Goniec.pl
Kościół koronawirus

Żródło: Żródło: Pixabay.com/CC0 [blendertimer]&[ddzphoto], sklejka własna

Watykan wskazał wytyczne dotyczące Wielkanocy. Co wolno, a czego nie?

23 Marca 2021

Autor tekstu:

Oktawian Góral

Udostępnij:

Watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wskazała, jakie zalecenia obowiązują podczas tegorocznej Wielkanocy. Wierni powinni zapoznać się z treścią dokumentu, który wskazuje co wolno robić, a czego unikać. Jakie są na

Kwestia tegorocznej Wielkanocy rozgrzewa Polaków do czerwoności. Wszyscy zastanawiają się, w jaki sposób będą wyglądać święta i czy rząd zdecyduje się na zamknięcie kościołów. Tymczasem swoje stanowisko wydał Watykan. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przypomina, że w 2021 roku obowiązuje wydany w zeszłym roku dekret o zasadach liturgii w czasach pandemii. Co znajduje się w dokumencie?

Wielkanoc w dobie pandemii

Jak przypomina Kongregacja, dekret w sprawie świąt wielkanocnych został wydany 25 marca 2020 roku i nadal obowiązuje. Jego treść przypomina Katolicka Agencja Informacyjna. KAI podkreśla, że zasady opracowane w zeszłym roku obowiązują również w tym. Co znajduje się w dokumencie? 

Przede wszystkim Kongregacja wskazuje, że Wielkanoc nie może zostać przeniesiona na inny termin, ponieważ nie jest świętem takim, jak każde inne. -Obchodzona przez trzy dni, z Triduum Paschalnym, poprzedzona Wielkim Postem i ukoronowana Zesłaniem Ducha Świętego, nie może być przeniesiona - informuje Watykan.

Kongregacja wskazuje, że na inny termin przeniesiona może zostać Msza św. Krzyżma, czyli nabożeństwo odprawiane w Wielki Czwartek, w czasie którego dochodzi do błogosławienia oleju do namaszczania chorych oraz poświęcenia krzyżma. Decyzję o przeniesieniu mszy podejmuje biskup diecezjalny.

Kościoły zamknięte? Watykan jest gotowy

Watykan jest przygotowany na sytuację, gdyby kościoły zostały zamknięte. Jak przekazano w dokumencie, gdyby władze cywilne lub kościelne zdecydowały się zamknąć kościoły, wówczas duchowni będą zobligowani do odprawiania mszy bez udziału wiernych, z zapewnieniem dostępu do mszy np. w internecie. Biskupi w sytuacji zamknięcia kościołów powinni porozumieć się w ramach Konferencji Episkopatu.

Kongregacja zaleca, by rytualne obmycie nóg, które ma miejsce w Wielki Czwartek zostało pominięte. Ponadto zaleca się rezygnację z procesji oraz pozostawienia Najświętszego Sakramentu w tabernakulum. - Kapłani, którzy nie mają możliwości odprawienia Mszy Św., powinni zamiast niej odmówić nieszpory - podaje kongregacja.

Na Wielki Piątek przewidziani liturgię w kościołach i katedrach, które odprawiać mają biskupi i proboszczowie. Biskup diecezjalny ma na ten dzień określić specjalną modliwę za chorych, zagubionych i zmarłych. 

Wielkanoc - zasady

Najważniejsze zasady dotyczą jednak Niedzieli Wielkanocnej. Jak wskazuje dokument, duchowni, którzy nie mogą uczestniczyć w liturgii w kościele, powinni odmówić Godzinę Czytań, która przewidziana została na Wielkanoc.

- Wigilia Paschalna powinna być sprawowana tylko w kościołach katedralnych i parafialnych, w miarę rzeczywistych możliwości ustalonych przez osoby odpowiedzialne. Na początku Wigilii i przy obrzędzie światła należy pominąć rozpalanie ogniska, a tylko zapalić świecę i, pomijając procesję, przejść do Orędzia Wielkanocnego (Exsúltet). Potem następuje 'Liturgia Słowa'. W czasie 'Liturgii chrzcielnej' należy tylko odnowić przyrzeczenia chrzcielne. Potem następuje 'Liturgia Eucharystyczna - czytamy w dokumencie Watykanu.

Ponadto wskazano, że procesje mogą zostać przez biskupa przeniesione na inne dni. W ubiegłym roku wskazano przykładowe daty - 14 i 15 września. Tutaj decyzja należy do regionalnego zwierzchnika Kościoła, czyli biskupa. 

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >