Widok grobu Ireny Sendlerowej we Wszystkich Świętych wyciska łzy. "Uratowała dwa i pół tysiąca światów"
W dniu Wszystkich Świętych wspominamy w zadumie wszystkich tych, którzy odeszli. Na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie za serce chwyta widok grobu Ireny Sendlerowej, bohaterki, która podczas okupacji niemieckiej pomagała warszawskim Żydom. Szacuje się, że Irena Sendlerowa uratowała dzięki swoim działaniom nawet do 2,5 tys. dzieci. Rodacy nie zapomnieli o jej działaniach, o czym świadczy morze zapalonych zniczy na jej nagrobku.
Wszystkich Świętych. Polacy wspominają tych, którzy odeszli
W dniu Wszystkich Świętych Polacy odwiedzają groby nie tylko swoich najbliższych, ale również osób zasłużonych swoimi działaniami dla kraju, bohaterów, a także uwielbianych artystów, których musieliśmy pożegnać.
Na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie spoczywa Irena Sendlerowa, działaczka społeczna, która w okresie niemieckiej okupacji ratowała tysiące żydowskich dzieci, wywożąc je z warszawskiego getta i ukrywając w domach polskich rodzin czy klasztorach. Za swoją działalność Irena Sendlerowa została aresztowana w 1943 roku przez Gestapo. Szacuje się, że uratowała niemal 2,5 tys. dzieci.
Wszystkich Świętych. Irena Sendlerowa w pamięci Polaków
Irena Sendlerowa za swoje działania była torturowana i skazana na śmierć. Została jednak uwolniona w lutym 1944 roku. Wówczas polskiemu podziemiu udało się przekupić niemieckich strażników. Po opuszczeniu aresztu Irena Sendlerowa dalej ratowała żydowskie dzieci.
Zapytana o powody swoich działań odpowiedziała: "Byłam uczona przez ojca, że gdy ktoś tonie, nie pytasz, czy umie pływać, tylko wskakujesz mu na pomoc". Irena Sendlerowa została odznaczona medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, a w latach 2007 i 2008 została zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla.
Wszystkich Świętych. Grób Ireny Sendlerowej utonął w morzu zniczy
Widok grobu Ireny Sendlerowej, który znajduje się na warszawskich Powązkach, przyprawia jednocześnie o dumę i wzruszenie. W dniu Wszystkich Świętych nagrobek zdobią dziesiątki pięknych zapalonych zniczy i kwiatów. Znalazła się tam również wiązanka od pracowników i uczniów szkoły, której Sendlerowa jest patronką. Polacy z całą pewnością nie zapomnieli o bohaterskich działaniach Ireny Sendlerowej.