Goniec.pl Wiadomości TSUE oddalił wniosek polskiego rządu ws. uchylenia postanowienia dotyczącego Izby Dyscyplinarnej
goniec.pl

TSUE oddalił wniosek polskiego rządu ws. uchylenia postanowienia dotyczącego Izby Dyscyplinarnej

6 października 2021
Autor tekstu: Maria Glinka

Wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) Rosario Silva de Lapuerta oddaliła wniosek Polski w sprawie uchylenia postanowienia z 14 lipca 2021 roku. Zgodnie z jego zapisami, Polska otrzymała nakaz natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów dotyczących Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Komisja Europejska jest przekonana, że Polska łamie prawo unijne . Oddalenie wniosku tylko zaostrza konflikt na linii UE-rząd w sprawie praworządności.

Polska nie zawiesiła Izby Dyscyplinarnej. Teraz TSUE oddalił wniosek

14 lipca 2021 r. Polska otrzymała nakaz, aby natychmiast zawiesić stosowanie przepisów krajowych dotyczących uprawnień Izby Dyscyplinarnej SN. Rząd odwołał się od tej decyzji. W środę 6 października wiceprezes TSUE Rosario Silva de Lapuerta oddaliła wniosek złożony przez Polskę .

W uzasadnieniu wskazuje, że wiceprezes ma prawo samodzielnie orzekać w przypadku wniosków, które odnoszą się do wykonania aktów. Może także podjąć decyzję o zastosowaniu innych środków tymczasowych lub przekazać wniosek TSUE.

Zdaniem polskiego rządu postanowienie TSUE powinno zostać uchylone ze względu na zmianę okoliczności. 14 lipca 2021 r. polski Trybunał Konstytucyjny (TK) stwierdził bowiem, że postanowienie TSUE stoi w sprzeczności z przepisami konstytucji RP.

Do tego argumentu odniosła się wiceprezes TSUE. W uzasadnieniu wskazała, że „utrwalone orzecznictwo” wskazuje na zasadę pierwszeństwa prawa unijnego nad prawem krajowym .

Co ciekawe, decyzja zapadła w przeddzień kolejnego posiedzenia TK, w którego trakcie sędziowie pochylą się nad wnioskiem premierem dotyczącego zależności między prawem UE a polską konstytucją .

Czy Polska narusza prawo? Komisja Europejska nie ma wątpliwości

W marcu 2021 r. Komisja Europejska skierowała wniosek do TSUE w sprawie aktywności Izby Dyscyplinarnej. Instytucja unijna stwierdziła bowiem, że funkcjonowanie Izby ogranicza niezależność sądów w Polsce.

Wśród argumentów wskazywano m.in. na uchylanie immunitetów w sprawach karnych, zawieszanie w obowiązkach czy ograniczanie wynagrodzenia. Zdaniem KE tego typu przepisy podważają niezależność nie tylko polskiego, lecz także unijnego sądownictwa.

Jedną z najgłośniejszych spraw było uchylenie immunitetu sędziemu Igorowi Tulei. Na celowniku Izby Dyscyplinarnej znalazł się również Marek Pietruszyński.

W sierpniu pierwsza prezes SN Małgorzata Manowska wydała dwa dokumenty, które ograniczyły działalność Izby. Jednak w ocenie UE była to zmiana niewystarczająca. Na początku września 2021 r. KE zwróciła się do TSUE o nałożenie kar finansowych na Polskę w związku z nieprzestrzeganiem lipcowego postanowienia.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Obserwuj nas w
autor
Maria Glinka

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport