Zmarł ceniony duchowny, pierwszy biskup diecezji gliwickiej. Miał 88 lat
Katedra Gliwicka poinformował w środę 13 września wieczorem o śmierci cenionego duchownego, biskupa seniora, pierwszego biskupa diecezji gliwickiej. Hierarcha odszedł w wieku 88 lat. - Informacje o uroczystościach pogrzebowych zostaną podane wkrótce - poinformował Episkopat.
Nie żyje ceniony duchowny, biskup senior
Nie żyje ceniony hierarcha biskup Jan Wieczorek. Pierwszy Biskup Gliwicki zmarł 13 września, w wieku 88 lat. W 1992 roku Jan Paweł II mianował go ordynariuszem nowej diecezji gliwickiej, która weszła w skład metropolii katowickiej.
Przez prawie 20 lat służył kościołowi gliwickiemu. Dzięki jego inicjatywie powołano do życia wiele instytucji diecezjalnych, erygowano Wyższe Międzydiecezjalne Seminarium Duchowne z siedzibą w Opolu oraz powołano do życia Sąd Biskupi Diecezji Gliwickiej.
W roku 2011 decyzją papieża Benedykta XVI przeszedł na emeryturę. Do śmierci pozostał biskupem seniorem diecezji gliwickiej.
Biskup Jan Wieczorek nie żyje
Biskup Jan Wieczorek urodził się 8 lutego 1935 roku w Bodzanowicach pod Olesnem. Po ukończeniu szkoły powszechnej w rodzinnej miejscowości, od 1948 roku kształcił się w gliwickim Niższym Seminarium Duchownym, gdzie w 1953 roku uzyskał prywatną maturę.
Również w tym roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Śląska Opolskiego w Nysie. 22 czerwca 1958 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa opolskiego Franciszka Jopa, który skierował go na studia na Wydziale Prawa Kanonicznego KUL.
Biskup Jan Wieczorek odszedł w wieku 88 lat
Po ukończeniu święceń pracował jako wykładowca seminaryjny w Nysie, obrońcy węzła małżeńskiego w Sądzie Biskupim w Opolu, wikariusza i sekretarza biskupa Henryka Grzondziela - biskupa pomocniczego i proboszcza parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Opolu-Nowej Wsi.
Przez prawie 12 lat był proboszczem parafii Trójcy Świętej w Bogacicy. - Duże doświadczenie, wiedza prawnicza i autorytet duszpasterski zadecydowały o jego wyborze na biskupa pomocniczego diecezji opolskiej - czytamy na stronie Episkopatu.
Źródło: episkopat.pl