Wielkanoc 2022. Kiedy koniecznie trzeba iść do kościoła?
Wielkimi krokami zbliża się najważniejsze święto chrześcijan w roku, czyli Wielkanoc. W tym roku, po dwóch latach pandemii, wierni w końcu mogą swobodnie uczestniczyć w mszach świętych w swoich parafiach. W wirze świątecznych przygotowań łatwo jednak zapomnieć o obowiązkowej wizycie w świątyni. Wszystkim zagubionym wyjaśniamy więc, kiedy należy koniecznie iść do kościoła.
Święta wielkanocne to czas, który w znacznej większości spędzamy w gronie najbliższych. Wspólne biesiady przy stole, spacery i poprzedzające je przygotowania to nieodłączny element tychże świąt.
Postępująca laicyzacja sprawia jednak, że coraz częściej zmartwychwstanie Jezusa obchodzimy symbolicznie, zapominając lub z niechęcią podchodząc do wizyt w kościele. Kiedy więc udział w nabożeństwie można sobie odpuścić, a kiedy jest on dla katolików obowiązkowy?
Wielkanoc 2022. Co o uczestnictwie we mszy św. mówi prawo kanoniczne?
Jak stanowi Kodeks Prawa Kanonicznego w kanonie nr 1246, są dni w roku liturgicznym, w które wizyta w kościele jest konieczna, by nie mieć na sumieniu poważnego grzechu.
- Niedziela, w czasie której jest czczona tajemnica paschalna, na podstawie tradycji apostolskiej winna być obchodzona w całym Kościele jako najdawniejszy dzień świąteczny nakazany. Ponadto należy obchodzić dni Narodzenia Pana naszego Jezusa Chrystusa, Objawienia Pańskiego, Wniebowstąpienia oraz Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, Jej Niepokalanego Poczęcia i Wniebowzięcia, Świętego Józefa, Świętych Apostołów Piotra i Pawła, wreszcie Wszystkich Świętych - głosi dokument.
Ponadto, Kodeks zobowiązuje wiernych do uczestnictwa we mszy świętej i niewykonywania zbędnych prac w każdą niedzielę oraz inne dni świąteczne.
Wielkanoc 2022. Kiedy trzeba iść do kościoła?
Co dla przeciętnego Polaka oznaczają zawile brzmiące przepisy? Otóż w czasie Świąt Wielkanocnych wszyscy wierni koniecznie muszą uczestniczyć we mszy świętej tylko w Niedzielę Wielkanocną , kiedy czcimy zmartwychwstanie Chrystusa.
W pozostałe dni wszystko zależy więc od nas i naszej wewnętrznej potrzeby, choć Konferencja Episkopatu Polski rekomenduje, by udać się do świątyni także w Poniedziałek Wielkanocny .
Jeśli zaś chcemy całą niedzielę poświęcić na spotkania z rodziną, możemy pójść na wieczorną liturgię w wielkanocną sobotę. Wówczas obecność na niej zaliczona zostanie jako wizyta należąca do Niedzieli Wielkanocnej.
Przypomnijmy także, że pewne zwyczaje i tak zmuszają nas do odwiedzenia kościołów, choćby na chwilę, w sobotę, kiedy to do świątyni zanosimy pokarmy . O tym, w jakich godzinach w wybranych polskich katedrach poświęcimy koszyczek, można przeczytać tutaj .
Dla przejrzystości i uporządkowania, poniżej prezentujemy listę wszystkich świąt nakazanych w 2022 roku:
-
1 stycznia 2022 – Świętej Bożej Rodzicielki
-
6 stycznia 2022 – Trzech Króli
-
17 kwietnia 2022 – Wielkanoc
-
29 maja 2022 – Wniebowstąpienie Pańskie
-
16 czerwca 2022 – Boże Ciało
-
15 sierpnia 2022 – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
-
1 listopada 2022 – Wszystkich Świętych
-
25 grudnia 2022 – Boże Narodzenie
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Źródło: Onet