Goniec.pl
CEZARY PECOLD/East News/Pawel Wodzynski/East News

CEZARY PECOLD/East News/Pawel Wodzynski/East News

Trudno uwierzyć, co łączyło Michała Wiśniewskiego i Andrzeja Leppera. Niewiele osób pamięta

6 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Kacper Kulpicki

Michał Wiśniewski i Andrzej Lepper - co ich łączyło? Dwie niepokorne osobowości poznały się u szczytu swych karier, w 2005 roku. Lider zespołu „Ich Troje” opowiedział, jak wyglądała ich znajomość. Zdradził też kulisy pracy polityka i czy udało im się spotkać „przy kieliszku”.

Z pewnością nie wszyscy o tym pamiętają, ale Michał Wiśniewski i Andrzej Lepper podróżowali razem po Polsce w ramach kampanii wyborczej w 2005 roku. Grupa „Ich Troje” muzycznie uświetniała publiczne występy polityka podczas kampanijnej trasy. Michał Wiśniewski opowiedział, jak w jego oczach wyglądała postać zmarłego lidera partii „Samoobrona”.

- Pamiętam, że był megapracowity i energiczny. Zaczynał pracę o godz. 3 w nocy. To było bardzo intensywne 50 dni. Nie każdy mógłby tyle wytrzymać. On dawał radę – mówił muzyk z nieskrywanym podziwem.

Kampania wyborcza partii Andrzeja Leppera

Andrzej Lepper i jego partia „Samoobrona” 17 lat temu święciła prawdziwe triumfy. W wyborach do Sejmu RP udało im się osiągnąć trzeci najwyższy wynik (11,41 % głosów) i wprowadzić do Parlamentu aż 56 posłów. Wśród nich znalazły się takie tuzy polskiej sceny politycznej jak mająca „kurwiki w oczach” Renata Beger, „nieagresywna” Danuta Hojarska, czy Anna Kalata. Była minister pracy i polityki społecznej po sukcesie wyborczym była wdzięczna liderowi swojej partii. W „Super Expressie” mówiła wówczas: „Bardzo szanowałam go jako człowieka, za tę ciężką pracę, którą włożył w to, żeby osiągnąć, co osiągnął”.

Andrzej Lepper

Konfederacja chce powołania komisji śledczej ws. śmierci Andrzeja Leppera

CZYTAJ DALEJ

Aby partia Leppera mogła pochwalić się tak imponującym wynikiem wyborczym, lider tej partii musiał w to włożyć naprawdę sporo pracy. Towarzyszący mu w kampanii Wiśniewski (wraz z zespołem) grał po zakończeniu jego płomiennych przemówień skierowanych do wiejskiego elektoratu.

Nie było mu jednak dane wsłuchać się w to, co polityk przekazywał swoim przyszłym wyborcom, ponieważ piosenkarz skupiał się na własnej pracy - śpiewaniu. Jak wyglądała jego znajomość ze specjalistą z zakresu blokowania dróg publicznych i autostrad?

Okazuje się, że mężczyźni nie mieli zbyt wielu okazji do rozmów. Michał Wiśniewski w rozmowie z „Super Expressem” wspominał, że nie głosował na „Samoobronę” i zdradził, czy było mu dane wspólnie z Andrzejem Lepperem biesiadować przy „polskim dobru narodowym” – wódce.

- Kiedy my się z nim spotykaliśmy, to on praktycznie szedł spać, by wstać o godz. 3 w nocy i tak zacząć dzień. Więc wódki z nim nie piłem. Pamiętam, że widziałem wtedy zmęczonego człowieka, który każdego dnia schodził zmęczony ze sceny i w kilka godzin regenerował się do tego stopnia, żeby następnego dnia zaczynać od początku... Ale w teorie spiskowe nie wierzę – opowiadał dla „SE”.

Samobójstwo owiane tajemnicą

Tym samym autor hitu „Powiedz” odniósł się do spekulacji, jakie wywołała niespodziewana śmierć Andrzeja Leppera. Prokuratura uznała ją za samobójstwo, jednak do dziś pozostało wiele niewyjaśnionych okoliczności tego tragicznego zajścia. Wizja ostatnich chwil z życia lidera „Samoobrony” została zekranizowana przez Patryka Vegę w filmie „Polityka”.

