Zimą pracodawca ma wobec ciebie dodatkowe obowiązki. Niewielu Polaków zdaje sobie z tego sprawę
Zima to szczególny czas, kiedy pracodawców obciążają dodatkowe obowiązki. Z uwagi na niskie temperatury i specyficzne warunki atmosferyczne istnieją szczególne przepisy, które mają na celu ochronę zdrowia i bezpieczeństwa pracowników. Jakie mają prawa? Już wyjaśniamy.
Zimą pracodawcy mają dodatkowe obowiązki
Choć do kalendarzowej zimy zostało jeszcze kilka tygodni, to możemy zgodnie przyznać, że ta przyszła w tym roku zdecydowanie szybciej, niż wszyscy się spodziewali. W ostatnich dniach temperatury oscylują w okolicy 0 stopni Celsjusza, a większości kraju coraz częściej pojawiają się opady śniegu.
W związku z tym szczególnym okresem pracodawcy mają dodatkowe obowiązki, które wymuszają na nich zapewnienie pracownikom bezpiecznych warunków. Wszystko zawarte jest w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
To musi zagwarantować Ci pracodawca
Według przepisów w pomieszczeniach, gdzie wykonuje się ciężką pracę fizyczną, powinno być minimum 14 stopni Celsjusza, chyba że jest to niemożliwe do osiągnięcia ze względów technologicznych. Inaczej sytuacja wygląda natomiast w biurach lub miejscach, gdzie pracownicy wykonują pracę lekką. Tam szef musi zapewnić co najmniej 18 stopni. Jego obowiązkiem jest także to, aby sprawdzić, czy powietrze nagrzewające pomieszczenie nie szkodzi zdrowiu.
ZOBACZ: Nawet 5 tysięcy złotych emerytury za 5 lat pracy. Polacy pracujący w tym kraju "obłowią się"
A co w przypadku osób, które wykonują swoją pracę na zewnątrz? Zimą pracodawca zapewnia takim pracownikom miejsce służące do ogrzania się. Musi mieć ono minimum 8m2, a na każdego pracownika 0,1 m2. Temperatura wewnątrz nie może być niższa niż 16 st. Jeśli ze względu na charakter wykonywanych prac nie ma możliwości zapewnienia pomieszczenia do ogrzania się, pracodawca organizuje inne źródła ciepła , np. piecyki gazowe.
Pracujesz na zewnątrz? Takie masz prawa
Ze względu na trudne warunki atmosferyczne szef powinien zagwarantować także odpowiednią odzież, która nie pozwoli na wyziębienie organizmu, a także środki ochrony indywidualnej, takie jak rękawice czy obuwie. Pracodawcy mają również obowiązek dostarczania osobom pracującym na zewnątrz posiłków regeneracyjnych w sezonie zimowym .
Takie prace, często związane z intensywnym wysiłkiem fizycznym, prowadzą do wydatkowania przez organizm energii na poziomie przekraczającym 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet w ciągu zmiany roboczej - informuje serwis Infor.pl.
Kiedy temperatura spadnie poniżej 10 st. C, pracownikom przysługują dodatkowo odpowiednie napoje. Lokalizacje stanowisk, na których wydawane są ciepłe posiłki, ustalane są natomiast przez pracodawcę po konsultacji ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników.