Wojna w Ukrainie. Rzecznik Pentagonu: "Nie wspieramy przekazania dodatkowych myśliwców Ukrainie"
Rzecznik Pentagonu John Kirby oświadczył, że Stany Zjednoczone nie wesprą przekazania dodatkowych myśliwców MIG-29 Ukrainie. Zdaniem amerykańskiego wywiadu, taki ruch mógłby zostać mylnie odebrany przez Rosję jako eskalacja konfliktu. Wcześniej o wsparciu ukraińskiej armii radzieckimi maszynami mówili przedstawiciele polskiej dyplomacji.
W środę wieczorem John Kirby wziął udział w konferencji dotyczącej wojny w Ukrainie. Rzecznik Pentagonu pytany był przede wszystkim o propozycję polskiego MSZ, które zadeklarowało gotowość do przekazania Ukrainie myśliwców MIG-29 po uprzedniej zgodzie sojuszników z NATO.
USA odrzuca ofertę Polski dla Ukrainy
- Nie wspieramy przekazania dodatkowych myśliwców Ukrainie, uważamy to za ryzykowne - tak John Kirby skomentował ofertę Polski dotyczącą wsparcia ukraińskiej armii znajdującymi się w wyposażeniu naszego wojska myśliwcami MIG-29.
Rezcznik Pentagonu podkreślił, że jest wdzięczny Polsce za jej aktywną postawę przy pomocy Ukrainie, jednakże pomysł przekazania jej radzieckich maszyn ocenił jako nieprzynoszący realnych korzyści.
- Przekazanie kolejnych samolotów znacząco nie powinno zwiększyć efektywności ukraińskich sił względem rosyjskich zdolności. Byłby to zysk relatywnie niski. Przekazanie myśliwców mogłoby zostać mylnie ocenione przez Rosję i doprowadzić do eskalacji - powiedział.
W przekonaniu amerykańskiego wywiadu taki ruch mógłby tylko sprowokować Władimira Putina do zintesyfikowania działań w Ukrainie, jak i na całej wschodniej flance NATO.
Przedstawiciel administracji USA dodał przy tym, że jego zdaniem najlepszym sposobem wsparcia naszego wschodniego sąsiada jest zapewnienie na obecnym etapie broni przeciwpancernej i przeciwlotniczej.
Polski MSZ gotów przekazać MIG-29
Wczoraj polskie władze przekazały, że są gotowe niezwłocznie i nieodpłatnie przekazać swoje wszystkie samoloty MIG-29 do dyspozycji rządu USA. Myśliwce miałyby trafić do bazy w Ramstein w Niemczech.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych zwróciło się także do swoich sojuszników w NATO do podjęcia podobnych decyzji, jednak oświadczenie wywołało ferment wśród państw Sojuszu.
Podsekretarz Stanu USA ds. politycznych Victoria Nuland zareagowała błyskawicznie, stanowczo zaznaczając, że ruch nie był konsultowany w żaden sposób ze Stanami Zjednoczonymi.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Maria Zacharowa komentuje wojnę w Ukrainie. Przekłamane słowa rzeczniczki MSZ
Rosyjska primabalerina krytycznie o Putinie. Twierdzi, że wstydzi się za swój kraj
Wojna w Ukrainie. Apel do uchodźców i osób posiadających dowody na rosyjskie zbrodnie
Źródło: TVN24, Onet