Szczecin: Ulewa zalała ulice miasta. Straż pożarna interweniowała 105 razy
Fatalna pogoda w województwie zachodniopomorskim. Oberwanie chmury doprowadziło do licznych podtopień w Szczecinie, gdzie zalało centrum, północną i zachodnią część miasta. Straż pożarna interweniowała w regionie aż ponad 170 razy. Najwięcej zgłoszeń pochodziło z miasta. Nawałnica przeszła również nad województwem pomorskim.
Środowa pogoda sprawiła, że strażacy mieli tego dnia bardzo dużo pracy. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez rzecznika komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej kapitana Tomasza Kubiaka do godziny 19:00 przeprowadzono już ponad 170 interwencji.
Skutki pogody odczuli przede wszystkim mieszkańcy Szczecina. Intensywne opady doprowadziły do zalania centrum miasta oraz jego zachodniej i północnej części. Strażacy otrzymali aż 105 zgłoszeń – większość dotyczyła podtopień. Problemy pojawiły się też na Pomorzu.
Straż pożarna walczyła ze skutkami pogody
Późnym popołudniem pogoda w stolicy Pomorza Zachodniego uległa znacznej zmianie. W pewnym momencie doszło do oberwania chmury i spadł bardzo intensywny deszcz. Mieszkańcy Szczecina zaczęli informować w mediach społecznościowych o utrudnieniach.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
Ulewa doprowadziła do zalania centrum miasta. Podtopienia zaobserwowano na osiedlu Gumieńce, Arkońskie-Niemierzyn, Niebuszewo oraz Krzekowo-Bezrzecze. Zalało też północne obszary Szczecina.
Strażacy zajmowali się przede wszystkim odpompowaniem wody z pomieszczeń, które zostały zalane. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie trzeciego stopnia dla części województwa zachodniopomorskiego, które będzie obowiązywało do godziny 3:00 w czwartek (1 lipca).
Trudne warunki pogodowe w innych regionach
Z efektami trudnych warunków pogodowych straż pożarna zmagała się również na Pomorzu, nad którym przeszły nawałnice. Strażacy interweniowali na terenie województwa 40 razy. 10 interwencji – najwięcej – odnotowano w powiecie kartuskim.
Konieczne były też interwencje strażaków w Gdyni (7), powiecie wejherowskim (7) oraz nowodworskim (6). Większość zgłoszeń dotyczyło odpompowania wody z ulic oraz zalanych garaży, piwnic i posesji. Pojawiły się też wiatrołomy.
Służby musiały reagować także w województwie lubuskim, nad którym przeszła ulewa. Tam również doszło do zalania parkingów podziemnych oraz piwnic i podtopienia ulic. W Zielonej Górze były miejsca, w których poziom wody sięgał nawet do kolan.
Paraliż wystąpił również w Kostrzynie nad Odrą i Słubicach, gdzie wystarczyła niespełna godzina, by dziesiątki piwnic i garaży zostało zalanych. W województwie podkarpackim natomiast spadł duży grad, którego średnica przekraczała 5 centymetrów.
Fot. Facebook/Suszą Szczecin
Fot. Facebook/Suszą Szczecin
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
-
Członkowie zespołu Maneskin oddali nagrodę otrzymaną na festiwalu w Sopocie fance
-
Śmiertelny wypadek na A1 w okolicach Łodzi. Nie żyją dwie osoby
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl
Źródło: RMF FM