Goniec.pl Fakty Tygodnik "Polityka" poinformował o śmierci Daniela Passenta
goniec.pl

Tygodnik "Polityka" poinformował o śmierci Daniela Passenta

14 lutego 2022
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Nie żyje Daniel Passent. Tygodnik Polityka przekazał informacje o śmierci felietonisty. - Z tygodnikiem "Polityka" był związany od zawsze, do zespołu dołączył w 1959 r. - czytamy w pożegnaniu. Dziennikarstwo nie było jego jedyną pasją.

W wieku 83 lat odszedł Daniel Passent . - Z ogromnym żalem i wciąż nie mogąc w to uwierzyć informujemy, że odszedł nasz drogi Przyjaciel Daniel Passent - przekazał w poniedziałek Tygodnik "Polityka" .

Od zawsze Daniel Passent zawodowo związany był z Tygodnikiem "Polityka", jednak nie tylko na tym polu rozwijał swoją karierę. W życiorysie felietonisty znaleźć można również posadę związaną z polską dyplomacją .

Nie żyje Daniel Passent, miał 83 lata

Przykra wiadomość o śmierci Daniela Passenta to dla całego dziennikarskiego świata ogromny cios. Odejście felietonisty Tygodnika "Polityka" zamyka pewien etap w historii nie tylko tytułu, ale również na kartach historii.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

- Tak, to prawda, POLITYKA jest moim drugim domem. Ponad 60 lat pozostaję w związku, raz formalnym, raz na »kocią łapę«, ale zawsze z POLITYKĄ. Na pewno ma to coś wspólnego z potrzebą bezpieczeństwa, jaką odczuwałem po wojnie - wspominają fragment tekstu Daniela Passenta "Jak odnalazłem korzenie" koledzy i koleżanki z Tygodnika w pożegnaniu.

Nie tylko publikowanie w Tygodniku zajmowało mu czas. Daniel Passent przez 83 lata życia wydał wiele książek, które cieszą się uznaniem czytelników i krytyków. Wśród jego najbardziej znanych pozycji wylicza się m.in.: " Bywalec ", " Passa " (wywiad rzeka), " Pan Bóg przyjechał do Monachium " (relacja z igrzysk w 1972 r.), czy " Choroba dyplomatyczna " (wspomnienia Daniela Passenta z Chile).

Pełnił również rolę ambasadora RP

Daniel Passent na świat przyszedł w 1938 r. w rodzinie żydowskiej. - Był ukrywany w czasie wojny. Jego rodzice zginęli w 1944 r. - przekazuje Tygodnik "Polityka" w pożegnaniu swojego wieloletniego felietonisty.

Dziennikarstwo i pisanie nie było jedynym zajęciem Daniela Passenta. W latach 1997-2002 piastował fotel ambasadora RP w Chile . W 1997 roku jego działalność została doceniona. Daniel Passent otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski .

Debiut Daniela Passenta przypadł na 1956 r. W wieku 18 lat jego teksty zaczęły ukazywać się w "Sztandarze Młodych". Po trzech latach związał się z Tygodnikiem "Polityka" i tam osiadł już na stałe.

Podróżował i relacjonował, jak wygląda świat wojny

W swojej pracy poruszał tematy trudne, ale nie stronił od zbierania materiałów w terenie . Nie tylko w Chile zamieszkał na dłużej. Daniel Passent był korespondentem wojennym w Wietnamie .

Wydał książkę z reportażami na temat tego okresu, nosi tytuł "Co dzień wojna" . Dodatkowo Daniel Passent zdobył prawo do publikacji pamiętników Adolfa Eichmanna , zbrodniarza hitlerowskiego.

Prywatnie był mężem Marty Dobromirskiej-Passent . W Warszawie znaleźć go można było na Żoliborzu , gdzie mieszkał na stałe. Jego postać pojawia się również w kontekście Agnieszki Osieckiej, gdyż przed laty był z nią związany .

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: polityka.pl

Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
wiadomości fakty społeczeństwo telewizja finanse rozrywka sport