Goniec.pl Wiadomości Zobaczyli to rano w Tatrach i zdębieli. Niecodzienne zjawisko, wszystko się nagrało
Fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Zobaczyli to rano w Tatrach i zdębieli. Niecodzienne zjawisko, wszystko się nagrało

12 października 2024
Autor tekstu: Piotr Szczurowski

Polskie Tatry skrywają w sobie niezliczone tajemnice i przyciągają nie tylko swoim majestatycznym pięknem, ale także rzadkimi zjawiskami atmosferycznymi. Jednym z takich niezwykłych fenomenów, które wzbudza zarówno podziw, jak i respekt, jest widmo Brockenu. Ostatnio to zjawisko uchwyciła kamera umieszczona na Kasprowym Wierchu, dostarczając miłośnikom gór nie tylko pięknych widoków, ale przypominają także o pewnej mrocznej przepowiedni.

Czym jest widmo Brockenu?

Widmo Brockenu to zjawisko optyczne, które można zaobserwować w wysokich partiach gór, kiedy warunki atmosferyczne są sprzyjające. Polega ono na pojawieniu się cienia obserwatora na chmurze znajdującej się poniżej. Najczęściej cień ten jest otoczony tęczową aureolą, zwaną glorią, co dodaje zjawisku jeszcze bardziej mistycznego charakteru. Widmo powstaje, gdy słońce znajduje się za plecami osoby obserwującej, a jego promienie padają na rozproszoną przez mgłę warstwę chmur. W wyniku tego światło ulega załamaniu i rozszczepieniu, tworząc kolorową otoczkę wokół cienia.

Zjawisko to po raz pierwszy zostało opisane na szczycie Brocken w niemieckich górach Harz, stąd też jego nazwa. Brocken to miejsce, które od wieków fascynuje nie tylko miłośników przyrody, ale także ludzi związanych z legendami i przesądami. W mitologii niemieckiej góra ta była często kojarzona z czarami, co dodatkowo zwiększa aurę tajemniczości wokół widma Brockenu.

Pani Marta poleciała na wymarzone wakacje. Już z nich nie wróciła, ujawniono porażające kulisy

Legenda i mroczna przepowiednia

Widmo Brockenu, choć urzekające swoją urodą, nie jest zjawiskiem pozbawionym kontekstu kulturowego. Wśród górskich wspinaczy, a zwłaszcza taterników, istnieje przesąd, który nadaje temu zjawisku mroczny wydźwięk. Zgodnie z legendą, osoba, która zobaczy widmo Brockenu, ma umrzeć w górach. To przekonanie od lat przekazywane jest z pokolenia na pokolenie, wzbudzając dreszczyk emocji wśród tych, którzy mają szczęście lub pecha je zobaczyć.

Mimo że przepowiednia brzmi przerażająco, istnieje sposób na jej "odczynienie". Według górskich opowieści, zobaczenie widma Brockenu po raz trzeci ma niwelować złe fatum. Osoba, której uda się tego dokonać, może czuć się w górach bezpiecznie już na zawsze. Oczywiście, jak to z przesądami bywa, wielu doświadczonych wspinaczy widziało widmo i wciąż cieszy się doskonałym zdrowiem. Niemniej jednak historia ta dodaje zjawisku dodatkowego uroku i tajemniczości, a także przypomina o szacunku, jaki góry budzą u każdego, kto je odwiedza.

Kiedy i gdzie można zobaczyć widmo Brockenu?

Zjawisko to jest dość rzadkie i najczęściej występuje w wysokich partiach gór, gdzie chmury często unoszą się poniżej szczytów. Tatry, z ich wyniosłymi graniami i zmienną pogodą, stanowią idealne miejsce do obserwacji widma Brockenu. Aby zaobserwować to zjawisko, potrzebne są specyficzne warunki atmosferyczne: mgła lub chmury poniżej poziomu obserwatora oraz jasne światło słoneczne z tyłu. Takie okoliczności najczęściej występują wcześnie rano lub późnym popołudniem.

Ostatnio, 12 października, kamery zamontowane na Kasprowym Wierchu uchwyciły to niezwykłe zjawisko. Około godziny 8:48, widmo Brockenu ukazało się oczom widzów dzięki transmisji z jednej z kamer Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR). Dla wielu była to okazja do podziwiania tego wyjątkowego spektaklu, ale także do przypomnienia sobie o starym przesądzie związanym z widmem.

Widmo Brockenu nie jest jedynym zjawiskiem atmosferycznym, które można zaobserwować w górach. Polskie Tatry słyną z niezwykłych fenomenów, które potrafią zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonych turystów. Do innych rzadkich zjawisk należą halo - pierścień świetlny otaczający słońce lub księżyc, lisia czapa - charakterystyczna czapa chmur na szczycie gór, oraz tajemniczy efekt Mpemby, czyli sytuacja, w której gorąca woda zamarza szybciej niż zimna. Tatry, dzięki swojemu położeniu i specyficznemu klimatowi, oferują niezliczone możliwości obserwacji niezwykłych zjawisk, które potrafią wprawić w zdumienie każdego, kto się im przygląda.

Widmo Brockenu od lat inspiruje artystów

Widmo Brockenu, ze względu na swoją unikalność i mistyczny charakter, od wieków inspiruje artystów i pisarzy. Romantyczne opisy tego zjawiska można znaleźć w poezji i literaturze XIX wieku, kiedy to fascynacja tajemniczymi aspektami natury była na porządku dziennym. Współcześnie zjawisko to, mimo postępu technologicznego i naukowego, wciąż budzi ogromne zainteresowanie i jest obiektem badań, ale także inspiracji dla fotografów i filmowców.

Tatry, skrywające w sobie wiele tajemnic, raz po raz przypominają nam o swojej potędze i pięknie poprzez takie zjawiska jak widmo Brockenu. Choć przepowiednie i przesądy dodają temu zjawisku nieco dramatyzmu, to jego naturalna uroda i rzadkość sprawiają, że każdy, kto miał okazję je zobaczyć, czuje się w jakiś sposób wyróżniony. Bez względu na to, czy jesteśmy skłonni wierzyć w mroczne przepowiednie, czy też traktujemy je z przymrużeniem oka, widmo Brockenu pozostaje jednym z najbardziej fascynujących zjawisk, które można spotkać w górach.

Rewolucja w strukturach PiS. Jarosław Kaczyński ma mianować nowego wiceprezesa, padło nazwisko
Nie żyje ceniony polski duchowny. Na biskupa mianował go Jan Paweł II
Obserwuj nas w
autor
Piotr Szczurowski

Od najmłodszych lat zainteresowany głównie motoryzacją. Od kilkunastu lat codziennie sprawdzam co nowego w branży - od lat na bieżąco.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport