Watykan wskazał wytyczne dotyczące Wielkanocy. Co wolno, a czego nie?
Kwestia tegorocznej Wielkanocy rozgrzewa Polaków do czerwoności. Wszyscy zastanawiają się, w jaki sposób będą wyglądać święta i czy rząd zdecyduje się na zamknięcie kościołów. Tymczasem swoje stanowisko wydał Watykan. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przypomina, że w 2021 roku obowiązuje wydany w zeszłym roku dekret o zasadach liturgii w czasach pandemii. Co znajduje się w dokumencie?
Wielkanoc w dobie pandemii
Jak przypomina Kongregacja, dekret w sprawie świąt wielkanocnych został wydany 25 marca 2020 roku i nadal obowiązuje. Jego treść przypomina Katolicka Agencja Informacyjna. KAI podkreśla, że zasady opracowane w zeszłym roku obowiązują również w tym. Co znajduje się w dokumencie?
Przede wszystkim Kongregacja wskazuje, że Wielkanoc nie może zostać przeniesiona na inny termin, ponieważ nie jest świętem takim, jak każde inne. -Obchodzona przez trzy dni, z Triduum Paschalnym, poprzedzona Wielkim Postem i ukoronowana Zesłaniem Ducha Świętego, nie może być przeniesiona - informuje Watykan.
Kongregacja wskazuje, że na inny termin przeniesiona może zostać Msza św. Krzyżma, czyli nabożeństwo odprawiane w Wielki Czwartek, w czasie którego dochodzi do błogosławienia oleju do namaszczania chorych oraz poświęcenia krzyżma. Decyzję o przeniesieniu mszy podejmuje biskup diecezjalny.
Kościoły zamknięte? Watykan jest gotowy
Watykan jest przygotowany na sytuację, gdyby kościoły zostały zamknięte. Jak przekazano w dokumencie, gdyby władze cywilne lub kościelne zdecydowały się zamknąć kościoły, wówczas duchowni będą zobligowani do odprawiania mszy bez udziału wiernych, z zapewnieniem dostępu do mszy np. w internecie. Biskupi w sytuacji zamknięcia kościołów powinni porozumieć się w ramach Konferencji Episkopatu.
Kongregacja zaleca, by rytualne obmycie nóg, które ma miejsce w Wielki Czwartek zostało pominięte. Ponadto zaleca się rezygnację z procesji oraz pozostawienia Najświętszego Sakramentu w tabernakulum. - Kapłani, którzy nie mają możliwości odprawienia Mszy Św., powinni zamiast niej odmówić nieszpory - podaje kongregacja.
Na Wielki Piątek przewidziani liturgię w kościołach i katedrach, które odprawiać mają biskupi i proboszczowie. Biskup diecezjalny ma na ten dzień określić specjalną modliwę za chorych, zagubionych i zmarłych.
Wielkanoc - zasady
Najważniejsze zasady dotyczą jednak Niedzieli Wielkanocnej. Jak wskazuje dokument, duchowni, którzy nie mogą uczestniczyć w liturgii w kościele, powinni odmówić Godzinę Czytań, która przewidziana została na Wielkanoc.
- Wigilia Paschalna powinna być sprawowana tylko w kościołach katedralnych i parafialnych, w miarę rzeczywistych możliwości ustalonych przez osoby odpowiedzialne. Na początku Wigilii i przy obrzędzie światła należy pominąć rozpalanie ogniska, a tylko zapalić świecę i, pomijając procesję, przejść do Orędzia Wielkanocnego (Exsúltet). Potem następuje 'Liturgia Słowa'. W czasie 'Liturgii chrzcielnej' należy tylko odnowić przyrzeczenia chrzcielne. Potem następuje 'Liturgia Eucharystyczna - czytamy w dokumencie Watykanu.
Ponadto wskazano, że procesje mogą zostać przez biskupa przeniesione na inne dni. W ubiegłym roku wskazano przykładowe daty - 14 i 15 września. Tutaj decyzja należy do regionalnego zwierzchnika Kościoła, czyli biskupa.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Jolanta Kwaśniewska nie wystartuje w wyborach prezydenckich. „Odcina się od polityki”
Minister zdrowia wyjaśnia co z kościołami na Wielkanoc. „Będą kontrolowane”