Goniec.pl Zdrowie Ujawnili prawdę o pieczywie z Biedronki i Lidla. Wiele osób nie miało pojęcia
Fot. Marek BAZAK/East News

Ujawnili prawdę o pieczywie z Biedronki i Lidla. Wiele osób nie miało pojęcia

8 września 2024
Autor tekstu: Laura Młodochowska

Kupujesz pieczywo w Lidlu bądź Biedronce? Te produkty z dyskontów kryją pewną tajemnicę. Większość osób zachwyca się smakiem wypieków nie wiedząc, że określenie “świeżo wypiekane pieczywo” niekoniecznie do nich pasuje. W rzeczywistości może ono leżeć w sklepach nawet kilka miesięcy, wszystko za sprawą jednego triku.

Prawda o pieczywie z Lidla czy Biedronki wyszła na jaw

Pieczywo to jeden z podstawowych produktów w naszej kuchni, a wiele osób nie wyobraża sobie bez niego chociażby śniadania. W ostatnich latach rosnące ceny skłoniły nas do oszczędności także na tym produkcie. Mniej niż w piekarni najczęściej zapłacimy w dyskontach. Trzeba jednak wiedzieć, że pieczywo w tych dwóch miejscach może diametralnie się różnić.

ZOBACZ: Od poniedziałku w Biedronce same hity. Klienci będą wyrywać sobie towar z rąk

To nie żart, Biedronka odda Ci 150 złotych. Warunek jest tylko jeden

To pieczywo może leżeć w sklepie nawet kilka miesięcy

Pieczywo z dyskontów kryje pewną tajemnicę, o której nie wie spora rzesza klientów. Okazuje się, że aromatyczny produkt, który znajdziemy na półce w dyskoncie , w rzeczywistości ma mało wspólnego z określeniem “świeżo wypiekane pieczywo”, którym jest reklamowany. Takie pieczywo leżeć w danym sklepie nawet kilka miesięcy za sprawą pewnego triku.

ZOBACZ: Zacznie się już jutro. W Biedronce i Lidlu ustawią się długie kolejki

Prawda o "świeżo wypiekanym" pieczywie

Polska jest 4. producentem chleba w UE, a produkcja wyrobów piekarskich wynosi prawie 5 proc. krajowego przemysłu spożywczego. Miłość do pieczywa widać także w naszych przyzwyczajeniach, jednak zaszły tutaj pewne zmiany. Jak wynika z raportu opracowanego przez Bank Pekao S.A., średni miesięczny wolumen spożycia chleba spadł prawie o połowę od 2010 do 2022 r. W ostatnich latach skłaniamy się także ku oszczędnościom w zakupie pieczywa, co wpływa na popularność dyskontów.

Wiele osób nie wie, że produkty określane mianem “prosto z pieca” to tak naprawdę wypieki, które są w sklepie tylko dopiekane . Dzięki temu możemy poczuć zapach świeżego pieczywa, jednak powszechnie znanym faktem jest, że taki zakup z dyskontu i ten z lokalnej piekarni różnią się od siebie diametralnie już po kilku godzinach. Dyskonty zamawiają pieczywo, które jest mrożone , natomiast mniejsze piekarnie wypiekają je na bieżąco.

Pieczywo mrożone do wypieku po częściowym upieczeniu (w około 80 proc.) jest zamrażane, a następnie dopiekane w sklepach. W ten naturalny sposób można przedłużyć jego przydatność do spożycia - tłumaczyła dr Anna Wojtasik z Instytutu Żywności i Żywienia w rozmowie z Super Expressem.

Wiele osób podnosi, że taka technologia wypiekania pieczywa wpływa na jego jakość. Różnice widać już w po kilku godzinach od zakupu. Dlatego właśnie sklepy powinny informować o tym, że oferuje produkt z ciasta głęboko mrożonego.

Takie pieczywo, wypiekane na zapleczu hipermarketu to nie jest klasyczne pieczywo. Jest ono bardzo dobre, ale tylko przez kilka godzin po wypieku – wyjaśniał w rozmowie z portalspożywczy.pl Stefan Putka, współwłaściciel sieci piekarni.

Dramat na ogródkach działkowych. Pogotowie i śmigłowiec LPR w akcji
Polacy boją się likwidacji ich ogródków działkowych. Ministerstwo stawia sprawę jasno
Obserwuj nas w
autor
Laura Młodochowska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Ukończyłam politologię na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, a już niedługo stanę się także magistrem dziennikarstwa. Poza polityką pasjonują mnie także zagadnienia komunikacji międzykulturowej i moda w wersji haute couture. W wolnym czasie oglądam wideoeseje na YouTubie oraz nadrabiam klasyki literatury.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport