Trudno uwierzyć, gdzie odbędzie się pogrzeb Eweliny Ślotały. Dla wielu będzie to zaskoczenie
17 grudnia 2024 roku media obiegła wstrząsająca informacja o nagłej śmierci Eweliny Ślotały - pisarki znanej z opowieści o życiu elit z Konstancina i byłej partnerki Jakuba Rzeźniczaka. Miała zaledwie 35 lat. Dopiero niedawno podano szczegóły dotyczące jej pogrzebu.
Ewelina Ślotała zmarła nagle
Jak przekazano mediom, pisarka zmarła w wyniku wewnętrznego krwotoku, który doprowadził do niewydolności wielonarządowej. Po miesiącu spędzonym w śpiączce farmakologicznej jej serce przestało bić.
Matka pisarki, pani Wanda Ślotała, pomimo ogromnego bólu, podjęła się organizacji pogrzebu, co okazało się bardziej skomplikowane, niż początkowo przypuszczano.
Problemy z organizacją pochówku
Pani Wanda zdecydowała się pochować córkę w rodzinnym grobie na warszawskich Powązkach. Formalności związane z miejscem spoczynku wymagały czasu i zaangażowania. Jak opowiedziała w rozmowie z "Faktem", konieczne było wykazanie pokrewieństwa z przodkami oraz odkupienie miejsca na cmentarzu.
Grób musi być na mnie, a nie na przodków, więc organizuję teraz niezbędną dokumentację. Dowiedziałam się, że muszę na nowo wykupić tam miejsce i jeszcze wykazać, że jest pokrewieństwo krwi - mówiła pani Wanda, opisując trudności z realizacją pochówku.
Pogrzeb na Powązkach wymagał przygotowań
Po uporaniu się z dokumentacją udało się ustalić datę i miejsce pochówku. Pogrzeb Eweliny Ślotały odbędzie się 13 stycznia 2025 roku o godzinie 13:00 na warszawskich Powązkach. Prochy pisarki zostaną złożone w rodzinnym grobie, gdzie spoczywa m.in. ciotka hrabianka Lityńska wraz z mężem i córką. Rodzina Eweliny ma głębokie korzenie arystokratyczne, co podkreśla mama pisarki:
Na Powązkach spoczywają moi przodkowie i tam chcę złożyć prochy córki. Moja babcia Stefania była hrabianką, jej mąż dziadek Franciszek Łysakowski miał brata i siostrę, która potem wyszła za mąż za hrabiego Lityńskiego. Czyli mam w rodzinie dwa herby: Łysakowskich i Lityńskich - podkreśla z dumą pani Wanda.
Ewelina Ślotała spocznie obok szlachetnie urodzonych przodków
Rodzina Eweliny Ślotały pielęgnowała tradycje i dbała o zachowanie arystokratycznych zwyczajów.
Moja babcia Stefania walczyła w AK, po wojnie założyła pierwsze liceum ekonomiczne w Chełmie i uczyła do 80. roku życia. Sama sadziła róże przed szkołą, a później uczyła już w nowoczesnej szkole, gdzie założyła m.in. zespół tańca - opowiada matka Eweliny. Takie dziedzictwo miało ogromny wpływ na życie i wybory pisarki.
Ewelina Ślotała pozostanie w pamięci jako utalentowana autorka, która swoimi powieściami potrafiła przenieść czytelników w świat bogatych i wpływowych elit.