Goniec.pl
polska-usmazyl-jajka

Facebook

Nastolatek z Krzeszowic usmażył jajecznicę na chodniku. Chciał pokazać efekty zmian klimatycznych

30 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

19-latek z Krzeszowic chciał pokazać problem, z jakim mierzy się Polska. Kacper Ropka ustawił na płycie rynku swojego miasta patelnię i wbił do nie jajka, po czym zrobił jajecznicę. Wskazał na problem zmian klimatycznych oraz niszczenia terenów zielonych, co prowadzi do potęgującej poczucie skwaru betonozy.

Do Polski wróciła fala upałów. W środę 30 czerwca w wielu miejscach termometry wskazały 29 stopni Celsjusza. Skwar był odczuwalny szczególnie w miastach, w których coraz trudniej jest znaleźć tereny zielone. 19-latek z Krzeszowic postanowił pokazać, jak w takich warunkach nagrzewa się beton.

Deszcz

Żywioł uderzył w polskich miastach. Samochody pod wodą, po ulicach pływają na pontonach

CZYTAJ DALEJ

Kacper Ropka przeprowadził małe doświadczenie, żeby zwrócić uwagę na to, jakie warunki panują w polskich miastach w dobie upałów. 19-latek poszedł na rynek rodzinnego miasta i usmażył jajecznicę na jego płycie. Zwrócił uwagę na szkodliwe działania urzędników, którzy wycinają drzewa.

Polskie miasta zmieniają się w patelnię

Prawdopodobnie eksperyment Kacpra Ropki można by przeprowadzić w wielu polskich miastach. 19-latek czekał 80 minut na Rynku Krzeszowickim, mieszając jajka na patelni, która leżała na betonie. Ostatecznie udało mu się zrobić jajecznicę.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Młody mieszkaniec regularnie mierzy temperaturę w centrum miasta. Twierdzi, że już przed południem, bo około godziny 10:00, termometry wskazują nawet ponad 30 stopni Celsjusza. Skwar staje się nie do wytrzymania.

19-latek wskazuje, że władze miasta nie tylko nie szukają metod na walkę z upałem, ale same przyczyniają się do tego, że jest jeszcze bardziej odczuwalny latem. Kacper Ropka podkreśla, że decyzje urzędników doprowadziły do usunięcia drzew i terenów zielonych.

Nastolatek zauważył, że władze miasta postanowiły się na rewitalizację rynku, podczas której wycięto wszystkie drzewa. Mieszkaniec Krzeszowic nie może się pogodzić ze zmianą, która zabrała społeczności szansę na cień w centrum.

– Kilkanaście lat temu krzeszowicki rynek wyglądał zupełnie inaczej, było bardzo dużo drzew, które dawały cień. A tam, gdzie są drzewa, temperatury są niższe. Niestety, w pewnym momencie dawna władza postanowiła popsuć rynek betonem, bo to „nowoczesne” – powiedział na łamach TVN24.

Tyle słońca w polskim mieście, czyli betonoza

Problem, który poruszył Kacper Ropka, dotyczy wielu polskich miast. W różnych miejscowościach znikają drzewa i nawet najmniejsze skrawki trawy. Warto pamiętać, że latem takie elementy dają cień i ukojenie – szczególnie w tak upalne dni. Trawa przyswaja też wodę opadową. Na dramatyczne skutki narzekają też mieszkańcy Włocławka.

W mieście położonym w województwie kujawsko-pomorskim modernizacja zakończyła się usunięciem z rynku wszystkich trawników i niemal wszystkich drzew. Zieleń zastąpił beton. Cała rewitalizacją kosztowała blisko 7 milionów. Podobny los spotkał Lubaczów i Skierniewice.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Członkowie zespołu Maneskin oddali nagrodę otrzymaną na festiwalu w Sopocie fance

  • Poznaliśmy szczegóły postępowania ws. kardynała Dziwisza

  • Śmiertelny wypadek na A1 w okolicach Łodzi. Nie żyją dwie osoby

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Onet.pl

Podobne artykuły

Lifestyle

Co oznaczają linie Rascetta znajdujące się na nadgarstku?

Czytaj więcej >
Rodzice z dziećmi w parku

Lifestyle

Zobaczył, co robili rodzice z dziećmi. Mężczyzna natychmiast zaczął nagrywać

Czytaj więcej >
Sposoby na udane grzybobranie

Lifestyle

Grzybiarz ujawnia sekrety udanego grzybobrania. Z poradami można nieźle się obłowić

Czytaj więcej >
Ostrzeżenie przed plagą owadów

Lifestyle

Plaga końskich much w całej Polsce. Lasy Państwowe ostrzegają, są gorsze od komarów

Czytaj więcej >
Kobieta zapadła w długą śpiączkę

Lifestyle

Była w śpiączce przez 78 dni. Kiedy się obudziła, ojciec wyjawił jej prawdę o mężu

Czytaj więcej >
Występ w kościele

Lifestyle

Nagranie z kościoła podbija sieć. „Hymn Wodociągów Krakowskich” hitem internetu

Czytaj więcej >