Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Zaskakujące odkrycie we Wrocławiu. Szczątki 128 osób znalezione w ogrodzie miejskiej willi
Dawid Szczurek
Dawid Szczurek 20.05.2023 12:37

Zaskakujące odkrycie we Wrocławiu. Szczątki 128 osób znalezione w ogrodzie miejskiej willi

Ludzkie szczątki Wrocław
facebook.com/POMOST

Nietypowe znalezisko we Wrocławiu. W ogrodzie miejskiej willi przy ul. Dicksteina na Wielkiej Wyspie odkryty został masowy grób z okresu Festung Breslau. Znajdowały się w nim szczątki 128 osób.

Wrocław. Odkryto grób ze szczątkami 128 osób

Szokującego odkrycia dokonali przedstawiciele Pracowni Badań Historycznych i Archeologicznych Pomost, która specjalizuje się w m.in. poszukiwaniach oraz ekshumacji szczątków ofiar II wojny światowej. Masowy grób znajdował się w ogrodzie miejskiej willi przy ul. Dicksteina na Wielkiej Wyspie we Wrocławiu.

- W ogrodzie miejskiej willi przy ul. Dicksteina w okresie od 16 marca do 3 maja 1945 roku pogrzebanych zostało 128 osób. Byli to przeważnie zwykli mieszkańcy Wrocławia, którzy stracili życie głównie w wyniku bombardowań. Wśród nich byli urzędnicy, rzemieślnicy, a przede wszystkim osoby starsze i dzieci. We wspólnych mogiłach spoczęli członkowie rodzin – matki z dziećmi, małżonkowie oraz sąsiedzi – poinformowała Pracownia Pomost.

Justyna Kowalczyk pokazała zdjęcie z synem

Szczątki pochowane zostaną na Cmentarzu Wojennym w Nadolicach Wielkich

Zdaniem specjalistów wraz z cywilami pochowanych zostało 8 żołnierzy, przynależnych głównie do formacji Volkssturm (pospolite ruszenie). Poddane ekshumacji szczątki zostaną powtórnie pochowane na Cmentarzu Wojennym w Nadolicach Wielkich.

Niecodziennie odkrycie dostarczyło wiele satysfakcji naukowcom. - W trakcie prac archeologiczno-ekshumacyjnych odnaleźliśmy przedmioty osobiste, które towarzyszyły mieszkańcom ówczesnego Breslau w ostatnich chwilach życia. Swoistą kapsułą czasu okazała się odkryta w jednym z grobów butelka, która zawierała dokumenty, w tym akt zgonu – wyjaśniali naukowcy.

Nietypowe odkrycie na dworcu w Rzeszowie

Zaskakującego odkrycia w ostatnich miesiącach dokonali również robotnicy pracujący nad remontem związanym z przebudową Dworca PKP w Rzeszowie. W sali dawnej restauracji natrafili na dekorację ścienną z lat 60. XX wieku. Mozaika stanowi najcenniejszy zachowany w całości element dekoracyjny wnętrza dworca pochodzący z okresu modernizmu.

Podkarpacki Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków z siedzibą w Przemyślu poinformował, że całość tworzy relief, w którym malarstwo ścienne miesza się z fragmentami zaprawy z zatopionymi w niej kamieniami. Mozaika wykonana została z wielobarwnych otoczaków nasączanych olejami w celu utrzymania w ścianie ich naturalnego połysku i koloru mokrego kamienia.

Źródło: wroclaw.se.pl

Tagi: Wrocław