Wybory 2023. Jak głosować? Gdzie mogę głosować? Jak powinna wyglądać karta wyborcza? Jak znaleźć lokal wyborczy?
W niedzielę 15 października w Polsce odbywają się wybory parlamentarne i ogólnopolskie referendum. Przed udaniem się do lokalu wyborczego warto wiedzieć, jak i gdzie głosować, a także jak powinna wyglądać karta do głosowania, żeby głos nie został uznany za nieważny. Przypominamy najważniejsze informacje.
Jak znaleźć swój lokal wyborczy?
Jak znaleźć swój lokal wyborczy? Warto skorzystać z Centralnego Rejestru Wyborców . Dane można zamówić w każdej chwili, nie ponosząc przy tym żadnych kosztów. Żeby sprawdzić, gdzie głosować, należy zalogować się do systemu używając Profilu Zaufanego, e-dowodu, bankowości elektronicznej lub aplikacji mobilnej mObywatel, a następnie wybrać opcje „Twoje dane” i „Centralny Rejestr Wyborców” . W rejestrze znajdują się dane wszystkich wyborców, zarówno Polaków, jak i cudzoziemców uprawnionych do głosowania w Polsce.
Wyszukiwarkę lokali wyborczych z podziałem na poszczególne województwa znajdziemy również na rządowej stronie internetowej . Witryna pozwala na sprawdzenie, czy dany lokal jest przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Jak powinna wyglądać karta wyborcza?
Wyborca otrzymuje kartę do głosowania, gdy jego dane widnieją na liście wyborców. Przed głosowaniem należy upewnić się, że karta do głosowania spełnia wymogi formalne dokumentu. W zależności od jej typu powinny widnieć na niej pieczęci:
- wszystkie karty - pieczęć obwodowej komisji wyborczej;
- karta referendalna - dodatkowo wydrukowany odcisk PKW;
- karty do Sejmu i do Senatu - dodatkowo wydrukowany odcisk okręgowej komisji wyborczej.
Kodeks wyborczy wskazuje również, że na kartach do głosowania musi znaleźć się informacja o sposobie głosowania oraz warunkach ważności głosu. Jeśli karta nie spełnia powyższych warunków, głos będzie nieważny.
Jak głosować?
Wybory do Sejmu. Na karcie do głosowania w wyborach do Sejmu znajdują się nazwiska kandydatów z podziałem na listy wyborcze. Żeby głos był ważny, należy postawić znak „x” tylko przy nazwisku jednego kandydata . Jeśli znaku „x” nie ma lub widnieje on przy nazwiskach kilku kandydatów, głos jest nieważny.
W wyborach do Senatu listy kandydatów na Senatorów będą miały żółte tło. Obok nazwiska znajdziemy nazwę lub skrót nazwy jego komitetu wyborczego, a także znak graficzny komitetu. Również na tej karcie stawiamy „x” przy jednym nazwisku.
Na karcie referendalnej umieszczono z kolei cztery pytania. Na każde z nich wyborca musi odpowiedzieć „tak” lub „nie”, zaznaczając preferowaną odpowiedź znakiem „x” . W przypadku nieudzielenia odpowiedzi na chociaż jedno pytanie lub udzielenia więcej niż jednej odpowiedzi na któreś z nich głos będzie nieważny.
Karta referendalna nie będzie spięta z kartami do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu. Wyborca może samodzielnie zdecydować, w których głosowaniach chce wziąć udział. Głosowanie powinno odbywać się w obrębie wyznaczonego stanowiska wyborczego, gwarantującego prywatność. Ostatnim krokiem jest wrzucenie złożonych na pół kart do urny. Kart nie można niszczyć i wynosić z lokalu - grozi za to odpowiedzialność karna .