Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Technologia > Ukryta funkcja grzejnika pozwoli zaoszczędzić na ogrzewaniu. Niewiele osób wie
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 05.02.2023 09:37

Ukryta funkcja grzejnika pozwoli zaoszczędzić na ogrzewaniu. Niewiele osób wie

ogrzewanie sztuczka
Pixabay/ri

Ukryta funkcja grzejnika pozwoli ci zaoszczędzić na ogrzewaniu. Nieliczni wiedzą, jak naprawdę funkcjonują kaloryfery i co może pomóc w czasie, gdy ceny energii skaczą do góry, a my przeżywamy nie najlepszy rok. Odpowiedzią nie jest wcale zimne mieszkanie.

Ukryta funkcja grzejnika. Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Tegoroczne "rachunki grozy" mogły zaskoczyć wielu przy otwarciu sezonu grzewczego. Ciepła woda wpływająca do kaloryferów jest teraz o wiele droższa — niektórzy mogą przekonać się o tym na własnej skórze, kupując surowce do jej ogrzania.

Ze względu na panującą w mieszkaniu duchotę związaną również z samym grzaniem, warto je od czasu do czasu wietrzyć dla lepszego snu i samopoczucia. Stęchłe powietrze nikomu nie służy.

Warto jednak przy tym pamiętać o prostej zasadzie — wpuszczasz zimne powietrze do domu? Zakręć kaloryfer! Grzejniki będą starały się dobić do wyznaczonej im temperatury, co oznacza, że będą grzać mocniej przez dłuższy czas, a w mieszkaniu wcale nie będzie przez to cieplej. Termostat pobierze po prostu więcej energii, a to oznacza wyższy rachunek.

Jak działa termostat?

W większości polskich domów termostaty wciąż mają skalę od 1 do 5. Nie wszyscy wiedzą, jakie wartości kryją się pod tymi cyframi, a jest to kluczowe w kwestii tego, jaką temperaturę w naszych domach chcemy utrzymać.

Jeśli nie chcemy płacić kroci za ogrzewanie i duszenie się we własnym domu, warto wiedzieć, że rzadko kiedy opłaca się w ogóle ustawiać termostat na wartość 5. W jaki sposób go odczytywać?

0 lub śnieżynka utrzymuje dla nas temperaturę od 6 do 8 stopni Celsjusza i nie będzie grzał, jeśli temperatura nie spadnie poniżej tego pułapu, co w większości domów jest raczej niemożliwe. 1 grzeje w momencie, w którym w pomieszczeniu jest 12-13 stopni Celsjusza, by utrzymać tę temperaturę, 2 - 15 stopni, 3 - 18-20 stopni, 4 - 22-24 stopnie i 5 - powyżej 28 stopni.

Komfortowa temperatura dla większości ludzi to 21 do 24 stopni. Nie ma potrzeby grzać na tzw. piątce. Sprawia to jedynie, że wysusza się powietrze, a my zapłacimy gigantyczny rachunek.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Tagi: ogrzewanie
Powiązane
Reksio
QUIZ. Kultowe bajki z czasów PRL. Tylko najlepsi zdobędą chociaż osiem punktów