Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > 10 nowych miast na mapie Polski. Premier nadał prawa miejskie
Maria Glinka
Maria Glinka 30.12.2021 14:08

10 nowych miast na mapie Polski. Premier nadał prawa miejskie

Piotr Molecki/East News
Piotr Molecki/East News

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od stycznia na mapie Polski pojawi się 10 nowych miast. W trakcie uroczystości nadania praw miejskich przekonywał, że w ten sposób rząd PiS dba o małe miejscowości i wspiera zrównoważony rozwój. Zmiany dotkną prawie 80 tys. obywateli.

Z okazji poszerzenia katalogu polskich miast premier zamieścił także wpis na Facebooku. W długim poście zaznaczył, że rząd "wspiera ambicje lokalnych społeczności".

Premier wręczył prawa miejskie. "Zmieniamy wektory historii"

W czwartek 30 grudnia 2021 r. premier nadał prawa miejskie 10 miejscowościom. Ich status zmieni się wraz z początkiem nowego roku. Wszystko za sprawą rządowego rozporządzenia w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta.

- To niezwykle miła okoliczność, aby razem z wami świętować zmianę statusu, o który się ubiegacie - przyznał szef rządu. Na początku uroczystości Mateusz Morawiecki wspomniał również o czasach zaborów. - Zmieniamy wektory historii, a przez dekady mało kto dostrzegał ten problem. Oznacza to wzrost aspiracji i ambicji lokalnych społeczności - przekonywał.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Premier przyznał, że z nadaniem praw miejskich wiąże ogromne nadzieje. - Chciałbym, żeby oznaczało to rozwój, szybszy postęp, lepszą infrastrukturę, o co dbamy w ramach Polskiego Ładu. To zwiększenie szans rozwojowych - stwierdził. 

W trakcie wystąpienia podkreślił, że "rząd PiS nie zostawia małych miejscowości samych sobie". Na końcu złożył życzenia mieszkańcom nowych miast. - Żeby ten trudny czas został przełamany przez ludzi ambitnych podejmujących właściwe decyzje dla mieszkańców miast w całej Polsce - podsumował.

W sprawie zmian na mapie Polski premier opublikował również post na Facebooku. "Małe miasta, małe miejscowości, obszary wiejskie, stały się niestety kulą u nogi procesu transformacji dla ówczesnych rządzących. Były zapomnianą częścią Polski - niektórzy mówili o niej “Polska B”. My nie dzielimy Polski i Polaków na gorszych i lepszych!", czytamy we wpisie.

Które miejscowości staną się miastami? Musiały spełnić kilka warunków

Od 1 stycznia 2022 r. do katalogu miast dołączą: Bolimów (gm. Bolimów, pow. Skierniewicki, woj. łódzkie), Cegłów (gm. Cegłów, pow. miński, woj. mazowieckie) , Iwaniska (gm. Iwaniska, pow. opatowski, woj. świętokrzyskie), Izbica (gm. Izbica, pow. krasnostawski, woj. lubelskie), Jedlnia-Letnisko (gm. Jedlnia-Letnisko, pow. radomski, woj. mazowieckie), Kaczory (gm. Kaczory, pow. pilski, woj. wielkopolskie), Lutomiersk (gm. Lutomiersk, pow. pabianicki, woj. łódzkie), Nowe Miasto (gm. Nowe Miasto, pow. płoński, woj. mazowieckie), Olsztyn (gm. Olsztyn, pow. częstochowski, woj. śląskie) oraz Pruszcz (gm. Pruszcz, pow. świecki, woj. kujawsko-pomorskie).

Decyzja o przyznaniu statusu miejskiego zależy od kilku czynników. Pod uwagę bierze się m.in. liczbę mieszkańców. Większość mieszkańców takiego obszaru musi utrzymywać się z działalności pozarolniczej.

Poza tym miejscowości ubiegające się o nadanie praw miejskich muszą wykazać "miejski charakter w cechach funkcjonalno-przestrzennych". Kluczowe są także odpowiednie połączenia wodociągowe i kanalizacyjne.

Czasami argumentem decydującym o przyznaniu statusu miasta jest także obecność rynku i centrum. Nie bez znaczenia są kwestie historyczne i odległość od dróg krajowych i kolei.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

źródło: Facebook, Onet