Tłumy przy jego grobie w Sosnowcu

7 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

109. rocznica urodzin Edwarda Gierka. Na jego grobie w Sosnowcu pojawiły się tłumy osób, które dziękowały dawnemu pierwszemu sekretarzowi PZPR za działania na rzecz ich regionu i Polski. Wielu z mieszkańców Zagłębia bardzo chciałoby wrócić do jego czasów.

- Gierek stworzył inną epokę, pokazał że można żyć inaczej. Za jego czasów kraj zaczął się rozwijać, budowano mieszkania, a przede wszystkim była praca. To nie był łatwy czas dla Polski, bo nie byliśmy w pełni suwerenami, ale żyło się lepiej. Ludzie byli też dla siebie milsi, atmosfera w Polsce była dobra. Nie znałem go osobiście, ale pracowałem przy budowie Huty Katowice - mówił w rozmowie z "Faktem" pan Marek Piotrowski, prezes Stowarzyszenia "Dąbrowskie Forum Inicjatyw", który co roku zapala świeczkę z okazji urodzin i w rocznicę śmierci Edwarda Gierka.

Piotr Molecki/East News

RMF FM: bunt w PiS. Premier może stracić stanowisko

CZYTAJ DALEJ

109. rocznica urodzin Edwarda Gierka. Tłumy na jego grobie w Sosnowcu

6 stycznia 1913 roku w Porąbce (dzisiejszym Sosnowcu) urodził się Edward Gierek. Był najlepiej ocenianym I sekretarzem PZPR, a dzięki niemu w Zagłębiu, jak twierdzi wielu mieszkańców, zaczęło żyć się lepiej.

Gierek zmarł 29 lipca 2001 roku. Jego grób znajduje się w Sosnowcu. Jest skromny, ale co roku pojawiają się na nim setki kwiatów i zniczy. Zagłębianie są wdzięczni politykowi za to, jaką Polskę budował przed laty. Teraz mu dziękują.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

- Oddajemy mu hołd, to normalne i ludzkie. Tego co zrobił Gierek nie da się przekreślić, szkoły, fabryki, kopalnie, osiedla... To mu zawdzięczamy - mówił w rozmowie z "Faktem" pan Jan Siemiński.

- Pamiętam jego pogrzeb. Wówczas 10 tys. ludzi przyszło. Nasze miasto pięknie się rozwinęło. Gierek wspierał górnictwo, Hutę Katowice wybudował. Zakłady były, wszystko było. Miałem robotę, zniżkę na leki, dobrze wspominam tamte czasy. Dzisiaj wszystko w prywatnych rękach, ach szkoda gadać - wspominał pan Tadeusz Sochacki.

"Dzisiaj nie ma takiego przywódcy"

Wielu mieszkańców Sosnowca bardzo ceni sobie Gierka nie tylko za jego działalność na rzecz Zagłębia, ale również charyzmatyczny charakter, którym gromadził wokół siebie tłumy.

- Dzisiaj nie ma tak wielkiego, odważnego przywódcy, jakim był Edward Gierek. Za jego czasów mogliśmy pracować i coś osiągnąć. Człowiek miał spokój i bezpieczeństwo. Wtedy mogłem utrzymać mieszkanie trzypokojowe, szkoła i studia były za darmo. Ten kto chciał robić miał byt zapewniony. Dziś są pieniądze, ale nie dla wszystkich - dodał pan Jan Siemiński.

- To skromny rodzinny grób, pokazuję go wielu osobom, które przyjeżdżają z Polski na Śląsk. Mimo że jest mały, to zawsze zadbany i ukwiecony. To znaczy, że pamięć ludzka o Gierku, który rzeczywiście coś dla tego kraju zrobił, jest wiecznie żywa - mówił.

- Tęsknimy za tymi czasami, ludziom żyło się dobrze, można było wpaść do kolegi bez zapowiedzi. Dzisiaj ludzie żyją w internecie, to straszne. Człowiek człowiekowi wilkiem... Szkoda, że te czasy już nie wrócą - podsumował.

BLAWICKI PIOTR/East News / www.instagram.com/zorakorolyov / EAST NEWS / pixabay.com/pixel2013

Aż trudno uwierzyć, że ich z nami nie ma. Gwiazdy, które odeszły w 2021 roku

W 2021 roku Polacy opłakiwali śmierć wielu wybitnych postaci, a w szczególności artystów, którzy na zawsze zapisali się w historii kultury kraju i pamięci swoich fanów. W ciągu ostatnich 12 miesięcy pożegnaliśmy m.in. piosenkarza Krzysztofa Krawczyka, a także dziennikarza Kamila Durczoka i aktora Wiesława Gołasa. Oto galeria gwiazd, które odeszły w tym roku.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • W piątek wieczorem premiera telewizyjna w Polsacie. Idealny film dla całej rodziny

  • Nie żyje Sidney Poitier, wielka gwiazda amerykańskiego kina, laureat Oscara

  • Ewa Bilan-Stoch jak lwica broni swojego męża w mediach społecznościowych

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Fakt

Tagi:

Anna DymarczykAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Jestem studentką historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są mi kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: anna.dymarczyk@goniec.pl

Podobne artykuły

Katarzyna Cichopek i Maciej Kurzajewski / KAPiF

Gwiazdy

Katarzyna Cichopek i Maciej Kurzajewski szykują się do ślubu? Wskazuje na to ważny szczegół

Czytaj więcej >
Danuta Szaflarska / KAPiF

Gwiazdy

Danuta Szaflarska nie była dobrą matką. Jej rodzina płaciła za jej sukcesy

Czytaj więcej >
Znany aktor przeżył chwile grozy podczas wypadku. Fot. rawpixel

Gwiazdy

Arnold Schwarzenegger przeżył chwile grozy. Uczestniczył w niebezpiecznym wypadku

Czytaj więcej >
Grammy 2023. Nominacje i wyniki. Fot. VALERIE MACON/AFP/East News

Gwiazdy

Grammy 2023. Wiemy, kto zdobył statuetki najważniejszej gali nagród branży muzycznej

Czytaj więcej >
Iberion

Gwiazdy

Skandal w TVP. Dziennikarka jest podejrzana o celowe oszukiwanie rozmówcy

Czytaj więcej >
Gwiazdor telenoweli skazany za nieumyślne spowodowanie śmierci. Fot. Pinterest

Gwiazdy

Pablo Lyle - aktor znany z telenoweli, skazany. Miał nieumyślnie doprowadzić do śmierci

Czytaj więcej >