Wojna w Ukrainie. USA nałożą kolejne sankcje na Rosję. Zawieszają "normalne stosunki handlowe"
Joe Biden ogłosił kolejny pakiet sankcji na Rosję w związku z krytyczną sytuacją tuż za naszą wschodnią granicą. W piątek przedstawił kolejne działania, skutecznie uderzające w tamtejszą gospodarkę. Mają one zmusić Władimira Putina do wycofania swoich sił z terenu Ukrainy. Oprócz embarga na kluczowe produkty potężnymi sankcjami zostali objęci kolejni oligarchowie.
Prezydent Stanów Zjednoczonych postanowił w zdecydowany sposób zareagować na niezrozumiałą decyzję Kremla o ataku na inne suwerenne państwo.
- Władimir Putin chciał wstrząsnąć fundamentem wolnego świata, ale mocno się przeliczył - to właśnie takich słów użył prezydent USA Joe Biden kilka dni temu podczas swojego orędzia o stanie państwa.
Podczas piątkowej konferencji prasowej, prezydent USA ogłosił, że tamtejsza administracja nałoży na Rosję kolejny pakiet sankcji. Ma on zawierać embargo na rosyjską wódkę, owoce morza i diamenty, a także utratę statusu "klauzuli najwyższego uprzywilejowania".
Wojna w Ukrainie. Biden mocno uderza w reżim Władimira Putina. USA wprowadzi kolejne sankcje
Prezydent USA poinformował, że rosyjska agresja na Ukrainę przyczyniła się do tego, że Stany Zjednoczone wraz z Unią Europejską i państwami G7 zawieszą normalne stosunki handlowe z Rosją, odbierając jej status preferowanego partnera handlowego (MFN).
Biden nie ma najmniejszej litości dla oligarchów. Nałożył kolejne sankcje personalne, które w dotkliwy sposób uszczuplą majątki najbogatszych Rosjan.
Dodatkowo Rosja nie będzie miała możliwości korzystania z pożyczek z MFW i Banku Światowego. Dodatkowo prezydent Stanów Zjednoczonych poinformował, że zostanie wprowadzony zakaz eksportu towarów luksusowych do Rosji.
Wiele światowych mediów informowało, że administracja Joe Biden obierze Moskwie tzw. klauzuli najwyższego uprzywilejowania . Warto zaznaczyć, że jest to specjalna zasada odnosząca się do niedyskryminowania partnerów handlowych.
Zgodnie z regulacjami Światowej Organizacji Handlu (WTO), korzyść wynegocjowana z jednym krajem musi zostać rozszerzona na wszystkich partnerów handlowych będących członkami WTO.
W praktyce może to oznaczać możliwość nakładania np. wyższych ceł na towary sprowadzane z Rosji.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
-
Prezydent Ukrainy zadrwił z oczekiwań Rosjan. Zwrócił się do społeczności międzynarodowej
-
Zgromadzenie Narodowe. Owacje na powitanie ambasadora Ukrainy w Polsce
-
Rosyjski rząd spotkał się z Władimirem Putinem, tematem m.in. sankcje. Putin drwi z Zachodu
Źródło: Goniec.pl