Goniec.pl
Emil Karewicz

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Widok grobu Emila Karewicza może wzruszyć do łez. Wyryto na nim dwa słowa

22 Maja 2021

Autor tekstu:

Bartłomiej Cieślak

Udostępnij:

Emil Karewicz, czyli Hermann Brunner ze "Stawki większej niż życie", zmarł 18 marca 2020 roku. Pogrzeb odbył się 23 czerwca, a widok jego grobu wzrusza do łez. Niewielu wie, że na nagrobku popularnego aktora wyryto dwa słowa.

Emil Karewicz został pochowany na warszawskim Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Ceremonia pogrzebowa odbyła się 23 czerwca 2020 roku i miała charakter państwowy i świecki. Aktora żegnało osobiście wiele polskich gwiazd, a Teresa Lipowska wygłosiła nawet przejmującą przemowę.

Słynny aktor zmarł nagle 18 marca, jednak pogrzeb odbył się dopiero ponad 3 miesiące po jego śmierci. Powodem była pandemia koronawirusa, która wtedy pojawiła się w Polsce i zatrzymała wszelkie zbiorowe uroczystości w kraju.

Grób Emila Karewicza niecały rok po pogrzebie

Urna z prochami Emila Karewicza została złożona w grobie z pięknym pomnikiem. Sama płyta jest dosyć standardowa, chociaż ma „stopień”, na którym znajdują się trzy białe popiersia - raczej symboliczne, a nie nawiązujące do konkretnej osoby, bowiem wykonane są w najprostszy możliwy sposób.

Obok nich stoi na podwyższeniu popiersie samego Karewicza, które idealnie przypomina aktora, jakiego pamiętamy. Napis pod nim brzmi „Emil Karewicz, aktor, 1923-2020”. To jednak nie o te słowa nam chodziło, bowiem za popiersiem znajduje się duża, biała płyta, na której wyryto dwa małe słowa. Są one małe i jasne na białym tle, dlatego wielu osobom mogły umknąć uwadze.

[EMBED-243]

„The End”, czyli „koniec” - takie słowa wyryto w tym miejscu. Zaledwie dwa proste słowa, a tak wiele mówią. Ich widok na grobie potrafi zrobić wrażenie na odwiedzających, bowiem ich przekaz niesie wielki ładunek emocjonalny. To koniec, który spotkał wybitnego aktora i spotka również każdego z nas.

Emil Karewicz najbardziej został zapamiętany z roli Hermanna Brunnera ze „Stawki większej niż życie”, jednak w serialach i filmach pojawiał się wielokrotnie. Drugą rolą, która na pewno przyniosła mu wielu fanów, była rola Tadeusza Barczyka w „Barwach szczęścia”, gdzie grał przez 8 lat do 2015 roku.

Epizodycznie pojawiał się również w takich produkcjach jak „Na dobre i na złe”, „M jak miłość”, „Alternatywy 4”, „Rodzina zastępcza” czy „Klan”. Z filmów fani na pewno pamiętają jego role oficera gestapo z „Jak rozpętałem drugą wojnę światową” i Władysława Jagiełły z „Krzyżaków”. 

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: własne

Podobne artykuły

Nowy bohater „Chłopaków do wzięcia” zaskoczył widzów

Gwiazdy

Marek z „Chłopaków do wzięcia” szuka dużo młodszej partnerki. Internauci nie szczędzą krytyki

Czytaj więcej >

Gwiazdy

Christian Eriksen padł na murawę. Reanimacja na boisku podczas meczu Euro 2020

Czytaj więcej >

Gwiazdy

Magda Narożna zmieniła fryzurę. Fani nie szczędzą komplementów

Czytaj więcej >

Gwiazdy

Zespół disco polo Daj To Głośniej zaskoczył fanów. Cała płyta za darmo w internecie

Czytaj więcej >
Grzegorz Krychowiak został zaatakowany

Gwiazdy

Grzegorz Krychowiak padł ofiarą agresorów. W młodości podpalili mu włosy

Czytaj więcej >
Szczęsny i Marina

Gwiazdy

Marina Łuczenko stanęła w obronie męża po samobójczym golu w meczu ze Słowacją

Czytaj więcej >