Goniec.pl Wiadomości Zorza polarna nad Polską. Niecodzienne zjawisko zachwyciło obserwatorów
Facebook/Lubuscy Łowcy Burz/Hubert Struck

Zorza polarna nad Polską. Niecodzienne zjawisko zachwyciło obserwatorów

15 stycznia 2022
Autor tekstu: Ada Rymaszewska

Noc z 14 na 15 stycznia była wyjątkowa dla mieszkańców północnej Polski, a także Kujaw i Mazowsza. Na niebie mogli podziwiać oni zorzę polarną. Zjawisko najlepiej widoczne było nad Bałtykiem, czego liczne dowody można odnaleźć w sieci. Internauci nie kryli swojego zachwytu.

W nocy z piątku na sobotę na polskim niebie można było zaobserwować niecodzienne zjawisko. Mieszkańcy niektórych regionów Polski mieli bowiem okazję zobaczyć majestatyczną zorzę polarną. Choć nie była ona tak spektakularna, jak ta, która pojawia się w Rosji czy Finlandii, zachwyceni obserwatorzy uchwycili jej piękno na licznych fotografiach, które trafiły do sieci i podbiły serca internautów.

Niecodzienne zjawisko nad Polską

Zorza polarna obserwowana na niskich szerokościach geograficznych jest raczej bladą poświatą unoszącą się nad północnym horyzontem. Doskonale widać to na zdjęciach, które pojawiły się m.in. w mediach społecznościowych. Piękną poświatę na niebie dostrzec można było na plażach w Łebie, Rowach czy Rewie, ale sprawne oko fotografów uchwyciło ją także w Wołominie, Poznaniu czy Toruniu.

Niebo nad Łebą zachwycało feerią barw i kolorów. Wystarczyło tylko wyjść na plażę, aby podziwiać cudne zjawisko.

Zorza pojawiła się także nad Nowym Miastem Lubawskim w województwie warmińsko-mazurskim.

Internauci byli zachwyceni niespodziewanym pojawieniem się zorzy na polskim niebie. Wiele osób pisało, że po raz pierwszy widzi tak piękne zjawisko. "Super!", "Cudownie", "Coś pięknego" brzmiało większość komentarzy.

Zorza polarna dotarła do centralnej Polski

Zorza polarna jest zjawiskiem typowym dla północnych rejonów Finlandii, Rosji czy Szwecji. Jednak, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, można zaobserwować ją także czasami nad Polską.

Aby było to możliwe, na Słońcu musi dojść do serii silnych rozbłysków . W stronę Ziemi zostaje wówczas wyrzucony CEM, czyli koronalny wyrzut masy, a wysokoenergetyczne cząsteczki docierają do naszej planety, tworząc wspaniały pejzaż na niebie.

Warto zaznaczyć, że w Polsce jest to niezwykle rzadkie zjawisko, bo wymaga ono aby burza magnetyczna była wystarczająco duża. Wtedy możliwe, że kolorowe smugi na sklepieniu niebieskim zaobserwujemy nawet w centralnych rejonach kraju.

Najlepiej obserwować zorzę między godziną 18 a 1 w nocy, gdy jest już ciemno. Czasem trzeba trochę dłużej poczekać aż pogoda pozwoli swobodnie ją podziwiać - niebo musi być bezchmurne. Powinno się też unikać pełni księżyca i sztucznego oświetlenia.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

źródło: podroze.se.pl, RMF FM

Obserwuj nas w
autor
Ada Rymaszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport