NASI DZIENNIKARZE
Janusz Schwertner
Mateusz Baczyński
Jakub Wątor
Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Ważne zmiany w prawie spadkowym. Niektórzy stracą swoje prawa
Jan Jałowczyk
Jan Jałowczyk 28.07.2023 22:36

Ważne zmiany w prawie spadkowym. Niektórzy stracą swoje prawa

cmentarz
Jan Bielecki/East News/ Sejm RP

W trakcie piątkowego (28 lipca) posiedzenia, Sejm przyjął kilka poprawek Senatu dotyczących prawa spadkowego. Zmiany mają na celu m.in. lepsze zabezpieczenie spadkobierców, głównie małoletnich i całkowicie ubezwłasnowolnionych. Nowelizacja wprowadza jednocześnie pewne ograniczenie dotyczące dalszych krewnych spadkodawcy. Dokument trafi na biurko prezydenta.

Ważne zmiany w prawie spadkowym

28 lipca, w piątek Sejm przyjął 5 z 17 senackich poprawek odnoszących się do nowelizacji Kodeksu cywilnego, a konkretnie prawa spadkowego. Najważniejszym założeniem przyjętego przez Sejm dokumentu jest lepsze zabezpieczenie spadkobierców, głównie małoletnich oraz tych całkowicie ubezwłasnowolnionych. 

W uzasadnieniu napisano, że nowelizacja ma na celu rozwiązanie potencjalnych problemów występujących przy stosowaniu przepisów z zakresu prawa spadkowego i jednocześnie skrócić czas trwania postępowań spadkowych. Nowela trafi w najbliższych dniach na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.

Syn Sylwii Peretti pod lupą prokuratury. Zapadła decyzja, to może być kluczowy dowód

Oni nie będą dziedziczyć

Przyjęty przez Sejm dokument zmienia tzw. trzecią grupę spadkową - dziadków spadkodawcy, a także ich zstępnych, czyli potomków. Nowelizacja sprawi, że krąg spadkobiorców zostanie w tej grupie zawężony jedynie do dziadków, rodzeństwa rodziców spadkodawcy oraz ich zstępnych.

Tym samym wyłączeni od dziedziczenia zostaną dalsi zstępni dziadków spadkodawcy, czyli tzw. cioteczne lub stryjeczne wnuki i dalsze pokolenia. Zdaniem autorów przepisów, dalsi członkowie rodziny często nie utrzymuje relacji ze spadkodawcą. Jak dowiadujemy się, zmiany mają dostosować prawo spadkowe do istniejących wzorców relacji rodzinnych w tej grupie spadkobierców.

- Skróci to także czas trwania postępowań i ograniczy potrzebę poszukiwania z urzędu przez sąd i wzywania na rozprawę dalszych krewnych spadkodawcy. Nie będzie już potrzeby długotrwałego poszukiwania dalekich krewnych osoby zmarłej, którzy często nawet nie zdawali sobie sprawy z jej śmierci. Efektem nowych przepisów będą więc znacznie szybsze postępowania spadkowe - czytamy w uzasadnieniu.

Co jeszcze wprowadza nowelizacja?

Piątkowa nowelizacja umożliwi także uznanie za niegodne dziedziczenia osoby, które "uporczywie uchylały się od wykonywania wobec spadkodawcy obowiązku alimentacyjnego, określonego co do wysokości orzeczeniem sądowym, ugodą zawartą przed sądem albo innym organem, albo inną umową". Dodatkowo zmiany obejmą tych, którzy uporczywie uchylają się od wykonywania obowiązku pieczy nad spadkodawcą.

Źródło: PAP