Goniec.pl Wiadomości Wszystkich Świętych. Policja wkracza, niestety spełnia się niebezpieczny scenariusz
KMP w Gdańsku

Wszystkich Świętych. Policja wkracza, niestety spełnia się niebezpieczny scenariusz

18 października 2021
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Plaga kradzieży na cmentarzach. - W ciągu ostatnich tygodni policjanci odnotowali siedem tego typu przestępstw - podała gdańska policja. Okazuje się, że na osoby skupione na porządkowaniu grobów przed Wszystkimi Świętymi czają się złodzieje. Policjanci opublikowali szczególny apel.

- Sprawcy zazwyczaj działają w ten sam sposób, wykorzystują nieuwagę ofiary - informują gdańscy policjanci, którzy rozpoczęli akcję ostrzegawczą w związku z coraz częstszymi kradzieżami . Ich ofiarami padają osoby sprzątające groby bliskich przed Wszystkimi Świętymi.

1 listopada coraz bliżej i nie wszyscy mają czas, by dokładnie wyczyścić i uprzątnąć płyty nagrobne w ciągu dnia . Ten aspekt również postanowili ykorzystać cmentarni złodzieje.

- Szybko zapadający zmrok, niekorzystne warunki atmosferyczne oraz wykonywane zajęcia mogą odwrócić naszą uwagę od tego, co nas otacza - alarmuje Komenda Miejska Policji w Gdańsku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Plaga kradzieży na cmentarzach przed Wszystkimi Świętymi

W związku z rosnącą liczbą zgłoszeń dotyczących kradzieży na cmentarzach policja apeluje do wszystkich planujących wizytę na grobach jeszcze przed Wszystkimi Świętymi .

Policja nie ukrywa, że w drugiej połowie października na nekropoliach w całej Polsce pojawia się wiele osób. Nie wszyscy przychodzą tam, by skupić się na grobach swojej rodziny i najbliższych .

- Kradną całą torbę bądź wyciągają z niej tylko portfel - podaje gdańska komenda. - Ofiara najczęściej orientuje się dopiero po zakończeniu prac porządkowych , gdy zamierza wrócić do domu - dodaje policja z woj. pomorskiego.

Zwróć na to uwagę

W związku z tym, że ofiar złodziei jest coraz więcej, policja przekazuje informacje na temat działania oszustów szukających łupów na cmentarzach . W apelu wprost pada stwierdzenie, iż osoby zajęte porządkami mogą ani nie zauważyć, ani nie usłyszeć, że ich rzeczy są przez kogoś zabierane .

Powoduje to, że w ręce złodziei grasujących na cmentarzach wpadają nie tylko pieniądze . W torbach zabieranych z ławek przy nagrobkach, czy kładzionych nieopodal na ziemi znajdują się również dokumenty, karty płatnicze oraz telefony.

Zagrabione rzeczy w połączeniu z kluczami znajdującymi się w torbach stwarzają zagrożenie, że złodziej zechce pojawić się w miejscu zamieszkania swojej ofiary . Nie będzie musiał bowiem się włamywać, gdyż będzie miał klucz do drzwi wejściowych .

Policja ostrzegała na cmentarzu

Sytuacja stała się na tyle poważna, że gdańscy policjanci pojawili się na Cmentarzu Łostowickim osobiście . Rozdawali specjalnie przygotowane ulotki alarmujące o pladze kradzieży na nekropoliach.

Wśród zasad wyszczególnionych przez policjantów znalazły się rady by:

  • idąc na cmentarz nie zabierać większej sumy gotówki , czy wartościowych rzeczy,

  • jeśli cenne przedmioty mamy przy sobie, powinno się je trzymać przy sobie ,

  • torby zabierane na cmentarz nie powinny być odkładane na ławce przy grobie , czy wieszane na pobliskich drzewach,

  • niewskazane jest trzymanie portfela i telefonu w reklamówce , w której zabierane są rzeczy do oczyszczenia nagrobka,

  • w przypadku zauważenia podejrzanego zachowania oraz poczucia bycia obserwowanym należy zawiadomić policjantów ,

  • warto zwrócić uwagę czy osoby znajdujące się w najbliższym otoczeniu nie zachowują się nietypowo , np. zbierają kwiaty i znicze z różnych grobów, lub bez celu przemieszczają się po cmentarzu.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec. pl

Źródło: gdansk.policja.gov.pl

Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport