Goniec.pl Wiadomości Ważny komunikat w sprawie listów poleconych, zacznie się 1 stycznia. Kluczowa zmiana
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Ważny komunikat w sprawie listów poleconych, zacznie się 1 stycznia. Kluczowa zmiana

8 grudnia 2024
Autor tekstu: Krzysztof Górski

Już niedługo w życie wejdą nowe przepisy dotyczące e-doręczeń, czyli elektronicznego odpowiednika listu poleconego. Co za tym idzie, wielu Polaków będzie miało obowiązek korzystania właśnie z takiej formy korespondencji. Kogo będzie to dotyczyło? Wyjaśniamy.

Rząd wprowadza e-Doręczenia

Jak wyjaśniają rządzący, e-Doręczenia to elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Dzięki tej usłudze podmioty publiczne, obywatele i firmy będą mogły korzystać z wygodnych i bezpiecznych doręczeń elektronicznych. “Dzięki nim możesz wysyłać i odbierać korespondencję od urzędów w Polsce - gdzie chcesz i kiedy chcesz. Oszczędzisz czas i koszty przesyłania dokumentów, ponieważ jest to bezpłatne” - tłumaczy resort cyfryzacji.

E-doręczenia będą opierać się na specjalnym adresie przypisanym do użytkownika w systemie ePUAP. Jest unikalny identyfikator, który umożliwia wymianę korespondencji wyłącznie za pośrednictwem systemu publicznego. Każda przesyłka nadana w systemie, podobnie jak w przypadku listów poleconych, będzie opatrzona potwierdzeniem odbioru.

ZOBACZ: Tak zaparkował, a później znalazł "niespodziankę" za wycieraczką. W sieci lawina komentarzy

Arktyczny ziąb wdziera się do Polski, będzie nawet - 20 stopni. Siarczysty mróz to nie wszystko
Tragedia na polskiej trasie, auto uderzyło w drzewo. Nie żyje młody mężczyzna

e-Doręczenia będą obowiązkowe

Według ustawy o doręczeniach elektronicznych z 2021 r., obowiązek korzystania z e-Doręczeń wejdzie w życie od 1 stycznia 2025 r. Jednak według listopadowej nowelizacji, część podmiotów będzie obowiązywać okres przejściowy aż do końca grudnia. Dlaczego? Otóż z badań Ministerstwa Cyfryzacji wynika, że zaledwie 25 proc. urzędów w Polsce korzysta z systemów zarządzania dokumentacją elektroniczną EZD.

ZOBACZ: ZUS przekazał kluczowe wieści ws. 13. emerytury. Niektórzy seniorzy muszą zwrócić świadczenie

W wielu przypadkach dokumenty nadal są przetwarzane w formie papierowej. Nawet wśród tych jednostek, które korzystają z EZD, bardzo często ten system jest jedynie wspierający i służy do ewidencjonowania korespondencji. Z kolei aż 70 proc. podmiotów publicznych nie złożyło nawet wniosku o nadanie adresu do doręczeń elektronicznych.

Sejm przyjął ustawę o zmianie ustawy o doręczeniach elektronicznych, która 22 listopada trafiła do rozpatrzenia przez Senat. Procedowana ustawa wprowadza m.in okres przejściowy, ale nie wpływa na termin wejścia w życie obowiązku stosowania doręczeń elektronicznych. Tym samym od 1 stycznia 2025 r. podmioty publiczne wskazane w ustawie będą miały obowiązek korzystania z e-Doręczeń - czytamy w komunikacie ministerstwa.

Kto będzie musiał korzystać z e-Doręczeń?

Istnieje wiele podmiotów, które prędko muszą założyć adres doręczeń elektronicznych (ADE). Mają na to czas najpóźniej do 1 stycznia 2025 r. O kogo chodzi?

  • jednostki administracji publicznej – urzędy miast, gmin, starostwa, ministerstwa oraz instytucje takie jak ZUS, KRUS czy NFZ
  • jednostki edukacyjne – przedszkola, szkoly, uczelnie wyższe
  • podmioty zaufania publicznego – adwokaci, radcy prawni, notariusze, doradcy podatkowi
  • osoby prowadzące działalność gospodarczą – przedsiębiorcy wpisani do CEIDG oraz spółki prawa handlowego

Co ciekawe, istnieją też podmioty, które według rządowego harmonogramu, będą musiały stosować e-Doręczenia dopiero od 2029 roku. Chodzi w tym wypadku o jednostki samorządu terytorialnego i ich związki oraz związki metropolitalne i samorządowe zakłady budżetowe – w zakresie publicznej usługi hybrydowej. Dotyczy to także sądów, trybunałów, komorników, prokuratury, organów ścigania i Służby Więziennej.

Aby założyć adres do e-Doręczeń nie trzeba wiele wysiłku. Wystarczy odwiedzić stronę gov.pl/web/e-doreczenia i wypełnić stosowny wniosek podając swoje dane kontaktowe. Dokument można podpisać elektronicznie za pomocą profilu zaufanego, e-dowodu lub podpisu kwalifikowanego. W wiadomości zwrotnej trafi do nas potwierdzenie oraz instrukcja aktywacji skrzynki.

Będzie nowe świadczenie dla seniorów. Wyniesie nawet 2150 złotych
3,5 mln Polaków musi wymienić dowód osobisty. Inaczej czeka grzywna
Obserwuj nas w
autor
Krzysztof Górski

Redaktor portalu Goniec.pl. Przygodę z dziennikarstwem rozpocząłem od klasycznej gazety papierowej. Obecnie natomiast jestem całkowicie pochłonięty internetem i tym co interesuje Polaków. Prywatnie pasjonat sportu, psychologii i komiksów.
 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport