Goniec.pl
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wygrał z Pocztą Polską i nie musi płacić abonamentu RTV. Chodziło o zaginiony dokument

14 Października 2021

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Sąd w Poznaniu przyznał rację mężczyźnie, który od lat nie płacił abonamentu RTV. Pozwany przez Pocztę Polską twierdził, że lata temu wyrejestrował swój odbiornik - nie miał jednak na to dokumentu, który by to udowadniał. Okazało się, że abonenci nie mają obowiązku przechowywać zaświadczenia w nieskończoność.

Poczta Polska naliczyła obywatelowi rachunek za 14 lat użytkowania odbiornika - mężczyzna został wezwany do zapłaty kilku tysięcy złotych. Dłużnik - przekonany o swoich racjach - postanowił skierować sprawę do sądu.

jaroslaw kaczynski

Jarosław Kaczyński zapowiedział odejście z rządu

CZYTAJ DALEJ

Mężczyzna wygrał z Pocztą Polską. Nie będzie musiał płacić abonamentu RTV

Mężczyzna zarejestrował odbiornik, płacił abonament, a w 2004 roku wyrejestrował go. Nie zachował jednak dowodu wyrejestrowania, co Poczta Polska uznała za niedopełnienie obowiązku i nałożyła karę w postaci zapłacenia abonamentu za ostatnie 14 lat użytkowania odbiornika.

- Skoro domagacie się ode mnie starych dokumentów, to sami pokażcie podobne. Mówicie, że nadaliście mi kilkanaście lat temu indywidualny numer abonenta. Proszę więc pokazać dowód wysłania do mnie zawiadomienia o nadaniu tego numeru. Bo skoro twierdzicie, że go nadaliście, to powinniście mnie o tym powiadomić - apelował obywatel w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Poczta ma numer abonenta na wydrukach, ale brakuje dowodu o przesłaniu informacji o wyrejestrowaniu. - Sąd stwierdza, że z żadnych przepisów prawa nie wynika, że strona jest zobowiązana posiadać i bezterminowo przechowywać dokument (dowód) wyrejestrowania odbiornika - poinformował Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

- Zdaniem Sądu, skoro termin przedawnienia opłat abonamentowych jest pięcioletni, to nie sposób wymagać od strony, aby taki dokument przechowywała w nieskończoność - dodano.

Dyscyplinowanie Poczty Polskiej? Kary coraz większe

- Orzeczenie sądu administracyjnego ma dyscyplinować Pocztę Polską, która w ogóle nie przejmowała się przedstawieniem dowodów na okoliczność tego, że ktoś jest abonentem. Sąd słusznie uznał, że skoro Poczta wymaga przechowywania dokumentów przez abonenta, to sama również musi dbać o swoje papiery - mówił w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Oskar Możdżyń z portalu MaszPrawo.org.pl.

Karą za niezapłacenie abonamentu jest 30-krotność kwoty obowiązującej do zapłacenia. To oznacza, że każda podwyżka cen abonamentu zwiększa też karę za jego niepłacenie.

Od stycznia za radio zapłacić trzeba będzie 7,5 zł, czyli o 50 gr więcej miesięcznie, a za telewizor - 24,5 zł, czyli więcej o 1,8 zł miesięcznie. Łączna opłata za abonament wyniesie rocznie 264 zł zamiast 245 zł. Kary wzrosną zaś znacząco - za brak miesięcznej opłaty Poczta Polska może zażyczyć sobie nawet 735 zł kary, czyli 30-krotność niezapłaconego miesięcznego abonamentu.

Byliśmy na grobie ojca Morawieckiego. Osłupiający widok tuż przed 1 listopada

Slajd 1 z 6

Kornel Morawiecki zmarł 30 września 2019 roku

Odwiedziliśmy grób Kornela Morawieckiego

Kornel Morawiecki to polski polityk, ojciec premiera Mateusza Morawieckiego. Zmarł 30 września 2019 roku w Warszawie. Na kilkanaście dni przed dniem Wszytskich Świętych postanowiliśmy odwiedzić jego grób na warszawskich Powązkach. O mogiłę wciąż dbają najbliżsi zmarłego, ustawiając wokół niej kwiaty i znicze fot. TOMASZ GOLLA/AGENCJA SE/East News

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

źródło: goniec.pl, wyborcza.pl

Anna DymarczykAutor

Studentka historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są jej kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: anna.dymarczyk@goniec.pl

Podobne artykuły

pieniądze

Pieniądze

Rząd dopłaci do prądu. Dofinansowania dla najuboższych sięgną 1500 zł

Czytaj więcej >

Pieniądze

Daniel Obajtek o cenach paliwa: "Ok. 6 złotych, ale mamy wyższe zarobki"

Czytaj więcej >

Pieniądze

Kierowcy muszą zapłacić nawet 42 proc. więcej u mechanika

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Pieniądze

Wszystkich Świętych może być trudne dla wielu. Ceny wystrzeliły

Czytaj więcej >
W 2022 roku nadciągną kolejne podwyżki, powodem m.in. Polski Ład

Pieniądze

Polski Ład wprowadza drożyznę? Opłaty wyższe o nawet 1600 złotych na gospodarstwo

Czytaj więcej >
pieniądze

Pieniądze

Od 1 stycznia zasiłek chorobowy z ZUS na nowych zasadach

Czytaj więcej >