Goniec.pl
Pieniądze: jeśli masz IKZE to dzięki uldze podatkowej skarbówka odda ci nawet 3 tys. złotych

Pixabay.com/PhotoMIX-Company

Właściciele IKZE mogą otrzymać od skarbówki nawet 3 tys. złote zwrotu

29 Grudnia 2021

(Ostatnia zmiana: 29 Grudnia 2021)

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Skarbówka zwróci niektórym Polakom nawet 3 tys. złotych. Inna część podatników może otrzymać 2019 zł lub 1072 zł. Pieniądze nie są małe, ale tylko właściciele Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) mogą wykorzystać ten przywilej. Wyjaśniamy.

Jak otrzymać od Urzędu Skarbowego nawet do 3 tys. złotych zwrotu? Niektórzy muszą się pospieszyć, gdyż na to, by spełnić warunki do otrzymania pieniędzy zostało już tylko kilka dni.

Tusk

Tusk: "Skruszeni politycy PiS są gotowi z nami współpracować"

CZYTAJ DALEJ

Kluczem jest posiadanie Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) to obok Indywidualnego Konta Emerytalnego (IKE) elementy III filaru emerytalnego, czyli dobrowolnego odkładania pieniędzy na jesień życia. I właśnie tutaj pojawia się słowo klucz "odkładanie".

Skarbówka odda ci nawet 3 tys. złotych, ale musisz się spieszyć

Decyzja o odkładaniu pieniędzy na IKZE sprawia, że podatnik może skorzystać z dodatkowej ulgi podatkowej. To właśnie dzięki niej skarbówka będzie musiała wypłacić ci nawet 3 tys. złotych.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Kluczem jest fakt, że na IKZE nie trzeba dokonywać regularnych wpłat, aby korzystać z zalet tego rozwiązania. Wystarczy, że raz w roku - do końca grudnia - podatnik wpłaci na swoje IKZE maksymalny limit przewidziany w przepisach.

Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, mogą tym sposobem obniżyć swój podatek nawet o 3 tys. złotych. Z kolei wszyscy podatnicy znajdujący się w drugim progu podatkowym mogą obniżyć podatek nawet o ponad 2 tys. złotych.

Na przelewy zostało kilka dni. Jakie limity trzeba osiągnąć, by skarbówka oddała pieniądze? Wyjaśniamy. Nie są one poza zasięgiem przeciętnego Kowalskiego.

Wykonasz jeden przelew i skarbówka odda ci pieniądze

IKE oraz IKZE obwarowane zostały maksymalnymi rocznymi wpłatami na przyszłą emeryturę. Z roku na rok limity te są zwiększane, a jak jest w 2021 r.?

Na IKZE można wpłacić nie więcej niż 1,2-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Nieco wyższy limit dotyczy osób, które są samozatrudnione. Mają one prawo do wpłaty 1,8-krotności przeciętnego wynagrodzenia brutto.

W 2021 r. na IKZE nie może trafić więcej niż 6 310,80 zł. Analogicznie maksymalny pułap u osób samozatrudnionych jest wyższy i wynosi on 9 466,20 zł. To właśnie te pieniądze gwarantują ulgę.

Zobacz także naszą galerię:

Uwaga, emeryci, lepiej sprawdzić portfele. Będą ważne zmiany

Slajd 1 z 7

Nadchodzi rekordowa waloryzacja emerytury

Waloryzacja emerytury będzie rekordowa

Seniorzy mają powody do zadowolenia z racji prognoz na temat nadchodzącej waloryzacji emerytury. Eksperci szacują, że zatrzyma się ona na poziomie 6,15 proc. Co to oznacza? Emeryci mogą spodziewać się sporego zastrzyku gotówki. Kliknij "dalej", aby dowiedzieć się, ile zyskasz na waloryzacji. fot.materiały własne Iberion

Skorzystaj z ulgi podatkowej i ciesz się z dodatkowych pieniędzy

Nie tylko fakt odkładania na emeryturę jest dla wielu podatników kluczowym elementem podczas decydowania się na korzystanie z IKZE. Odkładane pieniądze można odliczyć od rocznego dochodu.

- Dla przykładu osoba fizyczna znajdująca się w pierwszym progu podatkowym i wpłacająca pełny limit w danym roku uzyska ulgę na poziomie 1072 zł - wyjaśnił Damian Burcon, regionalny manager ds. sprzedaży w Generali Investments TFI w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes.

- Dla osoby, która znajduje się w drugim, wyższym progu podatkowym, wysokość ulgi przy tej wpłacie wyniesie aż 2019 zł - dodał specjalista.

2021 r. to również kilka zmian w IKZE. - W tym roku został również wprowadzony nowy limit dla osób samozatrudnionych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Przy wpłacie pełnego limitu i rozliczania się w najwyższym progu podatkowym taka osoba uzyska ulgę w kwocie ponad 3 tys. zł - powiedział Damian Burcon.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Koledzy z "Wydarzeń" upamiętnili swojego kolegę. Polsat w żałobie

  • Donald Tusk zapowiada wniosek o powołanie komisji śledczej ws. Pegasusa

  • Marianna i Łukasz Schreiber wezmą rozwód? Żona ministra PiS zabrała głos w sprawie

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: se.pl

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Polski Ład i pieniądze: pierwsze nowe emerytury ZUS wypłaci seniorom już w tym tygodniu

Pieniądze

Polski Ład wchodzi w życie 1 stycznia, ale nowe emerytury ZUS zacznie wypłacać już od czwartku

Czytaj więcej >
materiały własne Iberion

Pieniądze

Od 1 stycznia ZUS będzie obsługiwał 500 plus i RKO

Czytaj więcej >
pieniądze spora ilość

Pieniądze

Banki masowo informują klientów o zmianach stóp procentowych

Czytaj więcej >
W grudniu ZUS wypłaci pieniądze emerytom szybciej

Pieniądze

W grudniu ZUS wypłaci emerytury szybciej niż zwykle

Czytaj więcej >

Pieniądze

Ranking kredytów gotówkowych online – jak wybrać najlepszą ofertę?

Czytaj więcej >
Od stycznia zmiany w 500 plus: pieniądze wypłacać będzie ZUS, tam trafią również wnioski o przyznanie świadczenia

Pieniądze

ZUS wydał komunikat na temat zmian w 500 plus. Rodzice nie złożą już wniosków tradycyjnie

Czytaj więcej >