Zmiana obejmie mnóstwo Polek i Polaków. Biskupi zadecydowali ws. długiego weekendu
Już za kilka dni wielu Polaków czeka długi weekend związany ze świętem Wojska Polskiego, przypadającym 15 sierpnia. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy. Tego dnia wypada również w Kościele Katolickim uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W związku z tym biskupi zdecydowali się na podjęcie radykalnej decyzji. Odczuje ją wielu wiernych.
Biskupi podjęli decyzję przed długim weekendem
W czwartek 15 sierpnia przypada święto Wojska Polskiego, a w kościele katolickim również uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy. Wielu obywateli w związku z tegorocznym kalendarzem zdecydowało się również na wzięcie dnia wolnego 16 sierpnia, w piątek. Wówczas czeka ich prawdziwy długi weekend.
Warto zaznaczyć, że przy okazji zbliżającego się święta państwowego nie będzie obowiązywał również tego dnia wszelki handel, sklepy będą zamknięte. Dzień 16 sierpnia wypada w tym roku w piątek, co dla Kościoła Katolickiego oznacza post i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Część biskupów podjęła w ostatnich dniach jednak zaskakującą decyzję. Dotyczy wielu wiernych.
Duchowni zdecydowali ws. piątku 16 sierpnia. Odczują to wierni w całej Polsce
Kościelne prawo uwzględnia wyjątkowe sytuacje, w których biskupi mogą zdecydować się na odstępstwa od normy. W tym roku w związku z piątkiem 16 sierpnia kilku hierarchów powołało się na tę klauzulę i udzieliło wiernym dyspensy, umożliwiającej spożywanie tego dnia pokarmów mięsnych bez popełnienia grzechu.
ZOBACZ: Polacy masowo dostają taką wiadomość. Drastyczna podwyżka stała się faktem
Taką decyzję podjął m.in. biskup polowy Wiesław Lechowicz. Duchowny udzielił dyspensy wiernym ordynariatu polowego Wojska Polskiego. Podobnie postąpił także abp Tadeusz Wojda, jednak zaznaczył, że wierni z archidiecezji gdańskiej powinni odmówić dowolną modlitwę w intencji powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego.
Te diecezje mogą skorzystać z dyspensy. Biskupi zdecydowali
Biskup Adrian Galbas z archidiecezji katowickiej poprosi wiernych, którzy zdecydowali się na dyspensę o modlitwę w intencji cierpiących. W miarę możliwości również o przekazanie jałmużny najbardziej potrzebującym. Również bp Roman Pindel z diecezji bielsko-żywieckiej udzielił wiernym dyspensy, jednak zobowiązał do "podjęcia dowolnej formy pokuty w innym czasie". Z dyspensy 16 sierpnia skorzystać mogą również wierni na terenie diecezji opolskiej.
Kodeks prawa kanonicznego przypomina, że obowiązek zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek dotyczy wiernych powyżej 14. roku życia. Młodsi powinni zostać jednak wprowadzeni w "autentyczną pokutę".