Rozrywka.Goniec.pl > Lifestyle > Wielkanoc 2022: Jakie ciasta piecze się na Wielkanoc? Najlepsze przepisy na świąteczne wypieki i pieczone mięsa
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 12.04.2022 12:31

Wielkanoc 2022: Jakie ciasta piecze się na Wielkanoc? Najlepsze przepisy na świąteczne wypieki i pieczone mięsa

wielkanoc 2022 wypieki mięsa
Pixabay/Kalasancjusz

Wielkanoc 2022: Jakie ciasta piecze się na Wielkanoc? Niektóre ze smaków są dla nas niezwykle ważne podczas wielkanocnych świąt. Podpowiemy, jakie ciasta i mięsa dobrze jest położyć na wielkanocnym stole.

Wśród przepisów znajdę się te najbardziej ikoniczne - na babę drożdżową i schab pieczony w folii. Częstym gościem na stołach wielkanocnych jest również biała kiełbasa w różnych postaciach.

Wielkanoc 2022: Jakie ciasta piecze się na Wielkanoc?

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią okazja do świętowania i wspólnego jedzenia. Jednymi z nieodłącznych gości na polskich stołach są ciasta. Wiele z nich jest słodką podstawą do posiłków.

Najczęściej na polskich stołach w Wielkanoc pojawiają się: baba drożdżowa, babeczki cytrynowe, mazurek, ale również ciasto marchewkowe, szarlotka i sernik. Najbardziej ikonicznymi z tego zestawu są jednak zdecydowanie wypieki drożdżowe.

Wielkanoc 2022: przepis na babkę drożdżową

Do przygotowania baby drożdżowej potrzebne nam będą następujące składniki: 500 gramów pszennej mąki tortowej, 14 g suchych drożdży lub 60 g świeżych, 5 żółtek jaj, 250 ml ciepłego mleka (1 szklanka), pół kostki masła (125 g) i 100 g cukru oraz ewentualnie bułka tarta.

Jeśli chcemy spróbować dodać do środka również rodzynki, dodać można ich około 150 g. Ważne, by pamiętać, że wymagają one jednak osobnego przygotowania.

Masło i jajka należy wyciągnąć z lodówki, by nabrały temperatury otoczenia. Mleko powinno mieć mniej więcej temperaturę ciała, można spróbować je podgrzać - nie powinno być jednak gorące.

Jajka należy rozbić i oddzielić żółtka od białej. Białka można wykorzystać później na bezy lub na pianę do innego ciasta, np. sernika.

Do miski należy wlać mleko (pół szklanki), dodać drożdże i łyżkę cukru z przygotowanych 100 g, można wsypać również łyżkę mąki. Całość energicznie wymieszać i odstawić na 30 minut w ciepłe miejsce.

Drugie pół szklanki należy wlać do innego naczynia, w którym przygotowywane będą rodzynki, które w tym czasie namokną i napęcznieją.

Po odczekaniu pół godziny należy wsypać mąkę i dodać rozczyn z drożdży oraz jajka, masło, rodzynki z mlekiem i pozostały cukier do naczynia, w którym będziemy wyrabiać ciasto. Można wyrobić je ręcznie lub skorzystać z pomocy miksera, który obsługuje funkcję wygniatania ciasta. Po wyrobieniu należy je odstawić w ciepłe miejsce i przykryć ściereczką.

Po około pół godzinie ciasto powinno wyrosnąć do swojej trzykrotnej wielkości. Formę na babę należy dokładnie wysmarować masłem, można ją posypać również wewnątrz bułką tartą (łatwiej będzie je potem wyjąć z formy), lecz nie jest to konieczne. Ciasto należy przełożyć do formy - powinno się ono odgazować w trakcie przekładania, ale dla pewności można wcześniej uderzyć je pięścią. Należy je odstawić na kolejne pół godziny pod ściereczką.

Babę należy piec przez około 45 minut w temperaturze 170 stopni. Nie powinna być ona wyjęta od razu z piekarnika, ale należy lekko uchylić drzwiczki. Po 15 minutach można wyjąć formę i przełożyć babę - powinna ona być ciepła, ale nie gorąca. Możemy ją ozdobić według własnego pomysłu - lukrem lub polewą.

Wielkanoc 2022: przepis na schab pieczony w folii

Wśród mięs dużą popularnością na święta cieszy się schab - odpowiednio przyrządzony może być smaczny zarówno na ciepło, jak i na zimno. Jak przygotować to mięso na stół wielkanocny?

Należy przygotować 1 kg schabu, 4 ząbki czosnku, 1,5 łyżeczki soli, musztardę (najlepiej sarepską lub dijon) i majeranek.

Schab należy dokładnie umyć i oczyścić, a następnie osuszyć ręcznikiem. Podziurkować go w kilku miejscach końcem noża, a do otworów włożyć kawałki pokrojonych ząbków oraz soli. Następnie schab położyć na folii aluminiowej i dokładnie z obu stron wysmarować musztardą oraz obsypać i obłożyć ze wszystkich stron majerankiem. Schab zawinąć w folię, włożyć do formy keksówki.

Mięso najlepiej odstawić na całą noc do zamarynowania, ale można również wyciągnąć je wcześniej i upiec, nie będzie miało jednak tak wyrazistego smaku przypraw.

Następnego dnia wstawić schab do piekarnika nagrzanego do 190 stopni i piec przez półtorej godziny. Mięso można następnie wyjąć i zjeść na ciepło lub odstawić do wystygnięcia i potem spróbować na zimno - pojawią się na nim maleńkie fragmenty galaretki z wieprzowej żelatyny.

Schab świetnie sprawdza się do kanapek, ale również jako samodzielna porcja, jeśli ukroi się większy i grubszy fragment. Można je z powodzeniem podgrzewać zarówno w piekarniku, jak i na patelni.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl