Goniec.pl
religia

Pixabay/armonyapeb_tk

Wiemy, ile Polacy płacą za lekcje religii w szkołach. Ogromna kwota

5 Września 2021

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Grupa „Świecka Szkoła” zajęła się zbadaniem tego, ile pieniędzy z portfeli podatników kosztują rocznie lekcje religii w szkołach. Okazało się, że kwoty są naprawdę zadziwiające i niejednego przyprawiają o szybsze bicie serca. Wszystko to ma miejsce w czasach, gdy coraz częściej mówi się o laicyzacji społeczeństwa.

Dyskusja dotycząca przeprowadzania zajęć religii w szkołach wraca co roku jak bumerang. Zajęcia te wróciły do szkoły ponad 30 lat temu po okresie PRL-u, w którym to przedmiotu nauczano w salkach katechetycznych. Zwolennicy takiego rozwiązania zwracają uwagę zwłaszcza na wysokie koszty, jakie gminy ponoszą z naszych wspólnych pieniędzy by zorganizować religię w placówce oświatowej.

Tomasz Karolak

W Opolu Tomasz Karolak zabawiał publiczność żartami. Wielu się nie spodobały

CZYTAJ DALEJ

Ogromne koszty dla samorządów

Ostatnio tematem zajęła się grupa „Świecka Szkoła”, która postanowiła dokładnie sprawdzić, ile pieniędzy z podatków pochłaniają koszty edukacji religijnej. Jak się okazało, prawda jest szokująca. To fortuna wydawana rocznie i przekraczająca miliard złotych.

W Polsce mamy łącznie 2477 gminy i 380 powiatów i je wszystkie postanowił zapytać o koszty organizowania lekcji religii Piotr Pawłowski z przywołanego powyżej stowarzyszenia. Jak się okazuje, mimo takiego obowiązku, nie wszystkie gminy potrafiły podać konkretne kwoty.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Zgodnie z zebranymi danymi, w Warszawie kwota przeznaczona na lekcje religii w 2020 roku wyniosła aż 48 mln złotych. Tylko w latach 2019/2020 na religię wydano ponad miliard zł (dokładnie 1 104 327 894,19 zł).

Grupa postanowiła także pozyskać dane o liczbie etatów dla nauczycieli. Okazało się, że miejsc pracy dla katechetów jest dwa razy więcej niż np. dla biologów, a ich wynagrodzenie w Gdańsku za rok kosztowało ponad 15 mln zł.

Dzieci nie chcą chodzić na religię

Dane te zatrważają, zwłaszcza, że od lat słyszy się o masowym odchodzeniu dzieci z lekcji religii. Mimo tego, redukcji nie ulegają etaty katechetów. Podczas gdy coraz częściej mówi się o wyprowadzaniu religii ze szkół, ostatnie działania Ministerstwa Edukacji Narodowej zmierzają do ugruntowywania pozycji Kościoła w nauczaniu publicznym.

Ministerstwo chce zobligować do wyboru religii bądź etyki w programie nauczania. Dodatkowo, Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski chce wpisać religię jako jeden z przedmiotów do wyboru na maturze. Działania takie mogą jednak przynieść odwrotny skutek i jeszcze bardziej zniechęcić młodych do Kościoła.

Pamiętasz największe afery PiS? Przy siódmym pytaniu trudno uwierzyć, że politycy mogą być aż tak bezczelni

Pytanie 1 z 7

Ile Jacek Sasin wydał z publicznych pieniędzy na wybory kopertowe, które się nie odbyły?


Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: o2.pl, wyborcza.pl


Ada RymaszewskaAutor

Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata. W przeszłości byłam redaktorem portalu Kontakt

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

para młoda

Lifestyle

Pan młody upił się w dniu ślubu i zasnął w krzakach. Pierwszej rocznicy nie będzie

Czytaj więcej >
trumna

Lifestyle

Ksiądz zasłabł na pogrzebie, gdy usłyszał odgłosy dochodzące z trumny. Kobieta żyła

Czytaj więcej >
Etan Patz

Lifestyle

6-latek wyszedł z domu na autobus i już nie wrócił. 33 lata później znaleziono mordercę

Czytaj więcej >
dziecko

Lifestyle

Jej córeczka urodziła się w wyjątkowo dziwnej pozycji. Nawet lekarze biegli, by zobaczyć

Czytaj więcej >
Kobieta

Lifestyle

Urodziła dziecko. Gdy zobaczyła, że mąż ogląda inne kobiety, od razu wyniosła się z sypialni

Czytaj więcej >
lekcja

Lifestyle

W polskiej szkole na lekcji religii pokazano horror. Rodzice oburzeni

Czytaj więcej >