Wiemy, ile Polacy płacą za lekcje religii w szkołach. Ogromna kwota
Grupa „Świecka Szkoła” zajęła się zbadaniem tego, ile pieniędzy z portfeli podatników kosztują rocznie lekcje religii w szkołach. Okazało się, że kwoty są naprawdę zadziwiające i niejednego przyprawiają o szybsze bicie serca. Wszystko to ma miejsce w czasach, gdy coraz częściej mówi się o laicyzacji społeczeństwa.
Dyskusja dotycząca przeprowadzania zajęć religii w szkołach wraca co roku jak bumerang. Zajęcia te wróciły do szkoły ponad 30 lat temu po okresie PRL-u, w którym to przedmiotu nauczano w salkach katechetycznych. Zwolennicy takiego rozwiązania zwracają uwagę zwłaszcza na wysokie koszty, jakie gminy ponoszą z naszych wspólnych pieniędzy by zorganizować religię w placówce oświatowej.
Ogromne koszty dla samorządów
Ostatnio tematem zajęła się grupa „Świecka Szkoła”, która postanowiła dokładnie sprawdzić, ile pieniędzy z podatków pochłaniają koszty edukacji religijnej. Jak się okazało, prawda jest szokująca. To fortuna wydawana rocznie i przekraczająca miliard złotych. W Polsce mamy łącznie 2477 gminy i 380 powiatów i je wszystkie postanowił zapytać o koszty organizowania lekcji religii Piotr Pawłowski z przywołanego powyżej stowarzyszenia. Jak się okazuje, mimo takiego obowiązku, nie wszystkie gminy potrafiły podać konkretne kwoty.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
Zgodnie z zebranymi danymi, w Warszawie kwota przeznaczona na lekcje religii w 2020 roku wyniosła aż 48 mln złotych. Tylko w latach 2019/2020 na religię wydano ponad miliard zł (dokładnie 1 104 327 894,19 zł).
Grupa postanowiła także pozyskać dane o liczbie etatów dla nauczycieli. Okazało się, że miejsc pracy dla katechetów jest dwa razy więcej niż np. dla biologów, a ich wynagrodzenie w Gdańsku za rok kosztowało ponad 15 mln zł.
Dzieci nie chcą chodzić na religię
Dane te zatrważają, zwłaszcza, że od lat słyszy się o masowym odchodzeniu dzieci z lekcji religii. Mimo tego, redukcji nie ulegają etaty katechetów. Podczas gdy coraz częściej mówi się o wyprowadzaniu religii ze szkół, ostatnie działania Ministerstwa Edukacji Narodowej zmierzają do ugruntowywania pozycji Kościoła w nauczaniu publicznym.
Ministerstwo chce zobligować do wyboru religii bądź etyki w programie nauczania. Dodatkowo, Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski chce wpisać religię jako jeden z przedmiotów do wyboru na maturze. Działania takie mogą jednak przynieść odwrotny skutek i jeszcze bardziej zniechęcić młodych do Kościoła.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl
Źródło: o2.pl, wyborcza.pl