Z pewnością sceny z tego filmu nie mają zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością. Nie ma jednak stuprocentowej pewności, o czym świadczyć mogą słowa Krzysztofa Bosaka. Polityk Konfederacji dla naszego portalu powiedział:

- Jak wynika z sondaży, 50% Polaków jest przekonanych, że nie było to „samodzielne samobójstwo”. Wiemy, że nie jest to jedyna publiczna osoba, co do której śmierci są poważne wątpliwości – mówił Krzysztof Bosak w rozmowie z „Gońcem”.

Nieco inne spojrzenie na perspektywę „niesamodzielnego samobójstwa” byłego wicepremiera ma Leszek Miller, który uważa, że Lepper jednak mógł sam dokonać zamachu na swoje życie.

- Świat mu się zawalił, nie bardzo wiedział, jak się odnaleźć. Człowiek w takich sytuacjach jest skłonny do desperackich czynów. […] W polskiej polityce wszystko jest jednak możliwe – mówił lewicowy polityk w „SE”.

Śmierć Andrzeja Leppera nastąpiła 5 sierpnia 2011 roku. Został on znaleziony martwy w swoim gabinecie w Warszawie. Ciało było powieszone na haku.

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Przyłapali polityków na cmentarzach. Niebywałe, co zrobił Morawiecki

W czasie obchodów uroczystości Wszystkich Świętych na polskich cmentarzach można było spotkać wielu kwestujących wolontariuszy. Wśród nich znajdowali się również politycy opozycji, którzy zbierali pieniądze m.in. na renowacje zabytkowych nekropolii i ich utrzymanie. Na cmentarzu w Warszawie pojawił się również szef polskiego rządu, Mateusz Morawiecki, jednak jego wizyta trwała zaledwie chwilę.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Super Express

Tagi:

Kacper KulpickiAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Pochodzę z Podkarpacia. Dzięki odpowiedniemu dystansowi (nie tylko w odległości) mam zdroworozsądkowe i niestereotypowe spojrzenie na to, co dzieje się na warszawskich salonach. Potrafię patrzeć na Gwiazdy w sposób życzliwy, acz przenikliwy. Doświadczenie copywriterskie pozwala mi we właściwych słowach ująć to, co ciekawi naszych czytelników. W wolnych chwilach oddaję się kulinarnym wojażom i pisaniu recenzji z podkarpackich restauracji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kacper.kulpicki@goniec.pl

Podobne artykuły

Jan Nowicki nie żyje, w sobotę wykonano jego ostatnie zdjęcia

Gwiazdy

Ostatnie zdjęcia Jana Nowickiego. Kilka dni temu uczestniczył w święcie straży pożarnej

Czytaj więcej >
Jan Nowicki nie żyje

Gwiazdy

Nie żyje Jan Nowicki. Filmowy "Wielki Szu" odszedł nagle w wieku 83 lat

Czytaj więcej >
Zygmunt Solorz-Żak nie ukrywał wzruszenia. Fot. TRICOLORS/East News; Gala 30-lecia Polsatu/Polsat

Gwiazdy

Zygmunt Solorz-Żak nie mógł ukryć wzruszenia na gali 30-lecia Polsatu. Wszystko nagrały kamery

Czytaj więcej >
Cezary Żak ostro podsumował działania TVP. Fot. TRICOLORS/East News

Gwiazdy

Cezary Żak krytykuje TVP. Wszystko z powodu muzyki promowanej przez stację

Czytaj więcej >
Krzysztof Krawczyk junior fot. MAREK KUDELSKI/AGENCJA SE/East News

Gwiazdy

Czarne chmury nad synem Krzysztofa Krawczyka. Z sądu napłynęły złe wiadomości

Czytaj więcej >

Gwiazdy

Roman Załuski nie żyje. Reżyser "Kogla-mogla" i "Och, Karol" zmarł w wieku 86 lat

Czytaj więcej >