Goniec.pl Wiadomości Wyszło na jaw, ile Polska "zarobiła" podczas wojny w Ukrainie. Polacy nie mieli pojęcia
Fot. Wojciech Olkusnik/East News

Wyszło na jaw, ile Polska "zarobiła" podczas wojny w Ukrainie. Polacy nie mieli pojęcia

24 lutego 2025
Autor tekstu: Irmina Jach

Wojna w Ukrainie trwa już trzy lata. Polska w tym czasie dała się poznać jako jeden z najwierniejszych sojuszników wschodnich sąsiadów. Do tej pory wydaliśmy na pomoc Ukraińcom aż 4,91 proc. polskiego PKB. Okazuje się jednak, że są sektory, w których nasz kraj odniósł korzyści materialne.

Eksperci podsumowują 3 lata wojny w Ukrainie

24 lutego 2024 roku jest dniem trzeciej rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Polski Instytut Ekonomiczny przyjrzał się temu czasowi pod kątem korzyści i kosztów, jakie poniosła Polska. Obraz ten nie jest jednoznaczny.

Mamy do czynienia z całym splotem czynników. Na przykład gwałtownie wzrosły koszty energii w związku z przerwaniem dostaw węglowodorów z Rosji, ale pamiętajmy, że Rosja sama ograniczyła dostawy jeszcze przed wojną, doprowadzając do znacznych podwyżek cen — mówił w rozmowie z PAP zastępca dyrektora PIE Andrzej Kubisiak.

TV Republika na ustach całej Polski, poszło o Dudę. Trudno uwierzyć, co w poniedziałek zrobili na antenie

Wojna w Ukrainie. Jakie koszty poniosła Polska?

Polska, która od początku wybuchu wojny aktywnie wspiera Ukrainę, poniosła w związku z tym pewne koszty. Eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego tłumaczą jednak, że są one trudne do oszacowania. Pierwszym sektorem, który bez wątpienia zmienił się na niekorzyść Polaków, jest sektor energetyczny. Miało na to wpływ ograniczenie dostaw surowców energetycznych z Rosji.

Obywatele naszego kraju odczuli na własnej skórze też inflację. Skumulowany wzrost cen energii w latach 2022-2024 sięgnął aż 61 proc. Średnioroczna inflacja z kolei w 2022 roku wynosiła 14,4 proc., w 2023 roku – 11,4 proc., a w 2024 roku – 3,6 proc. 4,91 proc. polskiego PKB wyniosły koszty łącznego wsparcia dla Ukrainy.

ZOBACZ TAKŻE: Duda nagle pojawił się na ekranie w Kijowie i się zaczęło. Złożył ważną obietnicę, słyszał to cały świat

Co wojna w Ukrainie przyniosła Polsce?

Wojna w Ukrainie wiąże się dla Polski także z pewnymi korzyściami materialnymi. Napływ uchodźców odczuła polska gospodarka. Wielu Ukraińców zdecydowało się na założenie w Polsce działalności gospodarczych, które współtworzą krajowe PKB. Ponadto zwiększyli oni konsumpcję i uzupełnili braki na rynku pracy.

Jak wynika z wyliczeń Radia Zet, PKB w 2023 roku wzrosło o 0,7-1,1 proc. Docelowo wskaźnik ten może urosnąć do 0,9-1,35 proc. Wpływy podatkowe sięgnęły z kolei 10,1-13,7 mld zł w 2022 roku oraz 14,7-19,9 mld zł w 2023 roku. Obecnie Polska, obok Kanady, ma najwyższy wśród państw OECD wskaźnik zatrudnienia uchodźców. Nie można zapominać także, że napływ pracujących uchodźców wpływa pozytywnie również na system emerytalny.

Bez konsumpcji Ukraińców w Polsce recesja konsumencka, czyli spadek wydatków gospodarstw domowych trwałaby dłużej, a proces wychodzenia z niej mógłby być wolniejszy — przekonuje Aleksandra Wejt-Knyżewska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Pod koniec grudnia ubiegłego roku do ubezpieczeń społecznych w Polsce zgłoszonych było prawie 1,2 mln cudzoziemców. Aż 787,5 tys. stanowili obywatele Ukrainy.

To oni mogą zastąpić papieża Franciszka. Pada nazwisko Polaka
Niepokojące wieści ws. Nawrockiego, ma duży problem. Jest komunikat prokuratury
Obserwuj nas w
autor
Irmina Jach

Head of newsroom Goniec.pl. Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport