1. finał WOŚP odbył się 30 lat temu. Jurek Owsiak od razu przekonał do siebie Polaków
1. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się aż trzydzieści lat temu. Okazało się, że pogrążeni w odbudowie po komunizmie Polacy już wtedy byli gotowi na to, by wspólnie podjąć się społecznej odpowiedzialności i wesprzeć fundację działającą na rzecz chorych dzieci. Do dziś akcja pod przewodnictwem Jurka Owsiaka jest ewenementem na skalę europejską, a nawet światową. Jak zrodził się sukces WOŚP?
Jak zaczęła się WOŚP?. Garść faktów, o których mogliście nie wiedzieć
Wielka Orkiestra Świątecznej pomocy została zainicjowana dzięki audycji Jerzego Owsiaka w radiowej "Trójce". Dzięki temu sukcesowi do redakcji Polskiego Radia zaczęły spływać koperty z datkami, które były przewidziane dla dzieci z wrodzonymi wadami serca.
Chociaż o WOŚP wiemy dziś dużo, mało kto pamięta, jak wymyślono jej nazwę. Po raz pierwszy nazwy "Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy" została użyta przez – tu zdziwienia nie będzie – Jurka Owsiaka, w programie "Róbta co chceta". Miało to miejsce podczas ferii bożonarodzeniowych w 1991 roku. Autor nie mógł wówczas przypuszczać, że akcja odniesie tak wielki sukces, chociaż jego determinacja była nadzwyczajna .
Zorganizował pierwszy koncert charytatywny w 1992 roku w Ciechocinku, a pieniądze zbierano także podczas słynnego Festiwalu w Jarocinie. Na jeszcze większy odzew przyszedł czas dopiero rok później.
1. finał WOŚP. Czego dotyczyła zbiórka i ile udało się zebrać?
1. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się 3 stycznia. Miał już nieco szerszy, ogólnopolski charakter. Polska telewizja dopiero raczkowała, kanałów było tylko kilka. Gdy w studiu TVP 2 rozpoczęto happeningowy finał akcji dobroczynnej (Owsiakowi w roli prowadzącej towarzyszyła Jolanta Pieńkowska), widzowie z zaciekawieniem obserwowali całe widowisko. I, ku uciesze organizatorów, wyszli na ulice, by wpłacić parę złotych i nie pozostać obojętnym na prośby o pomoc dla dzieci.
Czego dotyczyła zbiórka podczas pierwszego finału słynnej akcji? Zbierano wówczas pieniądze dla Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, a w szczególności na rzecz dziecięcego oddziału kardiochirurgicznego.
Pomimo że rozmach był nieco mniejszy, niż aktualnie, udało się zebrać całkiem sporo. Polacy wrzucili do puszek całą moc złotówek. W 1993 roku było jeszcze przed denominacją krajowej waluty. Szybko przeliczając, 31 miliardów starych złotych dało aż 3 miliony 773 tysiące i 443,38 zł, czyli nieco ponad półtora miliona dolarów. Dla porównania – w 2022 roku zebrano ponad 224 miliony złotych. Dla zubożonych poprzednim ustrojem Polaków, którzy w dzikim kapitalizmie dopiero raczkowali, zebrana trzy dekady temu kwota była nie do wyobrażenia.
1. finał WOŚP. Na co wydano zebrane fundusze?
Finansowy kapitał, który rękami setek wolontariuszy udało się zgromadzić w rekordowym czasie, pozwolił na spore zakupy. Wyposażono w niezbędny sprzęt nie tylko warszawskie Centrum Zdrowia Dziecka, ale także oddziały sercowe w 10 innych polskich miastach.
Jak można dowiedzieć się z oficjalnej strony fundacji, dzięki dobremu sercu rodaków dla rodaków polskie placówki medyczne zostały doposażone w kardiomonitory, , inkubatory, defibrylatory, pompy strzykawkowe, pulsoksymetry, CPAP-y i ratujące życie respiratory.
Charyzmatyczny właściciel czerwonych okularów nie miał wówczas wątpliwości, że należy zarejestrować fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i na stałe zakorzenić ją w corocznym kalendarzu wszystkich, który chcą czynić dobro. Zrobił to 1 czerwca 1993 roku, a współzałożycielami byli Lidia Niedźwiecka-Owsiak, Bohdan Maruszewski, Piotr Kurczyński, Paweł Januszewicz, Walter Chełstowski i Beata Bethke.
W kuluarach mówi się, że Jurek Owsiak był brany pod uwagę przy wyborze laureatów Pokojowej Nagrody Nobla już kilkukrotnie. Na razie skończyło się na przypuszczeniach , jednak w przyszłości może się to zmienić. Akcja jest bowiem wyjątkowa, a aktualnie datki co roku spływają z całego globu, nie tylko od Polonii.
Tegoroczny finał akcji odbędzie się 29 stycznia pod hasłem "Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich - małych i dużych! ". Planujecie wziąć udział?
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
-
Jerzy Owsiak wstrząśnięty słowami Jarosława Kaczyńskiego, które padły w Nowym Targu. "Karygodne"
-
Jurek Owsiak nalega na przeprosiny od Krystyny Pawłowicz. Kontrowersyjny wpis nie pozostał bez echa
Źródło: wosp.org.pl