W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie ws. szkolnictwa
Najnowsze rozporządzenie, które ukazało się w Dzienniku Ustaw, jest nowelizacją poprzedniego rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
W Dzienniku Ustaw pojawiła się nowelizacja rozporządzenia
Dokument zawiera kwestie, które podczas wtorkowej konferencji prasowej przedstawił Adam Niedzielski. Zgodnie z zapowiedziami ministra zdrowia uczniowie z jedenastu regionów kraju powrócą do szkół, ale będą uczyć się w systemie hybrydowym .
W środę Rada Ministrów podjęła decyzję o przedłużeniu o tydzień, a więc do 2 maja bieżącego roku, obostrzeń związanych z ograniczeniem funkcjonowania jednostek systemu oświaty. Wbrew oczekiwaniom rodziców dzieci nie mogą jeszcze wrócić do zajęć stacjonarnych.
- Wyjątek stanowią klasy I-III szkół podstawowych w jedenastu województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, lubuskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim, podlaskim, świętokrzyskim, lubelskim, podkarpackim i małopolskim, dla których przewiduje się od dnia 26 kwietnia 2021 roku do dnia 2 maja 2021 roku naukę w systemie tzw. hybrydowym - czytamy w rozporządzeniu.
System hybrydowy, polega na prowadzeniu zajęć w taki sposób, że 50 procent uczniów uczęszcza na lekcje w trybie stacjonarnym, a 50 procent - w niestacjonarnym . Harmonogram prowadzenia zajęć zgodnie z tym podziałem, biorąc pod uwagę, w miarę możliwości, równomierne i naprzemienne realizowanie tych zajęć przez każdego ucznia, ustala dyrektor placówki.
- Jednocześnie nadal przewiduje się, że świetlice w szkołach podstawowych na obszarze ww. województw będą funkcjonowały dla dzieci rodziców uprawnionych do zapewnienia im opieki i nauki na terenie szkoły, na dotychczasowych zasadach - podkreślono.
Dzieci, które w danym dniu realizują zajęcia na terenie szkoły w związku z nauczaniem w systemie hybrydowym, na wniosek rodziców o objęciu ich podopiecznych opieką, będą mogły przebywać na terenie szkolnych świetlic.
W pozostałych pięciu województwach: śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim, dzieci z klas I-III nadal będą uczyć się w trybie zdalnym . Zmiany w rozporządzeniu dotyczą też szkół prowadzących kształcenie zawodowe, centrów kształcenia zawodowego oraz placówek kształcenia ustawicznego.
Dyrektorzy tych placówek od 26 kwietnia będą mogli realizować zajęcia praktyczne w miejscu ich prowadzenia, w wybranych dniach tygodnia, w wymiarze nieprzekraczającym szesnastu godzin tygodniowo. Dalsze decyzje zostaną przekazane pod koniec kwietnia.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
-
Minister zdrowia podał wstępny termin zniesienia obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu
-
Lichtman ujawnił, co stało się na przedostatnim spotkaniu z Krawczykiem. Padła wyjątkowa prośba