Wielkie ułatwienie w bankach. Nie trzeba mieć przy sobie dowodu osobistego
Jak poinformował pełnomocnik Ministra Cyfryzacji ds. aplikacji mObywatel, od 1 września można legitymować się mDowodem w bankach i innych instytucjach finansowych. Nie powinno już dochodzić do odmowy uznania e-dokumentu.
Koniec z obowiązkiem legitymowania się plastikowym dowodem osobistym w bankach
W piątek (1.09) został wprowadzony obowiązek honorowania mDowodu w aplikacji mObywatel przez banki i firmy ubezpieczeniowe. Pełnomocnik Ministra Cyfryzacji ds. aplikacji mObywatel Michał Kalinowski tłumaczył w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że obowiązek respektowania mDowodu przez instytucje finansowe oznacza, że każdy obywatel będzie mógł wylegitymować się elektronicznie, czyli nie dojdzie do sytuacji, że ktoś nie będzie się mógł potwierdzić swojej tożsamości, bo np. zapomniał dowodu plastikowego.
Kalinowski przypomniał, że już od 14 lipca wszystkie instytucje z wyjątkiem instytucji finansowych miały obowiązek akceptowania mDowodu. - Okres vacatio legis dla instytucji finansowych został wydłużony po to, żeby mogły się one dostosować, m.in., aby mogły się zintegrować z naszym systemem w celu weryfikacji - przekazał.
Instytucje finansowe nie będą odmawiać uznania mDowodu
Kalinowski podkreślił, że nie powinno dochodzić do sytuacji, że banki będą odmawiać uznania mDowodu. - Jako Ministerstwo Cyfryzacji przez wiele miesięcy prowadziliśmy działania edukacyjne wspólnie ze Związkiem Banków Polskich i większością zrzeszeń przedsiębiorców. Jeśli będziemy słyszeć o sytuacjach, że dane instytucje z jakiegoś powodu nie akceptują takiego dokumentu, w pierwszej kolejności będziemy prowadzili działania edukacyjne mające na celu zachęcenie do tego, żeby dokument był akceptowany - mówił.
Pełnomocnik Ministra Cyfryzacji przekazał, że resort udostępnił bezpłatne narzędzie, które umożliwia weryfikację mDowodu innej osoby. Osoba, której dokument jest weryfikowany, powinna korzystać z aplikacji mObywatel w wersji 4.15 lub nowszej. Poinformował też, że do tej pory wydano ponad 3 mln nowych elektronicznych dokumentów tożsamości - mDowodów.
Co jeszcze oferuje aplikacja mObywatel?
Innymi niż przedstawienie dowodu osobistego i legitymacji emeryckiej, studenckiej lub doktoranckiej opcjami aplikacji mObywatel są m.in. możliwość zgłoszenia naruszeń środowiskowych czy tymczasowe prawo jazdy, które umożliwia kierowcom poruszanie się pojazdem zaraz po egzaminie do czasu odebrania plastikowego dokumentu.
W przyszłości mObywatel ma m.in. wysyłać powiadomienia o otrzymaniu zwrotu podatku, dofinansowaniu z gminy czy decyzji o przyjęciu dziecka do przedszkola. Poinformuje także o zbliżającym się terminie ważności dokumentów, takich jak dowód osobisty i paszport. Aplikacja jest dostępna w sklepach Google Play oraz App Store.
Źródło: PAP