Witek o projekcie posłów PiS ws. kontroli szczepień przez pracodawców: "Nie został złożony"
Budzący kontrowersje projekt posłów Prawa i Sprawiedliwości w sprawie kontroli szczepień przez pracodawców nie został złożony do laski marszałkowskiej, mimo wcześniejszych zapowiedzi. O fakcie poinformowała na konferencji prasowej sama marszałek Elżbieta Witek.
- Zgłaszamy projekt ustawy umożliwiającej sprawdzenie przez pracodawcę, czy pracownik jest zaszczepiony - mówił poseł PiS Czesław Hoc 17 listopada podczas briefingu w Sejmie.
Projekt poselski, co do którego wątpliwości mieli nawet niektórzy członkowie PiS, budził liczne kontrowersje od samego początku. Partia rządząca nie chce brać odpowiedzialności za niepopularne decyzje, zaprosiła więc na wspólne rozmowy o pomyśle opozycję . Nie wiadomo jednak, czy jest w ogóle o czym rozmawiać, gdyż projekt utknął zanim trafił do laski marszałkowskiej.
Poselski projekt ws. kontroli szczepień wciąż niezłożony
Podczas wtorkowej konferencji prasowej dotyczącej zaproszenia przedstawicieli klubów i kół parlamentarnych na konsultacje, Elżbieta Witek została zapytana o losy poselskiego projektu dotyczącego możliwości sprawdzania przez pracodawców, czy ich pracownicy są zaszczepieni.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
Niecały tydzień temu Czesław Hoc i Paweł Rychlik z dumą ogłaszali, że prawdopodobnie jeszcze tego samego dnia złożą projekt do marszałek Sejmu tak, aby mógł on być procedowany na początku grudnia. Jak się dziś okazało, słowa nie dotrzymano.
- Potwierdzam, że taki projekt nie został złożony - powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek, zaznaczając jednak, że słyszała konferencję z 17 listopada i wie, że projekt jest zapowiedziany, choć osobiście go nie widziała.
Minister zdrowia za projektem ws. kontroli szczepień
Pomysł sprawdzania przez pracodawców, czy ich pracownicy są zaszczepieni popierają minister zdrowia Adam Niedzielski oraz doradzająca rządowi Rada Medyczna.
- Dziękuję posłom Czesławowi Hocowi i Pawłowi Rychlikowi za wsparcie za wsparcie inicjatywy polskich przedsiębiorców. Projekt ustawy daje pracodawcom narzędzie do niwelowania zagrożeń epidemicznych i tym samym nieprzerwanego prowadzenia działalności - pisał na Twitterze szef resortu zdrowia.
Zdaniem Niedzielskiego, jest to wyważona propozycja, która może skłonić do szczepień, ale jednocześnie nie daje takiego przymusu. Równoważne z certyfikatem covidowym mają być negatywny test wykonany najpóźniej 48 godzin przed okazaniem i status ozdrowieńca.
Opozycja mówi o zrzucaniu odpowiedzialności
Wiadomo już, że projektu nie poprze Konfederacja, która sprzeciwia się "sanitarnej segregacji". Posłowie Koalicji Obywatelskiej podchodzą do wspólnych rozmów ostrożnie, obawiając się, że to pułapka zastawiona na opozycję, na którą może spaść gniew ludzi.
Lewica i PSL tymczasem zgodziły się na udział w konsultacjach z marszałek Witek, choć także nie ukrywają, że nie podoba im się to, że polityczka dopiero teraz przypomniała sobie o parlamentaryzmie.
Szymon Hołownia o sprawdzaniu certyfikatów covidowych przez pracodawców wypowiedział się na antenie Polsatu w programie "Graffiti". Jak przyznał, Polska 2050 popiera proponowane rozwiązanie, ale wątpi, czy projekt ujrzy światło dzienne.
- To jest projekt poselski, nie rządowy, z którego PiS się raczej wycofywał, bo zorientował się, że przegra to głosowanie. Marszałek Witek mówi już o innym projekcie, o ponadpartyjnym porozumieniu, które ma dopiero powstać. Proszę pamiętać, że projekt rządowy ma to do siebie, że wymaga konsultacji społecznych. Projekt poselski takich konsultacji nie wymaga - tłumaczył.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
-
Oficer wywiadu ocenia dalsze działania Aleksandra Łukaszenki
-
Angela Merkel oskarżona przez Beatę Szydło o łamanie zasad UE
-
Prezydent Duda rozmawiał z prezydentem Niemiec. "Jesteśmy suwerennym państwem"
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec. pl
Źródło: Polsat News, Twitter