Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Wojna w Ukrainie. Andrzej Duda podpisał ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy
Irmina Jach
Irmina Jach 12.03.2022 22:16

Wojna w Ukrainie. Andrzej Duda podpisał ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy

Andrzej Duda podpisał decyzję, odwołał ambasadora RP w Czechach
Piotr Molecki/East News

Andrzej Duda podpisał w sobotę ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Kancelaria Prezydenta poinformowała, że nowe przepisy będą obowiązywać z mocą wsteczną od 24 lutego.

Specustawa podpisana przez Andrzeja Dudę reguluje między innymi kwestie związane z legalnością pobytu ukraińskich uchodźców w Polsce, a także udzielaną im pomocą. Sejm uchwalił wspomnianą ustawę w środę 9 marca.

Wojna w Ukrainie. Andrzej Duda podpisał ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy

W nocy z piątku 11 marca na sobotę 12 marca Senat przyjął w sumie sześćdziesiąt poprawek do ustawy. Kilkanaście z nich zostało w sobotę przyjętych przez Sejm. Kancelaria Prezydenta poinformowała, że późnym wieczorem Andrzej Duda zatwierdził nowe przepisy.

Zapisy ustawy wejdą w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw i będą obowiązywać, co do zasady, z mocą wsteczną od 24 lutego bieżącego roku. Nowe przepisy będą jednoznaczne z szeregiem zmian, które dotkną przede wszystkim uchodźców.

Specustawa o pomocy uchodźcom z Ukrainy. Co zmieni się wraz z nowymi przepisami?

Ustawa gwarantuje legalność pobytu obywatelom Ukrainy, a także ich małżonkom niemającym obywatelstwa ukraińskiego, którzy wjechali z Ukrainy do Polski od początku rosyjskiej inwazji. Pobyt będzie uznawany za legalny przez osiemnaście miesięcy.

Legalny będzie także pobyt dzieci urodzonych już w Polsce przez obywatelki Ukrainy, które uciekły z kraju przed wojną. Sejm nie zaakceptował senackiej poprawki, wskutek której pobyt za legalny uznawany był bezterminowo. Zgodnie z ustawą po upływie dziewięciu miesięcy uchodźcy, których pobyt uznano za legalny, mogą ubiegać się o zezwolenie na pobyt czasowy na okres trzech lat.

Ukraińcy będą mogli między innymi otrzymać numer PESEL i założyć Profil Zaufany. O nadanie numeru PESEL uchodźcy mogą wnioskować w dowolnym organie wykonawczym gminy. Obywatele Ukrainy będą mogli także podjąć w Polsce pracę i uzyskać dostęp do opieki zdrowotnej. Uczniowie i studenci będą mogli kontynuować naukę w polskich szkołach i na uczelniach wyższych. Uchodźcom przysługiwać będzie jednorazowa pomoc finansowa w wysokości trzystu złotych na osobę.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Kancelaria Prezydenta